Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евтинията крепи България

Лошо качество на образованието и липсата на иновации и инвестиции спъват българската конкурентоспособност

28 коментара
Евтинията крепи България

Лошото качество на образованието и липсата на иновации и инвестиции спъват българската конкурентоспособност. Те нареждат България на едно от последните места в доклада за световната конкурентоспособност на института IMD.

Инвестиционната привлекателност на една държава се крепи на четири стълба – икономиката, качеството на бизнеса, инфраструктурата и правителствената политика. На общия фон на тези показатели в тазгодишната класация на швейцарския институт IMD България застава доста след Турция и непосредствено след Румъния - на 54-то място от общо 59 изследвани икономики. В челото на класацията са Хонконг и САЩ, а Германия заема 9-то място.

България трябва да научи още много уроци

Бизнесът е безспорно най-слабото място в оценката за България. Неговите характеристики го отпращат на последното 59-то място. Особено зле страната се представя в графите подготовка и мениджърски умения на българските бизнесмени. По показатели като ценности и етика на бизнесмените, както и умения за ефективно управление, страната се нарежда на предпоследно място. Именно тези показатели са от особено голямо значение за инвеститорите. В това отношение българите би трябвало да обърнат повече внимание на образованието и квалификацията на мениджърите, се изтъква в доклада на швейцарския институт.

България е сред трите най-неатрактивни икономики и по състоянието на трудовия си пазар. Заетостта заедно с  предоставяните публични услуги като образование и медицинско обслужване са оценени от швейцарските експерти като "много лоши". Проблемите в заетостта идват най-вече от тежкото състояние на дългосрочната и младежката безработица.

От доклада става още ясно, че износът продължава да се базира на евтини суровини, енергия и полуфабрикати с ниска придадена стойност и с нищожен дял на вложен интелектуален продукт и иновации. А по показателите за наличието и поддържането на общата и технологичната инфраструктура България е отпратена отново в дъното класацията на световната конкурентоспособност - на 56-то място.

Спасителният пояс на валутния борд

Страната се представя сравнително добре по показателите, по които се оценяват ролята на правителството и състоянието на финансите като привлекателен фактор за нови инвестиции. Този успех обаче се дължи изцяло на обвързването на България с контролирани отвън механизми за стабилността на лева и финансовата система, посочва докладът на института IMD. Подобна роля играят и възприетите по силата на европейското членство регулации в стопанската област и търговското право.

Анкета сред бизнесмените пък очертава ниските данъци като най-атрактивния фактор за нови капиталовложения в страната, чието равнище обаче е далеч под минимума за осезаемо стопанско съживяване. България изглежда доста по-нестабилна като инвестиционна дестинация в сравнение с другите нови членки на Евросъюза, твърди експертът от софийския Център за изследване на демокрацията (ЦИД) Даниела Минева. Причината е в непостоянството и в непредвидимостта при промените в съставения от над 300 показателя профил на страната като място за правене на бизнес, който се изписва върху мониторите на "регулировчиците" на международните капиталови потоци. В това отношение Полша стои много по-сигурно, макар че по някои от показателите за макроикономическата стабилност страната се представя по-слабо от България.

Сивата икономика ни тегли надолу

Според Руслан Стефанов, директор на икономическата програма в ЦИД, присъствието на обширен сив сектор в българската икономика е сред факторите за по-бързото и по-дълбоко затъване на страната в условията на криза. "Сивият сектор не само не смекчи, но дори влоши проявите на стопанската криза. Тези, които работеха без трудови договори, се оказаха първи на улицата след 2008-ма. Сивият сектор влече надолу общото равнище на конкурентоспособност на българската икономика. Фирмите, които укриват обороти, не са надежден партньор, който може да поддържа договорни отношения със задгранични инвеститори. Макар и да изкривяват пазара с предоставянето на "освободени" от данъци стоки и услуги, самите икономически играчи "в сиво" губят собствената си конкурентоспособност, защото работят в "парникови" условия", твърди Стефанов.

Според него провалът в борбата с нелегалните обороти в България се дължи на кампанийността и на изцяло наказателната насоченост на мерките срещу нелоялните играчи. Липсва подобрение в качеството на предоставяните на бизнеса услуги от страна на държавата и общините, което да го убеди, че плащането на данъци води в крайна сметка до сигурност, образовани и здрави служители и по-големи печалби, освободени от раздаваните под масата "стимули" за управници и всевъзможни държавни служители.

Кризата има и положителни ефекти

Руслан Стефанов не оспорва констатацията, че най-доходоносният сектор на българската икономика е обсебването на средства от държавния бюджет чрез криене на данъци, точене на ДДС, контрабанда, митнически измами и режисирани от корумпирани управници и чиновници обществени поръчки. Според него един от положителните ефекти на кризата е фактът, че за да оцелее, държавата е принудена да се отърси от част от обръчите на "нашите" фирми около държавния казан.

"Големият проблем в случая е, че се хвърлят обвинения и се правят показни процеси, за които или не са събрани достатъчно доказателства, или събраното се оказва негодно за доказване на вина. В крайна сметка резултатът е нулев или дори по-лошо - схемите за точене стават още по-изкусни", заключава Руслан Стефанов от ЦИД.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #28
  2. Анонимен
    #27

    Абе да бе да ... дървосекачите получават по 100 000 а докторите по 10 000 и затова средно по 55 000 нали ... Аман от тия наши тежко увредени морони дето звладяха и полюса вече и пак си ходът боси !

  3. Анонимен
    #26

    Министър Д.Добрев е казал в парламента, че намаляването на ДДС в/у горивата с 5% ще доведе намаляване на цената на горивата с 2,5 ст.Той не може да смята. При цена без ДДС 2,10 лв 5% са 10 ст., а не 2,5 ст.

  4. Анонимен
    #25

    "Сивата икономика ни тегли надолу" - напротив! Сивата икономика спасява бизнеса и хората. А това правителство го е яд, че не може да яхне сенчестия бизнес и да го лапне! Пример: кризата 1996-97г.

  5. Анонимен
    #24

    Не е възможно държава с отрицателен прираст да просперира икономически. Всеки инвестира където има демографски бум, тъй като това е пазар - Албания, Турция, Китай, Индия. Застаряването на една нация е началото на много негативни процеси.

  6. Анонимен
    #23

    гудю Малко резерви иам към тоя доклад. Че сме за мустака, е видно и от космоса. Но надали причината е в сивия сектор, както тръбят. Според Г. Ганев газ пикаят, че заплатите ни са ниски и механично ни сравняват с нещо идеално. Бизнесмените ни били калпави, данъци криели. че не са цвете си го знаем, но ако вземат да изсветлеят, ще се закрият сума работни места и ще се хванем за палците. То не е от хубаво, от зор е. Всеки се спасява както може.

  7. Анонимен
    #22

    .....Лошото качество на образованието и липсата на иновации и инвестиции спъват българската конкурентоспособност. Те нареждат България на едно от последните места в доклада за световната конкурентоспособност на института IMD......?????????? Animation1.avi http://www.youtube.com/watch?v=YdB60CCfQMw Kolev Motors Video.avi http://www.youtube.com/watch?v=M0hysidSNlY Kolev_Motors_KN2400.wmv http://youtu.be/z--vV64txTY

  8. Анонимен
    #21

    България няма да научи още много уроци. Партията не дава. Иначе кой ще храни партийната рода...

  9. Анонимен
    #20

    От 2 отново. Не всички електротехници взимат $90 000 но зплатата варира от 26 до 45 долара на час

  10. Анонимен
    #19

    От канадският дьрвосекач и морон #№2 до #№ 10.
    Единственото от това което вярно пишеш е че живота и в Бьлгария и в Канада е борба, която обаче само подготвените оглупели бьлгарски морони в Канада печелят. За ваше многознайковско величие минималната годишна заплата в Канада е около 24 хил. долара-канадски (almost no income tax). Един моронски канадски дрвосекач взима около 100 хил. долара годишно. Е аз като моронски електротехник от Бaлгария получавам 90 хил. годишно.(income tax appr. 40%)
    П.П. Струва

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.