Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фандъкова: Без резки промени в образованието през първата година от мандата

19 коментара
Следващото правителство ще работи за общ закон за образованието и приемане на национална квалификационна рамка, която е изискване към участниците в Болонския процес. Това заявява в неделя пред БТА заместник-кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, която бе избрана за депутат от ГЕРБ и която бе посочена от Бойко Борисов за бъдещ министър на образованието.

Тя заяви, че няма да закриват БАН, но реформата там трябва да обвърже науката с образованието, а финансирането на институтите да е солидарно между държавата, бизнеса и от спечелените външни проекти.

"Нашата програма за управление в сектора "Образование" залага на интегрирания подход, който обединява предучилищната подготовка, средното образование, висшето образование и науката", казва Фандъкова.

"Фокусираме се върху предучилищното образование, което е изключително важен етап, за да може децата да имат равен старт. Една от мерките е задължителното предучилищно образование да пада като възраст. В рамките на две години в предучилищното образование трябва да бъдат обхванати и петгодишните, след което да се работи постепенно и за следващи стъпки..Въпросът е държавата да приеме, че детската градина е етап от образованието и да осигури средства за това", казва бъдещият министър.

По време на мандата ѝ като зам.-кмет по образованието София изпадна в остра криза, предизвикана от недостига на детски градини. 

Тя твърди, че са направени разчети и ангажиментът на ГЕРБ е в рамките на 2 години да бъдат обхванати и петгодишните деца в предучилищни заведения, като за това ще се осигури държавно финансиране.

На въпрос дали от първи до 12 клас ще се учи по един учебен план, тя припомня, че учебният план стигна до 7 клас.

"Той прекъсна, защото не беше приет законът, защото не бяха положени усилия за създаването на учебните програми и учебниците по този учебен план. И учениците
в осми клас догодина ще учат по стария учебен план, с изключение на тези в профилираните гимназии. Останалите ще учат по учебни помагала - това е проблем, който трябва да се решава бързо със законодателни мерки", казва Фандъкова.

ГЕРБ подготвя нов закон, в който са застъпени редица неща от проекта, внесен от сегашното правителство.

В него има добри идеи, но редица текстове не са доизчистени. Нашият проект като рамка трябва да обедини различните сега съществуващи закони - за учебен план, за
професионалното образование, за народната просвета, казва бъдещият министър.

"Ние ще предложим един закон, който ще формулира ясно отговорностите и ангажиментите на всеки един от участниците в системата -  когато става въпрос за децата и учениците мерките трябва да съобразени с възрастовите особености. Не може да се въздейства по един и същи начин на децата в началното училище и в средното образование.

В същото време подробностите ще бъдат формулирани в стандарти. Тоест законът предполага разработването на стандарти по различните проблеми", допълва тя.

Фандъкова посочва, че системата на делегираните бюджети ще бъде запазена, но усъвършенствана според основната цел - получаване на качествено образование във всяко едно от училищата. Тя трябва да се диференцира спрямо училището, а не спрямо региона. "Като пример мога да дам еднаквия стандарт за всички софийски училища, които са в различните райони, а в същото време разходите за издръжката им са коренно различни."

"Нашето виждане е първата година системата да се успокои от множеството реформи, които са правени - тя е уморена от това. В същото време на национално ниво трябва да бъдат направени анализи на всички промени, които са станали досега - да се видят всички неизползвани модели", казва Фандъкова.

По думите ѝ "през първата година не можем да говорим за някакви резки и кардинални промени, важно е да се разработи и да се приеме закон, да се приемат стандартите."

По отношение на висшето образование досега не беше достатъчна политическата воля и волята за реформи. Не бяха приети нито един нормативен и програмен документ в това отношение, коментира тя.

Автономията на университетите ще се запази, ще бъдат въведени сериозни критерии и оценка на качеството. "Тоест, оценяването е на изхода, а не се правят тежки приемни изпити на входа. Но това не може да стане централизирано от държавата, това става с нормативни мерки и с промени в системата за акредитация и оценяване, което ще гарантира този процес", посочва Фандъкова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. мечо пух
    #20

    защото беше "добър" зам.-кмет по образованието, за това има над 7000 дечица аут от детските градини в София.Виж педагозите се уредиха по нейно време - всичките им деца влязоха с привилегии. Гражданите да го духат.

  2. стачка
    #18

    за министър Вълчев е закачка,но този път не ще се предадем!"Вълчев,ще помниш учителската стачка докато си жив!Вие със др.Станишев и Орешарски смачкахте стачката,но сега тя ви смачка вас!Дано новите властници разберат,че с учителите шега не бива.

  3. наивник
    #17

    Никакви извинения за детските градини. Да се опразнят няколко заети ор разрастналата се администрация сгради и да се построят десетина ЕДНОЕТАЖНИ постройки за детски градини е въпрос на желание и три месеца! Да го реши ГЕРБ сега за да не плаче октомври, както плачат родителите сега!

  4. Кратуна
    #16

    Ами то много лесно ще се обвърже науката в БАН с образованието - БАН става университет и готово. Ама ще извият на умряло всички университети, няма да го допуснат.

  5. Милица
    #15

    От направените заявки за предстоящи действия и политика става ясно, че се предвижда категорично да има приемственост между стария и новия екип в МОН. Световната практика доказва, че само това гарантира необратимост и устойчивост на захванатите реформи в образованието. Пожелавам успех на г-жа Фандъкова и бъдещия й екип!

  6. буболеч
    #14

    А ВАК, како, а ВАК?

  7. АП
    #13

    Фандъкова "оправи" детските градини и училищата в София , а сега се запътила да оправя образованието в България.Да ни пази господ от тази г-жа, пълна нещастница.Май всички около Бойко са.....

  8. Кумчо Вълчев
    #12

    и народът ни наказа за това.НДСВ е в историята,просто изтече в канавката и с учителския вот!Учителите гласуваха за ГЕРБ,защото се опитахме да ги накараме да работят почти без пари.Но нашата хитрост,подкрепена и от някои по-елементарни родители се обърна против нас!Царската партия и нейният просветен министър се провалихме в образованието,това е вън от съмнение.Новата власт идва с надежди,дано да не бъдат попарени.

  9. наивник
    #11

    Прав си. Сега идват избори та е момента да искаме! Сега да оправят детските градини! За три месеца това е изпълнимо! Иначе, на кметските избори всички родители, баби и дядовци, всички приятели на засегнатите, всички които се чувстват застрашени от такива проблеми в бъдеще ще гласуваме против!!!

  10. Pardon
    #10

    Тя като е била зам.кмет на образованието, да не е строила детски градини,бе пухчо? Ако си софиянец,знаеш добре,че този проблем идва от доста години назад.Айде не крийте зад маската на "загрижени" за образованието комуноидната си същност.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.