Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ф. Димитров ще задължи с устав бившите сини лидери да ръководят СДС

0 коментара

Ако идеите на Филип Димитров за промени в устава на СДС бъдат приети, 29-те сини депутати, които се изправиха срещу Надежда Михайлова и НИС на СДС, ще бъдат до голяма степен игнорирани от формирането на решения в партията, тъй като само трима или четирима от тях ще могат да участват в ръководните органи.

Филип Димитров е предложил депутатите от СДС вече да не могат да участват по право в Националния съвет (НС), заявиха членове на оглавяваната от него комисия за промени в устава. Другата идея на Димитров е в Националния изпълнителен съвет (НИС) по право да участват излъчени от СДС бивши министър-председатели, президенти, председатели на парламента, както и председателите на партията.

Комисията трябва да утвърди проект за промени в устава до 21 февруари, когато те ще бъдат гласувани на извънредната отчетно - изборна конференция. Бившият премиер и лидер на СДС е лансирал и друго авангардно предложение - записването в партията да не става в клубовете, а в областните организации на съюза.

Филип Димитров беше сред най- силните критици на настоящия устав, тъй като много му напомнял този на комунистическа партия. Лидерът на СДС Надежда Михайлова също определи устава като "болшевишки", макар да не се поколеба да го използва при смените на неудобни ръководства на местни структури и за изключване на партийни членове.

Според зам.- председателя на СДС Емануил Йорданов, който участва комисията, чието първо заседание беше вчера, общата идея е повече хора да станат част от партията, като се улесни процедурата за членство. Сега приемът става по местожителство в съответния клуб на СДС. Филип Димитров предлага членовете да се приемат директно в общинската организация, а клубовете да са отворени структури, по-скоро за дебати на симпатизанти, отколкото за партийни събрания.

По повод идеята на Димитров в НИС да влизат бившите премиери, президенти и председатели на СДС, Емануил Йорданов каза, че според него всеки, който има свое място в историята, би трябвало, ако има желание, да може да участва във формирането на политиката на СДС.

Идеята авторитетите на СДС да бъдат събрани на една маса беше предложена за пръв път от Филип Димитров през есента на м.г. , когато вътрешните конфликти в СДС вече бяха осезаеми. По-късно формулата лансира и бившият зам. - председател на СДС Екатерина Михайлова, която смяташе, че различните тенденции в СДС трябва да се легитимират и да между тях да тече диалог. В умаления формат на този син "борд" трябваше да участват четиримата поредни лидери на СДС - Филип Димитров, Иван Костов, Екатерина Михайлова, Надежда Михайлова. Димитров обаче предложи разширяване на състава с бившия президент Петър Стоянов, бившия шеф на парламента Йордан Соколов и настоящия зам.-шеф на парламента Асен Агов. Очевидно този формат е отразен и в предложението му за промени в устава.

През декември бившият премиер и лидер на СДС Иван Костов каза, че ще седне на една маса с Петър Стоянов само ако бъде задължен с две трети от гласовете на НС. Ако проектът на Филип Димитров бъде приет от конференцията, Костов вече ще е уставно задължен да стори това.

Емануил Йорданов обясни, че е била обсъдена също и възможността членовете на НИС да бъдат избирани пряко от най- висшия партиен форум - Националната конференция, а не както е сега - от Националния съвет по предложение на лидера. Самият той се въздържа от мнение с аргумента, че е член на сегашния изпълнителен орган и ако защити позицията, че е по-добре да се запази настоящата практика, ще го обвинят в службогонство.

Самият Йорданов настояваше промените в устава да не се гласуват на предстоящата конференция през февруари, а на следващ форум, тъй като времето за подготовка е кратко. НС обаче на практика отмени собственото си становище от 13 януари, според което вместо промени в устава трябваше да се изготви чисто нов устав, при това за шест месеца, след което да се обсъжда още три месеца. Така че на конференцията ще се приемат и измененията в устава.

Според депутата от ОДС Благой Димитров това ще бъде прецедент, тъй като за първи път клубовете на партията няма да имат възможността да се запознаят предварително с новия вариант на партийния документ.

"Този устав ще бъде едно лабораторно упражнение на 10 членната комисия, а задачата на един устав е да материализира идеите на членовете на партията", добави Димитров.

Според него измененията няма да доведат до съживяване на партията, а и нямат това за цел, защото тяхната единствена задача била формалната легитимация на това ръководство.

Очакванията са на конференцията да бъде подменен Националния изпълнителен съвет на СДС, който вече да се избира по променения устав. Към този момент очакванията са Надежда Михайлова да бъде преизбрана за лидер въпреки настояванията на 29 сини депутати и на множество местни структури да се оттегли.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.