Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фармацевтите настояват за долен праг на цените на медикаментите

10 коментара
Фармацевтите настояват за долен праг на цените на медикаментите

От Българския фармацевтичен съюз (БФС) настояват цените на лекарствата да имат минимална цена, под която аптеките да нямат право да продават, стана ясно на пресконференция на членове на съюза в сряда.

Идеята е, че по този начин ще се сложи край на дъмпинговите цени и нелоялната конкуренция в сектора.

От съсловната организация предупредиха, че в момента някои аптеки продават лекарства на производствени цени и така подбиват останалите цени на пазара. Това е възможно, понеже сегашната наредба за ценообразуването на лекарствата определя тяхната максимална стойност, но не и най-ниската цена, на която е възможно да се продават, обясниха от БФС.

Аделина Любенова, член на Управителния съвет на съюза, коментира, че се готви нова наредба, но представители на бранша не са били поканени да участват в нейното изготвяне.

Ако нелоялната практика продължи, сме готови да сезираме Комисията за защита на конкуренцията, каза още тя. Според съсловната организация по-високите глоби, заложени в новия закон на лекарствата, също ще помогнат за намаляване на нарушенията.

Провинилите се фармацевти, например, ги заплашват три вида наказания – порицание, глоба до 900 лева или заличаване от регистъра на БФС за срок от 3 месеца до 3 години.

БФС готвят и правила как фармацевтите трябва да консултират пациентите. Така според съсловието пациентите ще получават компетентен съвет, дори когато търсят лекарства, продавани без рецепта.

Ако имате главоболие и отидете в аптеката, е добре преди фармацевта да ви даде някакво лекарство, да попита откога имате главоболие, дали имате високо кръвно налягане, дали имате други симптоми и дали сте вземали други лекарства досега, дадоха за пример от БФС.

Съсловната организация предвижда и програма за допълнителна квалификация на фармацевтите. До есента БФС ще разработи и етичен кодекс.

Фармацевтите подчертаха, че у нас няма механизъм, чрез който да се съобщава за лекарски грешки при изписването на медикаменти.

Асена Стоименова, председател на Комисията по качество към БФС, посочи, че най-често лекарите грешат при дозировката или съвместимостта на медикаментите. В Дания годишно се отчитат около 50-60 хил. грешки, но в България такава статистика няма, обясни тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 123
    #11

    Боже, какво още ще измислят? Има си механизми да се съдят и да си защитават интересите срещу нелоялна конкуренция.

  2. Аспиринчо
    #10

    Защо не предложат еднакви цени на лекарствата в цялата страна. Те се загрижили за "дъмпинга". Дайте ми адреса на тази дъмпингова аптека.Мародери с мародери.

  3. И. Иванов, Швеция
    #9

    "От Българския фармацевтичен съюз (БФС) настояват цените на лекарствата да имат минимална цена, под която аптеките да нямат право да продават, стана ясно на пресконференция на членове на съюза в сряда."Само дето вече не става след адвокатите и други алчни печалбари в България да си гарантират с натрапени противоконституционни и противоконвенционни "закони" за "минимални" цени свръхпечалби от продажба на една кутийка аспирин на ден без да си отработват приличен оборот!От Съда на ЕС в Люксембург бият и алчни пишман-аптекари и евенуалните им услужливи пишман-законодатели !

  4. Пациент
    #8

    пък да видим кой ше оцелее.

  5. депутатин
    #7

    Аптекарската мафия плаща добре

  6. 3-5-8
    #5

    В Европа и един вазелин не можеш да си купиш от аптека без рецепта,да не говорим какво става ако пациента зазлее след "компетентен" съвет от аптекар.

  7. SAD
    #4

    .

  8. един
    #3

    е като аптекарите ще дават консултации ,за какво са докторите ,те стават излишни.Сега във всяка аптека и дрогерия битуват едни странни същества като санитари, фелдшери, сестри ,учители и фармацевти ,които дават компетентни съвети на пациентите да се лекуват сами.Годишно съм виждал поне по 20 пациента добре умрели вследствие на компетентна фармацевтична помощ.Затова предлагам да се закрият всички лекарски кабинети ,така и хората няма да плащат 1.80 лв такса ,а и ще бъдат много компетентно обслужени

  9. 3-5-8
    #2

    Много точно казано ! Браво! Но какво от това?Каква част от обществото мисли като Вас?

  10. aptekar
    #1

    kakti vinagi tuk vsi4ki sa kompetentni po vsi4ko,az sam farmacevt i si pozvoliavam komentar,na gospodina ot sweden ako e tam ili e bil tam bih mu zadal vaprosa koi prodava lekarstva v aptekite i ima apteki da slagat tabeli prodavame na skladovi i proizvodstveni ceni,i za kakvi pe4albi i nadcenki na aspirin govorim,kogato aptekite na verigite i mutrite s/u koite vsi4ki pluete prodavat naistina na pod skladovi ceni ako pak ne fi znaete moga da vi dam mnogo adresi i v burgas i v varna i haskovo,pitame

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.