Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евтиното сирене е пълно с вода

Ако съдържанието й е над 62%, продуктът да се етикетира като "имитиращ", предлага "Активни потребители"

8 коментара
Евтиното сирене е пълно с вода

Евтиното сирене на българския пазар се оказва обилно напоено с вода. Водно съдържание над 70% е намерено в 16 марки сирене от общо 30 анализирани продукта, показва изследване на Асоциация "Активни потребители, представено в петък. В 10 от пробите водното съдържание е между 62-70% и само при една е в нормата.

"Това е шокиращо в сравнение с изискванията на БДС, който допуска водно съдържание максимум 54%", посочват от асоциацията. Това изискване важи обаче само за сирената, произведени по стандарта, а за другите няма никакви изисквания за водно съдържание. Прилагането на БДС стандарта е доброволно.

Важен детайл, е че в своя анализ асоциацията се е спряла само на евтини сирена до 10 лева. "Обстоятелството, че всичко тествани продукти са с цена под 10 лева не бива да оправдава резултатите, а единствено може да служи за надеждна индикация към потребителите в унисон със старата максима, че евтиното излиза скъпо. Какво всъщност купуваме – евтино сирене или скъпа вода?", питат риторично от асоциацията.

Изследваните 30 проби саламурено сирене са закупени от магазини в София, Пловдив, Варна, Русе, Перник и Велико Търново. Единствената марка покриваща изискванията за водно съдържание в сиренето е "Пазарджик", където то е измерено на 50.7 на сто. От асоциацията обаче имат съмнения за този продукт, като допускат, че той може да е "имитиращ", произведен от палмово масло, но погрешка да е бил изложен на витрината с насипно сирене.

"Сиренето марка "Пазарджик" със себестойност от 4.40 лв/кг съдържа 50.7% вода. Най-вероятно този продукт е сглобен с използване на хидрогенирана мазнина - палмово масло, което е друга основна техника за производство на имитиращо сирене, многократно откривана и дискутирана в нашите предишни изследвания", посочват от орагнизацията.

"Палмовото масло очевидно излиза от мода, защото правилата се затегнаха. Ако е обявено наличието му в продуктите, хората спират да го купуват", коментира пред бТВ председателят на "Активни потребители" Богомил Николов. Той уточни, че в петък ще изпрати писмо до Министерство на земеделието, храните и горите, в което ще предложи в наредбата, дефинираща изискванията за млечни продукти, да се добави и показател водно съдържание с максимален праг до 62%. "Ще предложим продуктите над този праг да се обозначават като имитиращи", каза още той.

От "Активни потребители" напомнят, че правят това изследване повече от 15 години. През 2005 г. в нито една марка сирене не е установено наличие на вода над 62%, но след това в годините вложеното водно съдържание чувствително нараства. През 2008 г. процентът на оводнените сирена е 4.8, през 2011 г. стига 42%, а през 2016 г. е 27.8%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. vladi_guetzov
    #8

    Още един пример на узаконени, масови кражби на българите купуващи вредни и некачествени храни ,пълни с вода и палмово масло ,липса на контрол и качество,одобрение на престъпленията на мошениците-производители от контролните органи....Интересно защо не са проверени стоките в Кауфланд ,Лидъл и др вериги???

  2. vladi_guetzov
    #7

    До това доведе нескопосаното и корумпирано управление на Министерството на земеделието.Броя на кравите,овцете и производството на мляко в страната непрекъснато намаляват.Фирмите имат недостиг на суровина и започнаха да слагат заместители и да правят шашми какви ли не,за които пак съответните органи си затварят очите,защото трябва да да се увеличи вноса с 200 %.Като резултат ядем некачествени ,вредни и нездравословни продукти,всичко това заради некадърното и корумпирано управление на земеделското министерство.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  4. boriana
    #5

    В началото на седмицата стана дума за открити много нередности и измами при бензина. Днес при сирената. Една картина която вече години се повтаря. Утре ще стане дума за колбасите, после при млеката, а за злоуотребите, кражбите и некачествените изпълнения при държавните поръчки с държавни и европейски пари там вече края нямат. Затова и за дсичко друго- ОСТАВКА!

  5. Big Bang
    #4

    Ако в състава е указано наличието на калциев дихлорид, значи сиренето е със значително количество вода. Тази сол е безвредна за здравето, но изключително хигроскопична и може да поеме няколкократно по-големи количества вода. Тя се прибавя към сиренето единствено с тази цел.

  6. daniel32
    #3

    Нормално да е пълно с вода, иначе нямаше да е евтино.

  7. Отбелязвам
    #2

    И магистралите им такива, и сиренето... Вън, мутри!

  8. molq_
    #1

    менте олигарси, менте политици, менте сирене, май ще има и менте народ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.