Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фалитът на КТБ ще изправи банковата система пред ликвидна криза

4 коментара
Фалитът на КТБ ще изправи банковата система пред ликвидна криза

Най-вероятно БНБ няма да може да докаже до 10 октомври 2014 г., че капиталовата адекватност на Корпоративна търговска банка (КТБ) е отрицателна, и да ѝ отнеме лиценза. Същевременно БНБ няма становище и готовност за преговори с акционерите на банката; няма и не подготвя информация за решаване на проблема за оздравяване на банката. Тази информация включва изчисляване на ползите и разходите (щетите) от забавянето, ликвидацията или оздравяването на групата КТБ и Банка Виктория.

Забавянето превръща ликвидния проблем в капиталов. "УС на БНБ си дава сметка за системния риск за банките, фиска и икономиката от несъстоятелността на четвъртата банка в страната с 8.81% от активите на кредитната система. Но не е в състояние да го предотврати".

Това се казва в анализ на Лабораторията за управление на риска за "Рисковете от специалния надзор върху банковата група КТБ АД & КАБ (ТБВ).

Анализът е дело на проф. Емилия Миланова, бивш подуправител на БНБ и ръководител на банковия надзор и на Иван Костов, ръководител на лабораторията.

За разлика от другите анализи на лабораторията, този е със свободен достъп на сайта ѝ, очевидно поради силния обществен отзвук и значение на проблема с КТБ и дъщерната ѝ ТБВ (Банка Виктория, преименуваната "Креди Агрикол - България"). Още повече, че и проф. Миланова, и бившият премиер Иван Костов активно коментираха ситуацията около банката, а проф. Миланова отправи публично остри критики към действията на БНБ по отношение на КТБ.

След като правят преглед и анализ на доклада за текущото състояние на КТБ и ТБВ, огласен от квесторите на 25 юли, както и поредицата от публични съобщения на БНБ, двамата автори стигат до извода, че в общ икономически план нерешаването на съдбата на КТБ и дъщерната ѝ Банка Виктория може да заплаши цялата банкова система от ликвидна криза.

"Коефициентите на ликвидност, които поддържат банките, за да я предотвратят, влошава техните финансови резултати и ограничава кредитната им активност в условия на неблагоприятна конюнктура. Несъстоятелността на КТБ-КАБ (ТБВ) ще генерира системен риск в страната с потенциала си да предизвика банкова ликвидна криза", пише в доклада.

"Обезценяването на капитала на КТБ чрез "специални критерии“, т.е. без нормативно основание и равнопоставеност с останалите банки, вероятно ще доведе до процес в международен съд, който може да бъде спечелен първо от акционерите, а след това съдът ще уважи подобни искове от вложители и други клиенти на банката4, прогнозират Миланова и Костов.

Според тях "специалният надзор на БНБ води КТБ към несъстоятелност посредством отделянето от нея на качествените ѝ активи и прехвърлянето им в ТБВ. Удължаването на специалния надзор влошава състоянието на кредитния портфейл на КТБ".

В заключенията на авторите пише още:

"Неправилно е поставен проблемът за оценка за капиталовата адекватност на банка, която има ликвиден проблем. С висока степен на вероятност може да се твърди, че до 10.10.2014 г. БНБ няма да има основания дори по своите "специални критерии“ да оцени като отрицателна капиталовата адекватност на КТБ и да ѝ отнеме лиценза. Ликвидният проблем ще остане и за "добрата“, и за "лошата“ част на банката (по характеристиките на Управителя на БНБ), ако няма правителствена подкрепа".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #4
  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #3
  3. Васил Илиев
    #2

    Както винаги, БНБ за нищо не е отговорна. В която връзка ми е аццки интересно за какво другарят Искров прибира двеста хиляди сиромашки грошовце месечно. Емилия Миланова, подуправител на БНБ и ръководител на банковия надзор през 1996-97 година, цъфтеше и връзваше под мъдрото ръководство на Любомир Филипов (бе ко стана с тоа човек?), а Иван Костов внезапно стана милиардер. Тунки, електорате!

  4. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Каквото и да се прави, държавата НЕ Е длъжна и не трябва да налива пари в частен трезор! Ортаклък с хора като Цветан василев не е работа на държавата! Частници-да си спасяват каквото и колкото искат! След доказване произхода на парите, все пак!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.