В Истанбул протестиращите искат зелени площи и право да се наслаждават на чаша вино. По улиците в Сао Пауло хората настояват за приличен обществен транспорт и овладяване на корупцията в полицията. Лозунгите може да са различни, но движещите сили на тези вълнения са почти еднакви. В разбунения свят свят политиката изостава от бурното темпо на икономическата и социална промяна. И акцентът не е политиците да се махнат възможно най-бързо. Добре дошли в ерата на обществените вълнения.
На пръв поглед малко неща свързват демонстрациите в Истанбул и Анкара с гневните тълпи в Сао Пауло и Рио де Жанейро. При първите имаше канализиран гняв срещу авторитарен, макар и избран премиер, посегнал на светските свободи. Ислямизмът на Партията на справедливостта и развитието на премиера Реджеп Тайип Ердоган се сблъсква със социалния либерализъм на градската средна класа.
Внезапните протести в Бразилия избухнаха заради повишаването на цената на автобусните билети и контраста между некачествените услуги за бразилците и огромните суми, изхарчени за футболната Световна купа и Олимпийските игри.
Освен това липсва очевидна връзка между тези събитията в тези страни и въстанията срещу автократите в арабския свят или предизвикателствата срещу режими като тези в Китай или Русия. Турция и Бразилия са демократични държави. Доскоро Турция бе сочена като модел за арабския свят - урок за това как да се съчетаят плурализмът и икономическото оживление с исляма. След стотици неизпълнени обещания Бразилия прекрачи границата между потенциалната и реалната власт. И в двете държави десетки милиони хора бяха извадени от бедността.
Онова, което обединява протестите, е предизвикателството към политическата система в новия свят - демократичен и авторитарен, - който претърпява икономическа и социална промяна. И всичко това става прекалено бързо.
На Запад напрежението и трудностите на индустриалната революция продължиха повече от едно столетие. Политиците са имали време да се приспособят към изискванията на процъфтяващата буржоазия и отстояващата правата си работническа класа. Дори и при това положение по пътя е имало въстания, революции и войни.
Днешните бързоразвиващи се държави преживяха изключителен напредък само за няколко десетилетия. Стотици милиони хора, които преди са били изолирани от политиката, бяха овластени от икономическия растеж, урбанизацията и цифровите технологии. Бързите комуникации - от текстовите съобщения до социалните мрежи - служат на образованите и често безработни младежи като мощно средство за мобилизиране на недоволството.
Демокрацията не предоставя на политиците имунитет срещу обществените вълнения. Вероятно уличният натиск е по-силен в авторитарните страни. Забележителен е фактът как почти всеки протест някъде засилва опасенията на Пекин. Но едно от поразителните неща при протестите в Турция и Бразилия е , че те не вървят по познатите политически разделителни линии.
Протестиращите оспорват системата - политическите елити, корумпираните държавни служители, богатите бизнес лидери, а не развяват знамената на традиционните опозиционни партии. Общите знаменатели в случая са разрастващите се средни класи, младото население, пренаселените градове, лошите обществени услуги, безработицата, голямото неравенство в доходите и ширещата се корупция. Съставките на тази взривоопасна смес присъстват в различни пропорции в различните страни и континенти. Но ги има в една или друга комбинация - от Кайро до Пекин и от Джакарта до Буенос Айрес. А мигновената цифрова комуникация е средството, което може да разпали огнена буря от една искра.
Няма лесни отговори за правителствата, които искат да избегнат такива протести. Авторитарните режими, най-вече този в Китай, по традиция смятат, че отговорът е икономическият растеж. Те грешат. От една страна, както видяхме през последните месеци, бързо развиващите се страни не са имунизирани от световните икономически цикли. Растежът на Юг и Изток се забавя. Но материалното благоденствие винаги е било неадекватен отговор.
Увеличаващото се охолство в тези страни много често засилва, вместо да тушира социалния и политическия натиск. Колкото по-високо се изкачват хората над линията на бедността, толкова повече те се възмущават от корупцията и неравенството и настояват за по-добри обществени услуги. Върховенството на закона е от значение за средната класа по различен начин в сравнение с хората, които политиците държат в плен на бедността.
Репресиите, както Ердоган трябва да е разбрал досега, също не са отговор. Протестите, започнали в парка "Гези" и на площад "Таксим" в Истанбул, можеше вече да са овладени, ако полицията не бе отвърнала с насилие, а премиерът - с поредица от объркани теории и заплахи, че имало големи конспирации. Бразилският президент Дилма Русеф сякаш поне отчасти е усвоила този урок, щом призна, че протестиращите имат право.
Въпреки това по всяка вероятност из надигащия се свят ще има още такива вълнения. При сегашната тенденция редиците на средната класа в световен мащаб ще се попълнят до 2020 г. с още един милиард и ще достигнат три милиарда души. И едно от нещата, в които можем да бъдем сигурни, е, че тези граждани, вече овластени от по-високия жизнен стандарт, ще бъдат по-взискателни към своите управници. Правителствата навсякъде ще трябва да намерят начини да се приспособят към тях.
Новите сили в света ги чака неравен път. Политическите лидери, които имат най-голям шанс да оцелеят при протестите, са онези, които ще запълнят празнината в управлението чрез овладяване на корупцията, смекчаване на прекаленото неравенство и отговаряйки на исканията за съвременни обществени услуги. Но дори и тогава, урокът на историята гласи, че е малко вероятно прогресът да върви гладко. Всеки, който мисли по друг начин, е добре да си опресни знанията за 40-те години на 19 век.
По БТА
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
9 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
И на западните държави няма да им се разминат революциите. Там е много крадено и фалиралите банки с помоща на ултра корумпираните си правителства писаха всички дългове на гърба на обикновения човек за следващите 50 години. Така че този Филип Стивънс да не се мисли за господ че и Англия ще бъде подмината.
6, Филип oт ФТ нapoчнo нe пишe зa Бългapия. Зaщoтo в Иcтaнбyл и Cao Пayлo пpoтecтиpaт зa зeлeни плoщи и eвтини билeти. В Coфия пpoтecтиpaт cpeщy кoмyниcтитe, нo нe иcкaт дa ти гo кaжaт, a ти пycкaт cтaтия, кoятo ти внyшaвa, чe и ти пpoтecтиpaш, зaщoтo e мoдepнo и пoдpaжaвaйки нa тypцитe и бpaзилцитe. Кoнcтaтaциятa, чe „нe cмe xopa, a низши opгaнизми, зa кoитo дopи нe cи cтpyвa дa бъдe пиcaнo” cи e твoя caмooцeнкa в peзyлтaт нa внyшeнитe ти oт кoмyниcтитe кoмплeкcи зa мaлoцeннocт.
Знаете ли защо София не се споменава? Защото младите, красивите и взрените в собствения си пъп не биха си позволили социални искания. Освен да не им забраняват ФБ на работа. Защото от чужбина протестът изглежда като опит за реваншизъм на герберастите, манипулиращи наивниците от жълтите павета да им свършат мръсната работа, като в замяна ще получат безплатен coolness и няколкомозъчни гънки ако само просто се разходят като овце, неосъзнали, че партиите са форма на гражданско общество и нападат всеки, който им се подиграва за наивността им.
България дори не е спомената. За тях ние не сме хора, а низши организми, за които дори не си струва да бъде писано, камо ли да бъдем сравнявани с бразилци или турци. Не си знаем правата нито като българи, нито като граждани на Европейския съюз. Примирили сме се, че политическата класа ни краде ежедневно и се радваме, че сме живи. Пред очите ни политическия елит продава България през целия така наречен преход, който няма край, и се примиряваме, че всеки ни казва че трябва да търпим и да живеем в пъти …
по-зле от останалите европейски държави и че някъде в далечното бъдеще може и да имаме, евентуално, по-големи заплати. В същото време народните ни представителки ходят на работа в Народното събрание като на Модно ревю - с невероятно скъпи дизайнерски дрехи. Това го няма в нито една друга страна. Безбожно високи заплати в Народното събрание, най-високи партийни субсидии в сравнение с останалите държави в ЕС, привилегии и финансови екстри за "избраните" - и ние търпим това вече години наред! Не е чудно, че не представляваме интерес като общество или народ. Примирили сме се че 20% тероризират и експлоатират останалите 80% в собствената им вековна държава. Събудете се братя българи!
Управлението на държавите в криза е като кебапчийница, където готвачите щипят кебапчетата. Накрая как няма да фалират.
твърде точно написано. нека да добавя, че едно от скандиранията на протестите в бразилия беше: "народът се събуди."(или пробуди, както ви харесва). още: корупцията е една от най-мощните сили, която задушава развитието във всяко едно отношение. не се чудете, че не можете да преборите кризата, защото в корена на тази постоянна криза е гигантската корупция на всички нива и във всички посоки. в т.ч. влиза и лобизма. имате ли представа, колко % от отпуснатите млрд. стигат до крайната си цел, без да бъдат …
"поощипани" като кръчмарско кюфте. корупцията е гигантско чудовище, което отдавна е залегнало в манталитета на управляващите и изсмуква дори последните жизнени сокове на обществата. после кой да плаща и лихвите, и майката?
е, и как точно искат господата потънали до ушите в корупционни схеми да се преборят с кризата?
ABTOP:
"Протестиращите оспорват системата ... а не развяват знамената на традиционните опозиционни партии." Открихте Америка, няма що. "Новите сили в света ги чака неравен път." Именно тук е проблемът, г-н Стивънс. Вашите "нови сили" са си старите банкстери-мoшeници и те именно са проблемът.
Новото винаги е добре забравеното старо. Но досега нов световен ред без война не е създаван,за жалост. Към война ли върви светът? Или към самоунищожение?
Хората искат този път да участват в изграждането на новия световен ред , а на кукловодите това не им харесва. Е , време е за нови кукловоди !