Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фалшификати за 520 млрд. евро се купуват годишно в света

0 коментара

Светът годишно купува фалшифицирани продукти за близо 520 млрд. евро, сочат изчисления на Международната търговска палата в Женева, цитирана от Асошиейтед прес в петък.

Пиратството на интелектуална собственост носи огромни загуби на производителите на лекарства, компютърни програми, филми, музика и още много продукти. То ощетява и прохождащата софтуерна индустрия в Китай, който е залят от пиратски копия на чуждестранни програми, както и законните музикални сайтове в Мексико, които не могат да се конкурират с нелегалните страници, от които потребителите свалят музика безплатно.

Китай отдавна е основният източник в света на пиратска музика, филми, маркови дрехи и други стоки. Според САЩ износът на подобни продукти от азиатската страна струва на производителите до 50 млрд. долара (40 млрд. евро) годишно заради неосъществени продажби. Незаконните имитации носят загуби и на много местни фирми, чиито марки също са обект на фалшификация.

Общите загуби за руските и чуждестранните компании от всякакъв вид кражба на интелектуална собственост са на стойност между 4 млрд. и 6 млрд. долара, според руския министър на икономическото развитие и търговията Герман Греф. Русия е най-големият пазар на пиратски продукти в света след Китай.

Холивуд твърди, че губи по 300 млн. долара (239,4 млн. евро) годишно в Русия.  Лекотата, с която пиратските филми, музика и софтуер навлизат на руския пазар и все по-находчивите средства, които използват фалшификаторите, се оценяват от Министерството на търговията на САЩ като бариера за 1,8 млрд. долара (1,44 млрд. евро) годишно, която пречи на Русия да влезе в Световната търговска организация.

Незаконното сваляне на музика от интернет е световен проблем, но той е особено сериозен в Мексико, където органите за защита на интелектуалната собственост не преследват сериозно техните нарушители и все повече хора имат достъп до широколентов интернет, позволяващ по-лесно сваляне на информация при по-висока скорост. В момента Мексико е рай за пиратите. В страна, където регистрирането на законен бизнес е тромаво и скъпо, потребителите са се научили да разчитат на уличните "амбулантни търговци" за всичко - от контрабандни цигари до DVD-та на току-що пуснати холивудски филми и напреднали технологични продукти.

Незаконните продажби вече съставляват 65 на сто от продажбите на компактни дискове в Мексико, а забавната индустрия очаква ситуацията да се влоши още повече с навлизането на широколентовите връзки. Според Международната федерация за фонографска индустрия пазарът на пиратски продукти в Мексико е бил на стойност 111 млн. долара през 2004 г., а в момента страната е сред първите десет пазара на пиратска музика. Според големите звукозаписни компании потребителите на интернет в Мексико свалят по около 568 млн. песни годишно.

САЩ също се борят с наплива от евтини, но некачествени имитации на американски марки, които заливат страната. Американските политици са единодушни, че прекратяването на кражбата на интелектуална собственост би спестило на местните компании милиарди долари и би има помогнало да коригират огромния търговски дефицит на САЩ с Китай, който през миналата година достигна 202 млрд. долара (161,2 млрд. евро). Експерти от цял свят са изчислили, че годишно американската индустрия губи по 250 млрд .долара (199,5 млрд. долара) от пиратството и фалшифицирането на местни стоки. Най-голям нарушител е Китай.

Близо 70 на сто от всички пиратски стоки, заловени на американската граница през миналата година, са произведени в Китай, посочва АП.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.