Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Файненшъл таймс: Български надежди за черноморски газ

7 коментара
Файненшъл таймс: Български надежди за черноморски газ

Рано да се каже, но интересът на енергийните гиганти към потенциала на българския офшорен газ увеличава надеждите на страната, че може да намали зависимостта си от вноса на руски газ, пише в сряда "Файненшъл таймс".

Американската "ЕксънМобил", френската "Тотал" и британската "Мелроуз Рисорсис" вече внесоха оферти за търсене на нефт и газ в разположения върху 15 хил. кв. км терен "Хан Аспарух", намиращ с близо до морската граница на Румъния. В близките дни ще стане ясно коя от тях ще получи петгодишно разрешително за проучване и при откриване на залежи добивът там може да започне след три-четири години.

"ЕксънМобил" и австрийската ОMV наскоро откриха газови запаси от порядъка на 40 до 80 млрд. кубични метра от румънската страна на границата. Българският енергиен министър Делян Добрев каза, че подобно откритие в "Хан Аспарух" би могло да покрие местните нужди за повече от 20 години.

Няколко проекта бяха започнати в миналото в Черно море и чувствителните гранични зони по време на Студената война сега привличат интереса на енергийни компании по света. През април руската "Роснефт" и италианската ЕНИ подписаха споразумение за проучване, а през май Украйна съобщи, че ще ускори крайбрежното си производство в региона, пише авторитетното издание.

Все още има едно голямо "ако", но ако в "Хан Аспарух" се открие газ, това ще има последици. Руската държавна компания "Газпром" осигурява около 85% от българските нужди от газ., а до 2010 г. и 100 процента от потреблението, допреди "Мелроуз" да започне да добива от находището "Галата", което също е в черноморски води.

България остава уязвима и силно зависима от московските ценови капризи и дори е заплашена от спирания вследствие на транспортните кавги между "Газпром" и Украйна, както вече се случи през зимата на 2009, посочва "Файненшъл таймс". Според изданието "Хан Аспарух" може да подкрепи диверсификацията, която на теория е политически приоритет на българското правителство, и да свали цените, тъй като газът от местен добив е с повече от 40-процента по-евтин, смята Добрев.

Наличието на собствен газ освен това ще даде на София предимство в преговорите ѝ с "Газпром" например за газопровода "Южен поток", който трябва доставя руски газ до Централна Европа през България.

Но оптимизмът за "Хан Аспарух" трябва да бъде умерен. Засега не е намерено нищо, а дори и да бъде, Русия ще продължи да доставя голяма част от необходимия на страната газ в предвидимото бъдеще, предупреждава ФТ.

"Това е едва началото на процеса. Още сме в ранен етап", обяснява пред изданието Томаш Даборовски – наблюдател за България от Център за източни изследвания във Варшава.

"Твърде рано е да се каже дали има ресурси. Пък и е малко вероятно те да бъдат огромни. Но можем да видим, че има забележителен интерес от големи и сериозни компании, които искат да търсят газ в България и другаде в Черно море – в нови или в процес на изследване райони. Мотивът на България е много ясен – да намали енергийната си зависимост от Русия", обобщава той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Аз работя на Wall Street и съм финансово обиспичен и живея в триетажен апартамент в Манхатън - световната столица на капиталовите пазари, модата, изкуството. Sent from my iOffice

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  3. Анонимен
    #5

    Руската агентура -БСП - с телата си ще запушат сондите, но няма да позволят да се нарушат руските имперски интереси.

  4. Анонимен
    #4

    всички завършили гимназия знаят че в учебниците по Химия е писано за газификация на въгллища.Електричеството от въглища е с 40% по-ефтино от електричичество с МЕТАН

  5. Анонимен
    #3

    Ура краи на руският диктат

  6. Анонимен
    #2

    ама надали...

  7. Анонимен
    #1

    A DANO!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.