Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Факт: Путин загуби газовата война срещу Германия

15 коментара
Корабът "Нептун" е плаващо съоръжение за съхранение и регазификация, част от LNG терминала на компанията Deutsche ReGas. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Още е рано да говорим за военно поражение на Русия в Украйна, но Владимир Путин вече загуби газовата война срещу Германия. Това можем да го кажем със сигурност. След като по средата на отоплителния сезон газохранилищата на страната, разполагаща с най-големите мощности в това отношение в целия ЕС, са запълнени до над 90 процента, Германия вече няма защо да се опасява от някакво спиране на руските доставки или пък от недостиг на синьо гориво.

Газовият шантаж над Германия, която до началото на войната внасяше именно от Русия повече от половината нужни на страната количества природен газ, беше за Москва ключов елемент в изнудването на ЕС с цел максимално да бъде отслабена подкрепата, която европейците оказват на украинския народ и неговата армия.

Най-силната европейска икономика може и без Газпром

Но този план се провали. Германците нито мръзнат в домовете си, нито пък предприятията в страната спряха да работят. А Берлин се избави от страха си, че в своя гняв Русия ще спре енергоносителите за германската икономика. Германия сама се отказа от руските въглища и суров петрол - в рамките на ембаргото на ЕС. А от края на август 2022 година страната вече не получава нищо и от Газпром. С други думи: вече пети месец Германия живее и без тръбен газ от Русия, който доскоро беше смятан за незаменим.

И какво сега? Най-голямата европейска икономика се справя отлично в новите условия. Вярно, че след такова рязко прекъсване на дългогодишните вериги за доставка на енергия и значителното поскъпване на цените рецесията през 2023 все още изглежда неизбежна. Множат се обаче признаците, че в Германия тя ще бъде сравнително мека, а рекордната инфлация вече започна да спада.

В същото време Берлин засилва военната си помощ за Украйна, което може да се разглежда като още едно, косвено доказателство за провала на кремълската "специална газова операция". В първите дни на януари германското правителство промени досегашния си подход и реши да достави на Украйна и бойни машини за пехотата. А скоро вероятно и тежки танкове - дискусията за това вече е в разгара си.

Сега от два източника едновременно - от пазарния регулатор и от професионалната общност - населението и бизнесът получиха недвусмислен сигнал за отмяна на газовата тревога.

Първо регулаторният орган - Bundesnetzagentur - обяви, че "недостигът на газ тази зима става все по-невероятен", както и че резките колебания на цените вече спират и ще се стабилизират около сегашните им нива. След това и от Съюза на операторите на германските газохранилища INES представиха актуализираната си прогноза за 2023 година, според която към края на тази зима капацитетите ще бъдат запълнени две трети. А това ще позволи да се обезпечи 100 процента запълване на хранилищата до септември.

С други думи: германският бизнес и частните домакинства могат да бъдат спокойни, че няма да има недостиг на газ нито през тази, нито през следващата зима. Стига, разбира се, да продължат да икономисват активно, както в момента.

Газпром загуби най-важния си външен пазар

Но дори и при най-неблагоприятно стечение на обстоятелствата, примерно при големи студове, намалени доставки на втечнен газ поради високо търсене в Азия или напълно преустановяване на руските доставки за Европа и нужда да се черпят количества от германските газохранилища - дори и при такъв сценарий Германия ще успее да избегне дефицита на газ както в сегашния, така и през следващия отоплителен сезон, категорични са от INES.

Тяхната оценка на практика представлява потвърждение на експертно ниво, че Путин е загубил започнатата от него газова война. Германия навлезе в 2023 година без руски газ, но и без да се страхува от неговата липса. Точно в това се състои пълното поражение на Кремъл. Сега той повече не може да използва газа като оръжие.

Друг резултат от това руско поражение е фактът, че държавната компания "Газпром" загуби основния си външен пазар - доскоро именно германците получаваха една четвърт от целия експорт на "Газпром".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Емил Станоев
    #15
    Отговор на коментар #14

    Некакъв безименен трол си ти. И си по прост от жаба.Не четеш ли новините бе ? Торовите заводи примерно как работят ? Има и един завод за направа на Шишенца за парфюми -- е той планира да се мести в Сащ. Има и една рафинерия която е почти затворила. В областта на Металургията да не ти казвам , може и сам да прочетеш ако знаеш немски. Та това разтежче от 1.9 % не е нищо друго а просто идва от повишението цени на всички продукти. Та така . И един въпрос : Срам ли те е от собственото ти име ? Ако не те е защо не го ползваш бе ?

  2. Бисерко
    #14
    Отговор на коментар #8

    Абе,ма,лоу,мник, кви заводи са затворили бе, Германската икономика отчете току що предварителни данни за 1.9% растеж за 2022 година, безработицата е на рекордно ниско ниво, то ква безработица, то недостига персонал във всеки отрасъл , а вероятността за рецесия вече клони към нулата..

  3. Бисерко
    #13
    Отговор на коментар #10

    Бе вашите прокоби и прогнози вече е ясно колко струват.Нито една не се сбъдна.Бе как успяхте наистина да постигнете 100% несполучливост, то чак не е за вярване , баси...Добре,че не се налага да се прехранвате с прогнозиране,че ще изпукате от глад...

  4. Бисерко
    #12

    А меката зима в Европа може да бъде разгледана и като намеса на провидението в борбата със злото и знак за неодобрението на всевишния спрямо кремълската банда.Като в това число включвам разбира се и самозваните божи наместници в лицето на висшият клир на Руската църква...Да се стягат за големите казани в долната земя...

  5. Бугараш
    #11

    Путин загуби и войната! Дори и да победи, победата му ще е пирова! Европа и цивилизацията повече никога няма да имат доверие на Русия, а санкциите ще продължат поне 50 години, понеже Русия показа, че Русия козината си мени, но нрава не! НАТО се разширява и укрепва, вместо да отслабва! Путин показа, че руската войска и 5 пари не струва, а рекетът със суровини не работи! Русия ще остане винаги изолирана политически, икономически и социално! След войната терминът "Пирова победа" ще бъде променен на "Путинова победа".

  6. Емил Станоев
    #10
    Отговор на коментар #9

    И точно Меркел каза че Минските споразумения са измама - просто са дали време на Украйна за да се подготви за война ...А сега ЕС ще бъде зависим от САщ за газ. И не само ...Само гледай .

  7. anton nikolov
    #9

    Шрьодер и Меркел, които натресоха тази газова зависимост от масов убиец и агресор,трябва да бъдат съдени.

  8. Емил Станоев
    #8

    Що този "анаризатор" не каже колко завода са намалили производството или са затворили ? Ако това е победа . Колко завода се канят да се местят в САЩ ? Това е важно за Германия . Първите последици ще се усетят скоро, когато дойде пролетта.

  9. анита хегерланд
    #7

    Путин нищо не е загубил. Ако проследите развитието на същата ситуация през 70-те години на миналия век, петролната криза и решенията на петролното ембарго са следните. САЩ вкарват пари в собствено производство, търсят нови източници на петрол, купуват саудитски претрол чрез посредници и подписват договор за военна помощ и военни доставки на кралството. Проблемът с Русия, след като се определи статута на Украйна, може да се реши по аналогичен начин.

  10. Liberal
    #6

    Рано е за подобни статии - Гурков трябва да я напише след 2-3 години за да има поне някаква перспектива за анализ. Но явно атора просто бърза да си вземе хонорара

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.