Чешката компания ЧЕЗ е изправена пред нови проблеми за дейността си в Югоизточна Европа, след като българският енергиен регулатор заяви, че планира намаляване на цените на енергията от утре, пише в понеделник британският икономически ежедневник "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.
Съкращенията на цените в България ще засегнат също австрийската компания ЕВН и чешката Енерго-Про. Тези три компании контролират основната част от българския енергиен пазар, който бе приватизиран през 2005 г.
Събитието създава поредно затруднение за ЧЕЗ в България, където се формират около 10 процента от приходите на компанията. Миналият месец българското правителство падна от власт след улични протести срещу високите цени на енергията, припомня изданието.
ЧЕЗ, в която чешката държава има 70-процентно участие, вече се сблъска с проблеми в албанския си клон, чийто лиценз бе отнет от местния енергиен регулатор през януари. Албанците обвиниха ЧЕЗ в лошо управление на електроразпределителната мрежа, което е довело до загуби на електроенергия и нарушава условията на договора от 2009 г.
ЧЕЗ отхвърля тези обвинения и иска обезщетения за "експроприацията" на албанския ѝ клон, но загубата на инвестираните 200 милиона евро се отрази на резултатите на компанията за четвъртото тримесечие на 2012 г.
Сега Албания вече не е в счетоводството на ЧЕЗ, но предизвиканите в България проблеми вероятно ще имат още по-сериозни последици, защото тази страна е от по-голямо значение за дейността на чешката компания, отбелязва изданието.
Освен намаляването на енергийните цени, българските регулатори миналия месец започнаха процедури за анулиране на лиценза на местните подизпълнители на ЧЕЗ, като ги обвиниха, че злоупотребяват с доминиращата си пазарна позиция (ЧЕЗ държи 40 процента от пазара на електроенергията в България) и не спазват правилата за провеждане на търгове. ЧЕЗ определя тези обвинения като безпочвени, пише вестникът.
Българската прокуратура разследва трите водещи електроразпределителни компании, проверявайки разходите и данъчните им отчети, като докладът ѝ се очаква на 22 март.
В България ще се произведат предсрочни избори на 12 май. Един от основните фаворити - Българската социалистическа партия - обяви в предизборната си програма, че може да национализира енергоразпределителните дружества, ако дойде на власт, отбелязва "Файненшъл таймс".
След като спорът на ЧЕЗ с Албания, а след това с България, стана публично достояние, акциите на компанията паднаха с близо 17 процента на борсата в Прага през последните четири месеца, пише изданието.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
А българският държавен оператор НЕК допуснат ли е да търгува на чешкия пазар при същите условия, както чешките държавни ЧЕЗ и ПроЕнерджи?
Щом договорите с ЕРП-тата предизвикват обществени вълнения и нарушения на обществения ред, те трябва да се променят или прекратят по принципа за обществен ред.
До 3: Много красиво звучи всичко, което си написал, но на теория, а не на практиката в България. Разликата е в това, че в България няма действаща пазарна икономика. Какъв е този пазар с гарантирана печалба от ДЪРЖАВАТА? Аз имам малка фирма и знаеш ли как искам да имам абсолютно сигурни "Х" броя потребители, които да са ми клиенти, при това на нереално високи цени, отново гарантирани от държавата. Е да де, но аз се боря, свалям цени, при увеличаващи се разходи имено от тези монополи и картели. Тук говорим и за ЕРП-та, но и за горивата, и за някои хранителни картели. Да напомням ли за подписаните по времето на мошеника от Мадрид договор за изкупуване на енергия от Мариците.
Вярно ли е, че електромерите си имат чип, който се манипулира дистанционно от ЕРП-тата? Разбрах, че на някои места са започнали да подменят тези електромери с други. Да не би да се страхуват, че ще бъдат изобличени?
Естествените монополи са ЕСО, Булгартрансгаз, трите ЕРП и Топлофикациите (за всички тези ДКЕВР има големи правомощия за регулация). Изкуствените монополи са Булгаргаз, НЕК, НЗОК и НОИ.
Протестира се само срещу ЕРП защото били "чужди". А всъщност най-много скубят изкуствените монополи и там са най-големите далавери и корупция.
Това дискредитира протестиращите и ги принизява до ниво "искам всичко да ми е безплатно". Много жалко защото тези протести можеше да са катализатор за навлизане на нови компетентни …
и почтени хора в управлението.
Държавните монополи са главно развъдник на корупция и протестиращите много грешат ако си мислят, че при държавни ЕРП сметките ще намалеят или че държавните предприятия "се грижат за народа". Държавните предприятия рано или късно биват източени докрай и тогава народът плаща за спасяването им "за да има поминък" - и корупцията отново се захранва.
НАИСТИНА ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНА "ПРИВАТИЗАЦИЯ": Основен играч на "българския енергиен пазар, който бе приватизиран ??? през 2005 г" е "ЧЕЗ, в която чешката държава ??? има 70-процентно участие" Ха сега де?!
ааа усетиха, че лапаницата свършва и хората разбраха, че ги лъжат непрестанно и вече реват, че имат затруднения...