Пълни кофи за боклук на Север, съсипани реколти - на Юг. Ако нямаше прахосничество на храни, гладуващите щяха да имат прехрана, припомня Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) по случай Световния ден на прехраната в сряда.
ФАО, чиято централа се намира в Рим, посочва, цитирана от Франс прес, че една трета от световното производство на храни се "губи или пропилява" поради немарливост или липса на адекватни средства за складиране и разпространение в търговска мрежа. Става дума за 1,3 милиарда тона храни годишно.
"С една четвърт от тях биха могли да се нахранят 842 милиона души, които все още страдат от глад в света", твърди Роберт ван Отердийк, експерт по хранително-вкусовата промишленост, натоварен със селските инфраструктури в централата на световната организация.
За да бъдат изяснени по-добре бъдещите залози, Отердийк посочва, че "ако нямаше такова прахосничество, световното производство на хранителни продукти ще трябва да се увеличи само с 32 процента, за да бъдат изхранени 9-те милиарда души, които ще населяват планетата през 2050 година", спрямо 60 на сто, сочени преди като необходими за целта.
Това е добре и за човечеството, и за планетата, защото увеличаването на земеделските продукти в толкова голяма степен би струвало скъпо от гледна точка на земеделски участъци, вода и енергия.
От 40 години ФАО обръща сериозно внимание на проблема, който непрекъснато се усложнява заради урбанизацията и глобализацията. Веригите от производството до търговската мрежа стават все по-дълги. "Все тичаме след решенията", признава Отердийк, цитиран от АФП.
Плодовете и зеленчуците са най-прахосваните храни - близо половината от тях се губят преди да стигнат до чинията на масата. Следват ги морските дарове (35 на сто) и зърнените култури (близо една трета).
В развитите промишлени страни пилеенето на храни идва от избора човек да изхвърли все още годни за употреба храни от санитарни съображения или дори от естетически.
Италианското правителство планира днес да предложи на служителите на ФАО обяд от "изгубени" храни.
Според ФАО, която миналата година обяви програмата си "Да пестим храната" ("Save Food"), всеки трябва да оцени загубите си и да финансира решенията. ""Save" като спестявам и спасявам", подчертава Ван Отердийк.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
10 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
а бе, 9-ти, ми България и тя маи е от "третия свят, където невежеството е най-голямо"... или бъркам
Контрол на раждаемостта. Това е изхода. Неконтролируема раждаемост в страните от третия свят, където невежеството е най-голямо. Вече трябва ООН да предложи узаконяване на контрола, като не трябва да се смята за посегателство върху човешките права. Това не е невъзможно, особено когато децата живеят в нечовешки първобитни условия в Китай, Африка, Индия, Пакистан, Афганистан, страни в Южна Америка и други страни. Също да се обърне внимание и върху експлоатацията на детския труд и сексуалната такава. Редно е да се размърдат в ООН, а не само по случай някакъв празник да го констатират.
ФАО би трябвало да апелира: "Спрете неконтролираното увеличение на броя на хората. Оставете естествения подбор да поддържа този брой. Не изчерпвайте ресурсите на земята, те не са безкрайни." Само че не е "политически коректно"...
За 50г човечеството се увеличи 3.5 пъти и продължава да се увеличава. Интересно защо никой не споменава това?! Изхранването е един от малкито проблеми, последвали от този факт. Хората са като вирус който скоро ще се самоунищожи, дано да останат други животински видове, ама надали...
"Веригите от производството до търговската мрежа стават все по-дълги." аааа, това е свободен пазар - сакън не барайте дистрибуторите!
"С една четвърт от тях биха могли да се нахранят 842 милиона души, които все още страдат от глад в света" е да де, ама точно тези милиони не могат да си ги купят тези храни ... ще трябва да се даряват храните май?
2050-9 млрд.души на земята. а колко ли за били в 1950? Колко са били в 1850,съорветно в 1750? Дай да се поразровим назад и да видим,а като видим какво ли ще си и кажем?А проблемите са точно там.Щото къде го оня капиталист да е изкарал реколтата и да я е оставил да я вали дъжда,или грее слънцето.Напротив,той грижливо ще я прибере.
Q&A Не се ли насити, паразите? 2 boby1945 12:43 | 16.10.2013 Е даде, да не се прахосва, ама сит на гладен вяра няма!! "ФАО, чиято централа се намира в Рим, посочва, цитирана от Франс прес, че една трета от световното производство на храни се "губи или пропилява" поради немарливост или липса на адекватни средства за складиране и разпространение в търговска мрежа. Става дума за 1,3 милиарда тона храни годишно."
Е даде, да не се прахосва, ама сит на гладен вяра няма!!
при капитализма единствено важна е печалбата, а тя изисква ежедневното унищожение на милиарди тонове храни...