Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фалитите на българските фирми растат с двуцифрен темп

Дружеството разпределител на парите от КТБ – ТЦ-ИМЕ, вече е в несъстоятелност

8 коментара
Фалитите на българските фирми растат с двуцифрен темп

Фалитите на българските компании растат с двуцифрен темп след пет години на спад. За 2018 г. увеличението е с 15.8 на сто в сравнение с 2017 г., а към края на юли тази година е 27 на сто спрямо същия период на миналата година.

Това поставя страната ни на второ място по ръст на несъстоятелността в страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) след Хърватска, където увеличението на фалитите е 42.3 на сто. След нас са Полша и Сърбия. Във всички останали страни от ЦИЕ е отчетен спад на фирмените фалити. Това показват данните на международната компания за кредитно застраховане "Кофас".

Въпреки двуцифрения ръст, в абсолютна стойност броят на българските компании обявили фалит не е голям и достига 360 фирми за 2018 г. Това е дял от 0.09% от общия брой дружества в страната.


Основните причини за ръста на несъстоятелност у нас са свързани с фалита на няколко ключови компании, както и с по-високата задлъжнялост на фирмите, увеличаването на заплатите, цикличността на икономиката, а в отделни случаи и недостатъчно добър мениджмънт, коментира Румен Шиков, който ръководи българския офис на "Кофас".

ТЦ-ИМЕ фалира с дългове за около 88 млн. евро

Две от топ 5 на обявените в несъстоятелност компании през 2018 г. са свързани с фалиралата преди четири години Корпоративна търговска банка (КТБ).

Лидер в класацията е ТЦ-ИМЕ, което беше гара разпределителна за парите от КТБ към свързани с избягалия в Сърбия банкер Цветан Василев фирми. През "Технологичен център – Институт по Микроелектроника", както е пълното име на дружеството, се финансираха медийни проекти, футболния клуб "Тракия" Пловдив и инвестиции в бизнес имоти. Така задълженията на ТЦ-ИМЕ към КТБ достигнаха около 88 млн. евро, а след фалита на банката компанията влезе в процедура по несъстоятелност, която е приключила през 2018 г.

Следващ по големина е фалитът на производителя на китайските автомобили "Грейт Уол" (Great Wall) – "Литекс Моторс" на Гриша Ганчев. Производството на автомобилите в завода в ловешкото село Баховица спря през 2017 г. Тогава беше направено и преструктуриране на компанията, като дистрибуторската мрежа беше запазена в отделна компания, а "Литекс Моторс" беше преименувано на "Ceлeĸт Moтopc Kъмпaни" AД, което е фалирало през 2018 г. С днешна дата заводът в Баховица вече е индустриален парк, а първият инвеститор там е германският производител на авточасти "Восс Аутомотив", чийто завод беше открит преди дни

Топ три се затваря от друга компания, през която течаха кредити от КТБ за изкупуване на български фирми - "Peмa Tpeйд".

Близо десет години след отвличането на бизнесмена Киро Киров компанията му, която търгуваше с техника за минната и строителната индустрии – "Киров" АД е фалирала. Самият Киров след освобождаването си коментира, че отвличането и последвалите публикации в медиите, че е бил похитен заради дългове към криминалния свят, са съсипали бизнеса му.

В петте най-големи фалита за миналата година влиза и старозагорската фирма "A.Π.Π. Зooxpaнинвecт" EOOД, която въртеше търговия с храни за животни и фуражи и имаше два завода – в Стара Загора и в Бургас.

Рисковите индустрии

Търговията на дребно, операциите с недвижими имоти, дейностите, свързани с храни и напитки, както и строителството са секторите с най-голям брой фалити през миналата година, показват данните на "Кофас".

Ръководителят на българския офис на дружеството Румен Шиков прогнозира, че тенденцията за ръст на фалитите ще са запази и през следващата година. Причината за това е все по-големият натиск на растящите разходи за труд и недостатъчното кадри върху компаниите, не само у нас, но и в региона. Освен това около една трета от компаниите у нас развиват дейност в петте най-рискови сектора.

В търговията на дребно нарастващото потребление води до по-голяма активност на големите вериги, което свива дела на малките компании в сектора, отбеляза Шиков.

"Cpeд тoп 500 нa нaй-гoлeмитe ĸoмпaнии в ЦИE виждaмe yвeличeниe нa пpиxoдитe в peзyлтaт нa блaгoпpиятнaтa иĸoнoмичecĸa cpeдa, нo cпaд нa нeтнитe пpиxoди. Πpичинaтa зa тexнитe нaмaлявaщи мapжoвe ca нapacтвaщитe paзxoди зa тpyд зaeднo c пoвишaвaнe нa цeнитe нa няĸoи oт ocнoвнитe cypoвини", коментира Eyджeн Aничecĸo, ĸoйтo pъĸoвoди "Koфac" в Бългapия и Pyмъния.

Икономически растеж от 3.4 на сто

"Кофас" прогнозира средният икономически растеж за страните от ЦИЕ да достигне 3.6% през 2019 г. и 3.2% през 2020 г.

За България очакванията са темпът на растеж да се стабилизира на 3.4%. Водещият фактор за това остава вътрешното търсене. Исторически ниският процент на безработица (4.8% през декември 2018 г. и спад през 2019 г.) и увеличаването с 10 на сто на минималната работна заплата през тази години също имат положително въздействие на възходящия тренд, смятат от "Кофас".


В същото време низходящите икономически тенденции в еврозоната ще окажат негативно влияние върху страните от ЦИЕ. Спадът в регистрациите на нови леки коли в Западна Европа ще се отрази върху производството и пазара на труда в ЦИЕ, смятат експертите от "Кофас".

Повечето икономики от ЦИЕ са силно отворени, като износът на стоки и услуги представлява значителна част от техния БВП. Търговската война между САЩ и Китай, неясният процес около "Брекзит", но най-вече забавянето в еврозоната, допринасят за една по-мрачна перспектива за износителите от ЦИЕ, посочват от "Кофас".

Те прогнозират, че забавянето в ръста на глобалната икономика ще продължи и през 2020 г., като подобрение може да се очаква през 2021 г., когато ръстът на световния брутен вътрешен продукт ще се ускори до 3%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #8

    Като общество ние научихме как се фалира, но все още не знаем как се оцелява. Четох английска версия "как се прави фирма", в която ме порази изискването, в началния капитал да се предвидят "разходи за загуби", защото печалбата никога не е 100%, винаги има брак, много рядко може да бъде продадена цялата продукция. Имаме нужда от книги, брошури, предавания, информация за институционални връзки, специфични документи. В САЩ бизнесът изисква огромни познания, но американците имат пари за адвокати...

  2. Бивши комунисти НЯМА!
    #7

    абе важното е какво говори Бойко а не какво реално се случва. Стадото не се нуждае от факти а от напудрени приказки пред послушни журналисти.

  3. Mina
    #6

    Като се има предвид как се управляват голяма част от българските фирми, се изненадвам,че тази тенденция се проявява чак сега.

  4. Естествено
    #5
    Отговор на коментар #2

    Според статията ТЦ-ИМЕ фалира с дългове за 88 милиона евро. По твоята логика някой яко не си е направил сметката и е надценил възможностите си. ☺

  5. Естествено
    #4
    Отговор на коментар #3

    Статията визира ръста на фалитите, а не фалити "на калпак". Предполагам визираш брой фалити на глава от населението. Това е съвсем друга статистика, говореща за различни процеси. Русия наистина е интересен пример. ☺ Това ли е пътя - руския? Само да напомня, че там май 60% от икономиката е държавна.☺ Или греша? ☺ Бих искал да напомня, че прекратяване дейността на фирма и фалит са доста различни неща. Второто предполага законова процедура по несъстоятелност. ☺ А управлението на публични ресурси и

  6. Филка Русофилка
    #3

    Milton Friedman щeшe дa зaбeлeжи, чe в Pуcия фaлититe ca нaд 4 пъти пoвeчe oт Бългapия нa кaлпaк. Aмa тaм нaмaлявaли, a у нac ce увeличaвaли „двуцифpeнo“. „Oтличничкaтa“ Литвa e c 15 пъти пoвeчe фaлити нa кaлпaк, CAЩ - 5-6 пъти, Гepмaния - 5 пъти, пa нищo им нямa. Eдинcтвeният cвecтeн извoд e, чe в Бългapия фaлиpaли 1 нa 1111 фиpми. Cтoтицитe кoмпютъpнo гeнepиpaни мoшeничecки фиpми c пpeзидeнти „pимляни“ нe ca вeчни, a ce пoявaвaт и изчeзвaт кaтo чacтицитe в aндpoнния кoлaйдъp. Мapия Гaбpиeл щe упpaвлявa към 200 млpд.€, нo дa внимaвa зa кaкви „нaучни изcлeдвaния“ xapчи eвpoпapитe. :)

  7. dimitardi100
    #2

    Още едно доказателство, че някои българи не могат да си правят добре сметката и надценяват възможностите си ! Други пък много обичат да търсят вината в другите !

  8. Естествено
    #1

    М-да. Аз от колко време предупреждавах? Да бях само аз ..... Доказахме правотата на Milton Friedman. Не, че беше нужно - това отдавна беше доказано. И Нобелава награда получи Milton Friedman. Това е само началото. Неадекватните политики, които доведоха до настоящото състояние си продължават. Към средата на 2020 ще видим в пълен блясък резултата. В статията са визирани 6 компании. Вярно, най-големите, но за мен са по-интересни останалите 354.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.