Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фармацевтите са против хартиената рецепта да остане алтернатива на електронната

Пациентското досие ще е фрагментирано и намалява контролът, предупреждават те

5 коментара
Фармацевтите са против хартиената рецепта да остане алтернатива на електронната

Съсловната огранизация на фармацевтите - Българският фармацевтичен съюз (БФС) категорично се противопоставя на предложението на служебния здравен министър д-р Стойчо Кацаров хартиената рецепта да остане като алтернатива на електронната и след 1 юни. Това става ясно от писмо на председателя на Фармацевтичния съюз проф. Асена Сербезова до Кацаров. Предложението на Кацаров е след 1 юни електронното предписване да е задължително само за лекарствата, които са напълно или частично покривани от НЗОК, докато за медикаментите, които пациентите плащат от джоба си, да са валидни и хартиени рецепти. Промяната е мотивирана с искане от страна на съсловната лекарска организация БЛС, тъй като някои лекари още не могат да издават е-рецепти.

Фармацевтичният съюз обаче е против по няколко причини. Сред тях са, че това ще доведе до фрагментирано водене на пациентското досие, в което няма да са отразени всички назначени и приемани от човека лекарства. В същото време ще бъде затруднен контролът относно предписването на медикаменти.

БФС посочва в становището си, че фармацевтите са напълно готови за преминаване към изцяло електронното предписване, като за целта са инвестирали значителни ресурси за надграждане на софтуерите си.

Според тях аргументът на Лекарския съюз, че някои лекари в болниците и такива, които нямат договор с НЗОК, нямат готовност да издават е-рецепти, не са мотив за промяна на наредбата, тъй като става въпрос за малцинството лекари, които не желаят да изпълнят закона. Фармацевтите посочват, че няма точни данни каква част от предписващите лекари са съобразили поведението си с новите изисквания и каква част не са. "При липса на официални и достоверни данни изводът в мотивите, че ще се наруши достъпът на пациентите до лекарствена терапия, е неоснователен", се казва в становището. Тъй като основната част от предписващите лекари осъществяват дейности по договори с НЗОК, те са готови за електронни предписания, посочват фармацевтите.

Ако проектът бъде приет в настоящия вид, той е в конфликт с цялостната концепция за изграждане на Национална здравноинформационна система (НЗИС), се казва още в становището на фармацевтите.

"Проектът отменя задължението да се попълва информацията при предписване на лекарствени продукти по електронен път в електронното досие на пациента. По този начин се стимулира възможността за възникване на нежелани лекарствени реакции и лекарствени взаимодействия, предвид, че основна част от лекарствените продукти, както посочихме, се предписват на свободна продажба", предупреждават фармацевтите.

Така част от предписанията ще са вписани в електронния здравен запис на пациента, а други – не. Фрагментарното водене на пациентското електронно досие пък ще възпрепятства контрола.

"Проектът не само не допринася, но намалява надлежния контрол относно законосъобразното упражняване на медицинската професия, разходването на средства от пациентите за лекарствена терапия и закрилата на здравето и живота им", е становището на Фармацевтичния съюз.

Публична тайна е, че около предписването на лекарства у нас има много финансови интереси, както и неетични практики по стимулиране предписването на точно определени продукти. А за по-голямата част от медикаментите пациентите плащат от джоба си. Точно за тези лекарства се предлага и в бъдеще да се предписват на хвърчащи рецепти без тази информация да може да бъде систематизирана и анализирана, така че да се противодейства на тези практики, които ощетяват пациентите.

По данни на БФС лекарствата по лекарско предписание, за които пациентите плащат от джоба си са на стойност около 1.5 млрд лв. годишно и са с около 50% повече от продуктите, заплащани от бюджета на НЗОК.

Фармацевти коментираха пред Mediapool, че може да се допуснат изключения и хартиените рецепти да останат например при домашни посещения или в други ситуации, но не и да се приемат изцяло като алтернатива на електронните, защото така се обезсмисля електронното пациентско досие.

В писмото се обръща внимание и на ползата от електронната рецепта в условията на епидемия, тъй като добрият и надежден достъп на пациентите до лекарствена терапия изисква именно предписването с електронни средства, а – не обратното. Не на последно място е-предписанията са удобство и улеснение и за самите лекари, тъй като се избягват непълноти, неточности, липсващи реквизити, каквито грешки възникват при хартиените рецепти и са основание те да не бъдат изпълнени в аптеката, а пациентът да бъде разкарван.

Становището на Фармацевтичния съюз обръща внимание и на други казуси като например трансграничното здравно обслужване, за което също е необходимо електронно предписание.

Фармацевтите настояват МЗ да се ангажира със срок, в който електронното предписване ще стане задължително и за лекарствата без рецепта. "МЗ следва да оповести "пътна карта" или ясни ангажименти във времето с конкретни окончателни срокове за привеждане на дейностите в съответствие с електронните предписания", се казва в становището.

С проекта настоящето ръководство на МЗ прави ясна смяна на концепцията за въвеждане на електронно здравеопазване в България, реформа, която предходните ръководства на МЗ не успяха да доведат до край, но която е ясно очертана в стратегическите документи за сектора, се посочва още в писмото на БФС. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #5

    Ами ако лекарят се намира извън кабинета си и няма достъп до компютър, а трябва да спаси човешки живот с дадено лекарство?

  2. Борис
    #4

    Ами ако техниката се повреди, а пациентът има спешна нужда от дадено лекарство?

  3. SILENCE
    #3
    Отговор на коментар #1

    Хартиената рецепта може да ползвате неопределено време, но посещението за контрол на резултатите от лечението с медикамента от нея е задължителен и периодичен!Живото се мени и параметрите - също. Питате доктора кога да дойдете на контролен предлед, особено, когато имате нормална рецепта.

  4. SILENCE
    #2

    Хартиената рецепта не е отменена никъде, другарЕ с хапчетата. А мързелът ви е покъртителен. Пациентите не са крепостни на т. нар. здравна каса, ако изобщо вдявате за какво сте се разприказвали!

  5. безпартийна
    #1

    Какво трябва да направи пациент с хартиена рецепта за лекарства срещу кръвно налягане. Трябва ли отново да посещава специалист за електронна рецепта? Хартиената рецепта е с неопределен срок на действие. И какво става тогава?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.