Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фармаиндустрията гълта най-много пари от обществени поръчки

Строителният бизнес отстъпва пред аптеките и фирмите за медицинска техника

0 коментара
Фармаиндустрията гълта най-много пари от обществени поръчки

Фармацевтичната и медицинската индустрия е безспорният лидер по спечелени най-скъпи обществени поръчки у нас за периода 1997 – 2015 г. Осем от фирмите в топ 10 на най-големите като стойност търгове у нас за периода са именно от сферата на фармация и доставката на медицинска техника.

Това става ясно от първия по рода си анализ на обществените поръчки, направен от Института за пазарна икономика (ИПИ) на база на публикувана от правителството информация в българския портал за отворени данни.

Според документа в периода 2007-2015 г. държавните структури в България са изхарчили над 62 млрд. лв. през над 170 хил. процедури по Закона за обществените поръчки. Най-много средства за търгове държавата е изхарчила през 2009 г. и 2013 г., които съвпадат с парламентарни избори. Според икономистите това навежда на мисълта, че правителствата "развързват кесията" преди избори. От ИПИ посочват обаче, че няма значима разлика по отношение на поръчките между шестте правителства в периода на изследването.

"Софарма Трейдинг" например е взела 990 млн. лв. от над 3000 търга за периода 1997 – 2015 г. "Медицинска техника инженеринг" ООД е спечелила 2362 поръчки за 155 млн. лв., "Фьоникс фарма" с търгове за 478 млн. лв., Медекс – 367 млн. лв., "Санита трейдинг" – 353 млн. лв., "Соломед" – 264 млн. лв., "Б. Браун Медикъл" – 119 млн. лв. и "Търговска лига" – 226 млн. лв.

Изпълнител №1 на обществени поръчки у нас е "БДЖ – Пътнически превози" заради 15-годишния договор за предоставяне на пътнически жп услуги на стойност 4.6 млрд. лв., чрез който минава държавната дотация за държавните железници.

Освен здравната индустрия в топ 10 на победителите в обществените търгове влиза и "Петрол" АД с поръчки на стойност 419 млн. лв. Там обаче няма нито една фирма от сферата на строителството, става ясно от анализа на ИПИ.

Според икономистите е проблем това, че 10% от изпълнителите на обществени поръчки от 1997 г. до 2015 г. са спечелили 85% от търговете като обща стойност.

Най-скъпите единични поръчки обаче са именно за инфраструктурни и транспортни проекти от страна на министерството на транспорта, Агенция "Пътна инфраструктура", "Метрополитен – София", Национална компания "Железопътна инфраструктура", АЕЦ "Козлодуй", "Марица Изток 2", а също и общините София и Варна, става ясно от анализа на ИПИ.

Най-многобройни са поръчките за доставки.

Най-голямата поръчка от този тип е обществената поръчка за метровлакове за разширението на софийското метро. Поръчката е възложена от "Метрополитен" на "Сименс" през 2015 г., като крайната ѝ стойност е близо 420 млн. лева.

Втората най-скъпа поръчка е за ТЕЦ "Марица Изток" 2 ЕАД с предмет "Извършване на технически консултантски услуги по време на извършваните от възложителя основни, средни и аварийни ремонти на турбинно, електрическо и КИП оборудване". Изпълнител е японската "Тошиба". Третата най-скъпа поръчка отново е за доставка на 18 метровлака през 2011 г. на стойност 150 млн. лв., а изпълнителят е "ОАО Метровагонмаш" – Митищи. И при двете поръчки част от финансирането е по ОП "Транспорт". Четвъртата най-скъпа доставка е през 2008 г. и е за автоматични системи за защита в АЕЦ "Козлодуй". Топ 10 се допълват от доставките на дизелово гориво от "Лукойл-България" ЕООД за БДЖ, Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" и Столичния автотранспорт – общо шест поръчки на стойност над 600 млн. лева.

Относително по-малко като брой, но по-големи като единична стойност, са търговете за строителство.

Най-голямата единична поръчка за строителство е за разширението на столичното метро през 2008 г. по ОП "Транспорт" – 330 млн. лева с изпълнител турската фирма "Доуш Иншаат Ве Тиджарет ТП" АД. На второ и трето място се нареждат лотовете за строителството на магистрала "Струма" през 2013 и 2015 г., съответно за 300 млн. и 230 млн. лв. с изпълнител Консорциум "Струма". Топ 10 на най-скъпите обществени поръчки за строителство се допълват от разширения на метрото, строителството на завод за отпадъци в столицата, лот 4 на АМ "Тракия", Северната скоростна тангента и рехабилитация на ж.п. инфраструктура. Общата стойност на най-скъпите 10 поръчки за строителство е над 2 млрд. лв., а по-голямата част са осъществени по ОП "Транспорт", се посочва още в анализа.

Сред поръчките за услуги най-големият търг е 15-годишният договор с БДЖ. Втората най-скъпа поръчка е от 2009 г. и е за сметосъбиране и снегопочистване в община Бургас, изпълнявана от ДЗЗД Консорциум "Титан - Бургас" за над 90 млн. лева. На трето и четвърто място са поръчките за избор на финансова институция за предоставяне на кредити на Центъра за градска мобилност и на "ЧЕЗ Разпределение". И двата договора за по около 80 млн. лв., като са спечелени съответно от Българската банка за развитие през 2015 г. и от Инг Банк Н.В. - клон София през 2011 година. Едни от най-скъпите поръчки за услуги са и две от поръчките на АЕЦ "Козлодуй" на обща стойност 140 млн. лева. В топ 10 са и три поръчки за софтуерни продукти и услуги за работата на държавната администрация на обща стойност близо 200 млн. лева.

Процедурите за обществени поръчки традиционно са съпътствани от множество нарушения. Доказателство за това са отчетите на Държавната финансова инспекция. Те показват, например, че в над 40% от проверените през 2015 г. търгове са открити нарушения, посочват още от ИПИ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.