Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фармацевтични фирми обжалват наложените им отстъпки за лекарства

Москов обяви, че има готовност за внос на медикаменти при изтеглянето им от пазара

2 коментара
Фармацевтични фирми обжалват наложените им отстъпки за лекарства

Едни от най-големите фармацевтични компании, произвеждащи иновативни лекарства без аналог, обжалват наложеното им със закон задължение да връщат пари в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) под формата на отстъпки.

С промени в здравните закони беше въведено нормативно изискване, според което НЗОК ще спре да плаща медикаменти без заместител, за които не е предоставена задължителна отстъпка. Впоследствие бе разработена и наредба, на базата на която да се правят отстъпките. В момента тече процес по едностранно налагане на 20% отстъпка върху плащанията на НЗОК за тези лекарства за последните 4 месеца на 2015 година и 10% за цялата 2016 година.

Става въпрос за около 800 лекарства без аналог за домашно лечение и за онколечение в болниците, които от години формират най-сериозен преразход в бюджета на НЗОК. Идеята на здравното министерство бе да договори с фармацевтичния бранш пакт, така че ръстът в разходите за лекарства всяка година да бъде поделян между фирмите и касата.

След повече от година преговори обаче така и не беше постигнат консенсус между бранша и държавата, тъй като производителите на генерични медикаменти отказаха да участват в споделянето на отговорността за преразходите, тъй като лекарствата им били евтини и дори спомагали за намаляване разходите на НЗОК. Така се стигна до налагането на задължителни отстъпки само за иновативните компании.

От Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители коментираха в четвъртък, че задължителните отстъпки за лекарствени продукти без заместител се налагат в противоречие с български и международни правни норми. “Поради това, действията по обжалването им са в процес на подготовка“, обявиха от асоциацията.

Оттам коментираха, че за да се избегне потенциалната заплаха българските пациенти да бъдат лишени от редица животоспасяващи лечения и независимо от непосилно кратките срокове, иновативните фармацевтични компании участват в процеса за налагане на отстъпки. Според тях обаче снабдяването с някои медикаменти при новите изисквания може да се окаже икономически неефективно, тъй като лекарствените продукти, поради изискванията на българското законодателство, вече се доставят в България на най-ниските цени на производител в сравнение с цените в 12-те референтни страни от Европейския съюз.

Москов обяви готовност за внос на медикаменти ако изчезнат от пазара

Здравният министър Петър Москов коментира по-късно пред парламентарната здравна комисия, че ако някоя от фирмите декларира, че ще изтегли медикамент от българския пазар, министерството има готовност за осигуряването на паралелен внос на същия продукт от друга европейска страна.

По думите му обаче, ако се стигне изобщо до изтегляне, то ще е на единични лекарства. Москов обясни, че изискването към бранша е за отстъпка от 20% до края на тази година и 10% догодина, като фирмите имат възможност сами да определят за кои от уникалните лекарства каква отстъпка да направят – за едни може да е 30%, за други – 2%. Той посочи, че по този начин направената у нас отстъпка не става видима за другите европейски страни, с които реферираме цените на медикаментите и където извън официалните цени има допълнителни споразумения за отстъпки.

Москов съобщи, че до момента са договорени отстъпки с фармацевтичните компании за 40 млн. лева, като до края на годината се очаква сумата, която ще спести НЗОК от бюджета си за лекарства, да достигне 45 млн. лева. За следващата година по думите на Москов се очаква отстъпките да достигнат 60-70 млн. лева.

Той коментира, че разбираемо това не е приятно за индустрията.

Индустрията настоява за нови преговори

Фирмите настояват за нови преговори, за да се избегне рискът достъпът на българските пациенти до ефикасно лекарствено лечение да бъде ограничен.

Засега не е ясно дали ще се стигне до нови преговори и дали те биха дали резултат, тъй като опитите да се постигне взаимно приемлив вариант удрят на камък вече една година. През този период здравният министър Петър Москов многократно коментира, че няма да се поддаде на извиване на ръце и преди време предупреди бранша, че ако не се стигне до споразумение, ще бъде наложен предлаганият от държавата вариант.

Преди седмица подуправителят на НЗОК Димитър Петров напусна след заформил се спор между него и Москов относно лекарствената политика и предупреди за очертаващи се проблеми в сектора.

Иновативните компании коментираха, че има обективни причини за увеличаване на публичните разходи за лекарствени продукти – застаряване на населението, повишена заболеваемост, по-голяма продължителност на живота, навлизане на нови технологии, по-добър достъп на пациентите до лекарства. “Прехвърлянето на тежестта на това повишение върху индустрията не е устойчив модел“, заявиха от асоциацията.

В бюджета на НЗОК за тази година бяха предвидени над 700 млн. лева за лекарствено лечение – над 500 млн. лева за медикаменти за домашно лечение и близо 200 млн. лева за онколекарства в болниците, като се оформя и преразход от около 100 млн. лева за онколекарства, който се покрива периодично с пари от резерва, а не е изключена и актуализация на бюджета.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dr. Mancho
    #2

    По приницп не е работа на държавата да внася лекарства, освен това при условие, че в България цените са най-ниски, откъде точно мисли да ги внася? Това е пазар - фирмите са вложили определени суми в разработката и е повече от нормално да искат възвращаемост. Разработването на един-единствен медикамент струва между 1.5 и 2 милиарда евро. Така че единственото, което може да се направи, са преговори, преговори и молба. В Западна Европа непрекъснато се изтеглят препарати от различните държави поради факта, че наложените граници на цените не изнасят на фирмите. ДНаистина, държавата има право да налага граници и нива, но също така фирмите имат право да продават или не. Много е просто.

  2. Калико Джо
    #1

    Няма международни правни норми за цените на лекарствата. Като не ги устройва да ги продават другаде. Това е пазар - има продавач и купувач. Ако купувача не дава повече, няма кой да го осъде да плати това което продавача иска.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.