Проектът за продажбата на лекарства през вендинг машини и консултиране на клиентите от фармацевти в кол център не е бил консултиран и обсъждан със съсловната организация на фармацевтите, съобщиха в петък от Българския фармацевтичен съюз и поставиха редица въпроси относно реализацията му.
"Независимо от факта, че проектът се отнася до отпускане на лекарствени продукти, контрол по предписанието и отпускането на лекарства и фармацевтични консултации и представлява значима промяна в лекарствоснабдяването, която следва да се обсъжда с всички заинтересовани страни в дух на консенсус, Българският фармацевтичен съюз (БФС) не е търсен или канен за консултации и становище", се казва в позиция на организацията, подписана от нейния председател проф. Асена Сербезова.
На последното си заседание правителството одобри проект на меморандум с дружеството "Пос Фарма" АД. Както Mediapool писа проектът "Виртуален фармацевтичен център за контакти с клиенти" предвижда в "София Тех Парк" да бъде изграден колцентър, в който ще работят 50 фармацевти и ще консултират от разстояние покупката на лекарства от вендинг машините, разположени в населени места без аптеки. Проектът е на стойност 20 млн. лева, а Първа инвестиционна банка е дала референция с готовност да финансира, въпреки че той не може да се осъществи без промяна в действащото законодателство.
От Българския фармацевтичен съюз също посочиха в петък, че в действащото законодателство има строг ред за продажбата на лекарства и той изключва търговията извън аптека. Или по изключение в населени места без аптеки, продажбата може да се осъществява от лекар. "Към момента мястото за отпускане на лекарствените продукти е регламентирано в чл. 218 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ): "Търговията на дребно с лекарствени продукти се извършва само в аптеки и дрогерии". В дрогериите се отпускат само лекарствени продукти без рецепта, а в аптеките - всички разрешени за употреба лекарствени продукти. Допускат се изключения описани в чл.232, само "когато в населеното място няма аптека" и в тези случаи лекарства могат да се получават, съхраняват и продават само от лекари и лекари по дентална медицина, които са получили разрешение за това по специално определен ред", посочват от съсловната организация.
"Към момента в чл. 234, ал.1 от лекарствения закон е въведен принципът, че продажбата на лекарствени продукти чрез автомати е забранена, освен на лекарствени продукти, посочени в списък, определен в Наредба 28 от 2008 за устройството, реда и организацията на работа на аптеките и номенклатурата на лекарствените продукти. За да се осигури безопасност на пациентите в този списък попадат само лекарствени продукти, които се отпускат без лекарско предписание (без рецепта). Този ред е установен, за да може да се гарантира безопасността на хората, които приемат лекарства и да се осигури рационална употреба на лекарствата, тъй като те са особен вид продукти, които могат да помогнат, но и могат да навредят", допълват от БФС.
Съсловната организация възнамерява да поиска отговор на някои въпроси, свързани с проекта, по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), тъй като в момента информацията в меморандума за разбирателство между правителството и "Пос Фарма" е оскъдна:
Потърсено ли е мнението на Министерството на здравеопазването и/или Изпълнителната агенция по лекарствата към Министъра на здравеопазването?
Проектът съобразен ли е с настоящото законодателство в сферата на лекарствата – Закон за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ) и подзаконовите нормативни актове, според които автомати за продажба на лекарства могат да бъдат разположени само на територията на аптеки?
Как ще се осигури съответствието на отпускането на лекарствени продукти с правилата за Добрата фармацевтична практика, които са нормативно установени и как магистър-фармацевтите ще контролират предписаното и отпуснатото? Това е дейност, която не може да се осъществява от автомати, посочват от БФС.
"Категорично заявяваме, че новите технологии следва да са в полза на фармацевтичните консултации и в полза на пациентите. Фармацевтичната грижа не бива да се свежда само до управление на софтуер и продажба с автомати. Настояваме приоритетните проекти в областта на здравеопазването да бъдат в съответствие със законодателната рамка, стандартите за фармацевтично обслужване, интересите и здравето на пациентите. Реализацията на тези проекти следва да се обсъжда с всички заинтересовани страни в сектора", се казва още в позицията.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
1 коментар
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
е да де, но като върлуват СТРАШНИ Вируси, няма как да заразиш аптекаря и другите на опашката като пазаруваш от автомат.