Ангела Меркел навлиза в своя залез след 13 години като германски канцлер. Никой не очаква тя да се кандидатира отново през 2021 г. Нейният авторитет отслабва бързо, все по-бързо. Това може да предвещава края на несигурното управление на голямата коалиция в Германия и да предизвика смут в Европейския съюз, който е свикнал с нея като константа в регион, разтърсван от икономически и политически катаклизми пише в редакционна статия в. "Файненшъл таймс".
Няма по-добра илюстрация за намаляващата ѝ власт от поражението на нейния непоколебим съюзник Фолкер Каудер като лидер на християндемократите в парламента миналата седмица. Каудер беше направил повече от когото и да било, за да осигури приемането на политиките на канцлерката от партията, включително някои, заимствани от левицата, като понижаването на пенсионната възраст.
Победата на редовия депутат Ралф Бринкхаус сама по себе си няма да промени почти нищо. Той побърза да увери канцлерката, че между тях няма никакви различия по политиката, въпреки че Бринкхаус ще даде по-голям глас на депутатите, на които е омръзнало да ги вземат за даденост. Той казва, че ще подкрепи Меркел за нов мандат като лидер на Християндемократическия съюз (ХДС). Неговата победа не беше планиран преврат.
Това обаче беше политическо земетресение в Германия. То беше породено от натрупаното недоволство сред християндемократите от слабите изборни резултати, отстъпките към техните левоцентристки коалиционни партньори и най-вече важното решение на Меркел да приеме 1 милион мигранти през 2015-2016 г. Това стана след поредица от сблъсъци напоследък между християндемократите и техните консервативни партньори от баварския Християнсоциален съюз (ХСС).
Един беше заради имиграцията, друг - заради спорни коментари на ръководител на разузнаването за крайнодесните протести в източния град Кемниц. Взети заедно, тези неща отслабват канцлерката и дестабилизират коалицията. Сред консерваторите се засилват шумните искания за обновяване на политиката и личния състав.
Меркел не изглежда да е изправена пред непосредствена заплаха от бунт и има много неща, за които да празнува: силна икономика, препълнена държавна хазна, бързо намаляващ национален дълг. Но идните месеци крият множество капани. ХСС се готви за най-лошия си резултат на провинциалните избори в Бавария на 14 октомври, което само може да го направи по-непокорен партньор. Две седмици по-късно ХДС може все пак да понесе тежко поражение в провинция Хесен. Екстремистите ще се опитат да се възползват от враждебната реакция срещу миграционната политика на Меркел на европейските избори догодина.
Отслабването на авторитета на канцлерката ще направи по-трудно подготвянето на гладък преход към нов лидер. Тя, изглежда, има предвид приемник, след като постави бившата министър-председателка на провинция Саар Анегрет Крамп-Каренбауер, наричана от германските медии "малката Меркел", за партиен секретар тази година. ХДС има нужда от открита надпревара, но ще иска да избегне нараняваща битка между умерените около Меркел и твърдите консерватори.
На други места в Европа може да изглежда объркващо, че Германия е погълната от дребни вътрешни спорове във време на ненадминато влияние и благоденствие. Но дългото сбогуване на Меркел има голямо значение за ЕС, който е все по-поляризиран между либерални и националистически политически сили. Отслабването на нейната власт ще остави вакуум, особено сега, когато френският президент Еманюел Макрон се сблъсква с трудности у дома, макар че други също така ще съзрат удобна възможност за промяна на начина, по който работи ЕС.
Засега канцлерката не може да направи кой знае какво, за да промени своето наследство. Раздробяването на Германия на шестпартийна политическа система означава, че коалициите може би никога няма да бъдат така стабилни, както в миналото. Но
Меркел може да се опита да въведе някакъв ред и цел в своето правителство. В противен случай вътрешните борби ще станат по-сериозни, а политическите сътресения ще се отразят зле на Германия и Европа.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
10 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Мути има стабилно положение сред своите и авторитет в света. Тя е истински християндемократ, сериозен политик и гражданите на Германия й имат доверие. Какво е мнението на екс-соц поданиците, постоянно притопляни от руските хибридчици, не ме интересува. Те са малцинство. Германия показа на Европа как е възможна една мощна икономика и милостива вътрешна социална политика - без социализъм от какъвто и да било вид. А протръмпистките либертарианци са просто алчни еснафи с плебейско презрение към слабите. Това е точно толкова противно, колкото и социализмът - само организираните репресии липсват (не че е малко).
Не знаех че германските концерни са водили война в Сирия, че и в Либия, но човек винаги научава нещо от високоинформираните тролове, които си сменят никовете по-често от гащите.
Най-големият грях на Меркел се състои в това, че малодушно и колаборацонистки отказа да посочи категорично с пръст главния виновник за разбунването, войната и разделението в Близкия изток. Бизнесинтересите на германските концерни, набърбакани в Ерефията, диктуват безпринципните лавирания и тарикатлъци на германския стопански и политически истаблишмент.
Кротко бре Андрейчо! Виж как се издула вената на челото ти, ще спукаш някоя жила от зор и после какво ще те правим?!Вече посъветвах един, ще дам и на тебе същия съвет - вземи валериан и излез на балкона да подишаш чист въздуж и да се успокоиш. Сакън, ще загубим един важен борец срещу Путин :-)
я си гледай работата, мимикриращ трол, и си поправяй собствените коментари.Изледването на Пю е налице и може да се намери - има висок рейтинг Меркел в развити дъжави като Холандия, Франция, Швеция И ТАКА НАТАТЪК.В твоята русия какъв и е рейтингът не ме интересува.Това че не не се занивама с теб не значи че не сме разбрали че сто пъти си смени ника, големия специялист по американска политика.Айде улево.
Адрей, не си разбрал добре - става дума за рейтинга на Меркел в Германия (където тя е канцлер). Вероятно в Сомалия, Монголия, Адис Абеба пр. тя има висок рейтинг заради помощите които им дава, но не за това става дума в статията.
Де и ние да имахме толкова лошо ръководство като това на Меркел!
В международното изследване на Пю в 25 страни, което неизвестно защо тук не се цитира, Меркел е на първо място по авторитет с 52%, следвана от Макрон и т.н. На путин рейтингът е 30%, а на Тръмпутин - 27 процента.Няма нужда от коментар.
Айде стига с тези изнасилвания. У нас няма пришълци, и пак има изнасилвания, бият се по кръстовищата, стрелят се. Е и?
напълни Европа с пришълци, които изнасилват, бомбят и се занимават предимно с престъпност. По данни на немски синдикален полицейски шеф-НЕинтегрируеми! Казва-дайте рпимери, къде са интегрирани? Тук тук, тук-не са! Дайте еидн пример, къде интеграцията им е "успешна". Участват в затворени престъпни кланове, не пускат жените си, не знаят езика!