Йорданка Фандъкова ще управлява София през следващите четири години в пълен комфорт, след като ГЕРБ ще има и абсолютно мнозинство в Столичния общински съвет. Това показват окончателните резултати от проведените на 23 октомври избори.
Според окончателните резултати, обявени от столичната Общинска избирателна комисия в сряда, Фандъкова печели кметските избори с 53.31%. Гласовете за Георги Кадиев от БСП са 22.24%; за Прошко Прошков от Синята коалиция – 11.5%. Николай Пехливанов от "Атака" взима 2.78%; Владимир Каролев от НДСВ – 2.68%; Стефан Софиянски от ОДС – 1.66%; Ангел Джамбазки от ВМРО – 1.41%. Останалите кандидати за кмет на общината са получили между 0.07 и 1 процент.
ГЕРБ ще има абсолютно мнозинство в новия 61- местен Столичен общински съвет (СОС) с 33-ма съветници – толкова, колкото имат и в момента. Реално от общинската им листа ще влязат хора, вписани на по-задни позиции, защото сред първите 33-ма са кметицата Фандъкова, нейни заместници, както и районни кметове.
БСП подобрява резултата си от миналите избори и ще има с трима съветници повече в новия СОС – 15. Сред новите попълнения на червените е Альоша Даков, син на Мако Даков, дългогодишен член на ЦК на БКП. Последната 15-та позиция в листата на БСП е сегашният кмет на район "Изгрев" Панайот Бончев.
Синята коалиция отбелязва най-лошото си представяне след 1989 г., като се срива до 8 съветници, като от тях петима са от ДСБ, а останалите от СДС. Сред новите имена са бившият шеф на контраразузнаването и депутат от ДСБ о.р. ген. Атанас Атанасов, както и Радослав Абрашев, племенник на покойния царски министър Божидар Абрашев. Досега СДС и ДПС имаха общо 11 места в СОС, а преди разцеплението на СДС достигаха до 36.
Вместо досегашните трима, "Атака" вече ще има двама общински съветници. Първият е Капка Сидерова, съпруга на партийния лидер и повторно провалил се кандидат за президент Волен Сидеров. За пръв път началото на неговата политическа кариера съпругата му се кандидатира и печели някаква изборна позиция. Другият общински съветник от "Атака" ще е Маргарита Николова.
НДСВ запазва позициите си отпреди четири години и вкарва двама - кандидатът им за кмет Владимир Каролев и Любомир Дацов, бивш зам.-министър на финансите от кабинета "Станишев".
ВМРО-БНД ще бъдат представени само от Ангел Джамбазки, който беше и в досегашния общински съвет, но с листата на ГЕРБ.
Плевнелив с по-малка подкрепа от Фандъкова в София
В изборите за президент са участвали 483 938 софиянци от общо 1 107 056, регистрирани в списъците за този вид избор. Броят на действителните бюлетини е 474 99, а на недействителните - 9440.
Кандидат-президентът на ГЕРБ Росен Плевнелиев са подкрепили 45.37% от гласоподавателите в Столичната община. За Ивайло Калфин са гласували 24.34%, за Меглена Кунева – 13.74%, за Светослав Витков - 4.46%, за Румен Христов - 3.54%, за Волен Сидеров - 3.47%, за Атанас Семов - 1.18%. Останалите кандидати за президент са получили под 1 процент от гласовете на участвалите в изборите.
На втори тур в Столичната община ще има избори в 14 селища за кмет на кметство.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
40 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
хахаха за ку.венския номер на Мартин Димитров са се хванали 3%... иситинските сини си затряха за да не подклаждат пожара в дясно, запален от куклата на Ахмед Доган
Няма място за "ГОРДОСТ"НА Фандъкова при тези БАЙГАНЬОВСКИ, ЦИНИЧНО-МУТРЕНСКИ"избори".С невзрачната ,глупаво-смешна физиономия,с липсата на компетентност,на мъдро и отговорно управление,с услужливо-подчинено поведение,характерни за Борисовите протежета,народът започна вече да ги клейми и отрича!
Открито писмо до Н. Бареков
Г-н Бареков,
1. Вие НЕ организирахте честни и справедливи дебати по телевизията. Кунева участва само ведньж, докато вашият любимец участва два пьти. Имаше кандидат-президенти, които изобщо нямаха достьп до телевизията. Това намалява легитемността и на телевизията и на журналистиката като институции. Това ще намали и легитимността на Президента, който й да е той. Дори и да е вашият любимец.
2. Избирането на това кой ще участва и кой да няма участва на телевизионните …
дебати придава прекалено значение на телевизията и медиите - коите те не заслужават. ХОРАТА, А НЕ ТЕЛЕВИЗИЯТА И МЕДИИТЕ ТРЯБВА ДА ИЗБИРАТ ПРЕЗИДЕНТА. Това ще намали и легитимността на Президента, който й да е той. Дори и да е вашият любимец.
3. Начиньт на организиране на телевизионните дебатите ПРИДАВА ПРЕКАЛЕНО ЗНАЧЕНИЕ НА АГЕНЦИИТЕ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНОТО МНЕНИЕ - значение, коите те не заслужават. Защото кой беше пьрви, втори, трети, четвьрти и т.н. зависеше от тези агенции. Дали те сьзнателно изкривяват резултатите или не - няма значение. ХОРАТА, А НЕ АГЕНЦИИТЕ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНОТО МНЕНИЕ ТРЯБВА ДА ИЗБИРАТ ПРЕЗИДЕНТА. Това ще намали и легитимността на Президента, който й да е той. Дори и да е вашият любимец.
4. Телевизията трябваше да проведе еднакьв брой дебати между поне пьрвите 7-8 кандидат-президенти. За да се научите как да организирате такива дебати - обьрнете внимание как такива дебати се организират на запад. В момента в САЩ се провеждат дебати по телевизията всеки 3 седмици за кандидат-президент от Републиканзката партия - ЕДНОВРЕМЕННО С 9 УЧАСТНИКА. Ако организирането на такива дебати ви се струва много трудно, НАМЕРЕТЕ СИ ДРУГА РАБОТА.
5. Поемането на по-активна роля на телевизията, медиите и агенциите в това кой да бьде и кой да не бьде избран на избори подлива вода на легитимността на тези институции - ТОЧНО ЗА ОНЕЗИ ИНСТИТУЦИИ, ОТ КОИТО ВИЕ СИ ВАДИТЕ ХЛЯБА. А за честните журналисти - работещи в медиите - такава преувеличена роля в изборите е едно излишно бреме, което те не би трябвало да са принудени да носят. Хората плюят по тези институции, защото имат право, а не защото са глупави.
6. Дали вие сьзнавате, че подливате вода на институциите, от които си вадите хляба (ПОНЕЖЕ ВИ СЬРБИ ЕЗИКА И НЕ МОЖЕТЕ ДА СИ ДЬРЖИТЕ УСТАТА ЗАТВОРЕНА) или просто, сте един глупак - не зная. Най-вероятно и от двете - по малко. НО Е ВРЕМЕ ДА СИ ПОТЬРСИТЕ ДРУГА РАБОТА. Следващите дебати ще се водят ОТ НЯКОЙ ДРУГ.
7.На един представител на медиите, НЕ ТРЯБВА ДА МУ ЛИЧИ, ЗА КОГО Е ГЛАСУВАЛ, ЗА КОГО ЩЕ ГЛАСУВА И НА КОГО СИМПАТИЗИРА. Вместо да критикувате Кунева, че не е подкрепила вашия любимец публично, научете се да си криете политическите симпатиите и предпочитанията. Ние вероятно пак ще ги отгатнем така или иначе. Но поне старанието да запазите относително неутрални позиции, ще подобри качеството на политическия дебати, които по стечение на обстоятелствата вие все още водите. Защото, ЖУРНАЛИСТ, НА КОГОТО ЛЕСНО МУ ЛИЧИ ЗА КОГО ЩЕ ГЛАСУВА - НЕ ЗАСЛУЖАВА УВАЖЕНИЕТО Н ГРАЖДАНИТЕ !
8. И накрая, Плевнелиев не заслужава подкрепата на Кунева - ако не за друго, то заради това, че Плевнелиев никога публично не помоли Кунева и нейните симпатизанти за подкрепа. Има едно ЗЛАТНО ПРАВИЛО в политиката - АКО ИСКАШ ПОЛИТИЧЕСКА ПОКРЕПА НА ТОКУ-ЩО ЗАГУБИЛ ПОЛИТИК, ТРЯБВА ПУБЛИЧНО ДА МУ Я ПОИСКАШ. Това ЗЛАТНО ПРАВИЛО се спазва на Запад и Кунева - а преди нея и Царя) стриктно се придьржат кьм него. Защо ? Пьрво, всичко си има цена и тази цена трябва да се плати (за да се избегне много вероятно шикалкавене). Второ, Плевнелиев (както и всеки друг политик) може и да си е преценил, че публичната молба за подкрепа МОЖЕ ПОВЕЧЕ ДА МУ НАВРЕДИ, ОТКОЛКОТО ПОМОГНЕ. За това Кунева дори и да гласува следващата неделя за Плевнелиев (което аз предполагам), тя няма да обявява това публично.
9. Това "очакване на публична подкрепа без да я искаш публично" ми напомня президентските избори за втори мандат на П. Стоянов. Тогава той сьщо не поиска от Царя и НДСВ подкрепа публично, но тайно се дадяваше на нея. А Царят беше готов да му я даде, но чакаше - както гласи ЗЛАТНОТО ПРАВИЛО - да му я поискат официално. Накрая му обясниха - че бьлгарите не са чували за Златното Правило, и той даде благословията си за П. Стоянов. Разбира се, СДС веднага то обвиниха, че "е дал благословията си много кьсно и без ентусиазьм". С това разбира се, беше потвьрдено, ЧЕ ЗЛАТНОТО ПРАВИЛО никога не трябва да се нарушава, дори и с нация като бьлгарската, кьдето дори и журналисти (като Бареков) не са чували за Златното Правило. Най-тьжното е, че в Бьлгария изглежда никой нищо не е научил през последните 15 години и всички "СИ ГО КАРАТ ПО БЬЛГАРСКИ". А Бареков трябва да се вьрне на студентската скамейка и да си напише домашното по журнализьм.
Добррожелател
Моля напишете конкретния брой гласували за кметове, а не процента.
Ех, № 28 и 29, които, вероятно, сте един и същи платен пропагандист на властта. Какъв лидер? Видя се, че общината ес върти от милиционера Андрей Иванов, който е пряката "ръка" на Бойко в общината. И какъв град е направила другарката учителка по руски? Срина Южния парк, разнебити го, начален срок на ремонта-20 юли, работен период-90 дни. Крайният срок мина и замина, гробницата е пълна. Някаква фирма, регистрирана в пернишкия квартал "Монте Карло"-Боже, какъв квартал, свила парите. Така казват "лошите …
хора". Да ме прощават софиянци, но Фандъкова не е избрана от нас-софиянците, а от селиянията от "Люлин" и "Обеля". Потниците там гласуват безумно не за нея, а за Бат, Бойко, щото щял да ги оправи. На тях им е все едно-живеят си в мръсотията, хвърлят си боклука от балконите, газят в кал и свинщина и им е добре. Така са свикнали на село.
Чудя се къде точно са обявени тези "официални резултати"?!! Сайт на ОИК София не успявам да открия, а в сайта на Столичната община има само две информации: "Междинни данни от преброяването на приетите, въведени и потвърдени секционни протоколи в ОИК-СО - 25.10.2011г. 13:36 ч" и "Междинни данни от преброяването на приетите, въведени и потвърдени секционни протоколи в ОИК-СО - 24.10.2011 г. 20:05 ч."
Затова пък открих, че в район "Младост" секция 04 е със 111 гласоподаватели, а секция 10 - с 1163 …
!!! В "Триадица" масово са обединявани по две секции в една - после се чудим за опашките и твърдят, че защото изборите били 2в1 - то секциите са били 2в1, изборите са станали 4 в 1 !!! Сигурно има още интересни неща за откриване - http://www.sofia.bg/oik_2011_granitsi.asp
Съмнявам се в резултата й.Нагласена работа.
Браво Альоша! Къде са наследниците на Пеко Таков,Трайчо Костов,Милко Тарабанов,Гьоре Повлеканов,Тано Цолов,Нане Голов и т.н..
Към Анонимен № 28 - къде става това "постоянното събеседване с нас - гражданите" Живея точно на 4 км от НДК и боклукът се събира с камиони с отворена платформа, хората вдигат кофите на ръце, изсипват ги и обратно смъкват кофата, после се понасят към следващата кофа, а вонята и част от боклука се носи из въздуха. Бих искал да кажа това на г-жа Фандъкова лично при едно такова "постоянно събеседване"!
Тя е страхотна и наистина заслужаваше да спечели, защото доказа, че може да превърне София в едно по- добро място за живот.