Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фармацевтите са против продажба на лекарства в супермаркети

Денонощният режим на аптеките да се стимулира с по 1000 лв. или от НЗОК, настояват те

4 коментара
Фармацевтите са против продажба на лекарства в супермаркети

Напрежението и прехвърлянето на топката между лекари и фармацевти около недостига на лекарства не стихва и в понеделник Българският фармацевтичен съюз излезе с отговор на предложенията, направени преди ден от съсловната лекарска организация за повече денонощни аптеки и продажба на лекарства в магазини. Според фармацевтите продажбата на лекарства в супермаркети и бензиностанции е неудачно и опасно, а денонощният режим на работа трябва да бъде стимулиран – или с по 1000 лв. за работа на първа линия или като дългосрочна политика – от бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Освен това фармацевтичното съсловие отново призовава лекарите за генерично предписване на медикаменти и призовава за въвеждането на генерична замяна в аптеките.

Напрежението между двете съсловия тлее от миналата седмица, след като първо фармацевти упрекнаха лекари в безконтролно предписване на антибиотици и други продукти от терапевтичната схема за лечение на коронавирус и това е формирало недостиг в аптеките. От Българския лекарски съюз реагираха остро и отхвърлиха обвиненията, като заявиха, че отговорност на фармацевтите е да не допускат презапасяване. След това Лекарският съюз намекна, че фармацевтите не работят достатъчно и е нужно повече аптеки да работят денонощно, а за да се подобри достъпът на хората лекарства без рецепта да се продават и извън аптеки - идея, срещу която фармацевтичната гилдия от години е против.

Денонощна работа срещу 1000 лв. или стимул от НЗОК

"Приветстваме предложението на Българския лекарски съюз (БЛС) за приемане на нормативни промени за поощряване на разкриването на повече денонощни аптеки в България. Такава промяна може да бъде осигуряването на допълнителни 1000 лв. от бюджета за всяка аптека, която стане денонощна (за времето на пандемията), по аналогия на допълнителното заплащане за личните лекари, които им бяха обещани като стимул, за да преглеждат пациентите си с Covid-19.

В случай, че говорим за дългосрочно решение, осигуряването на денонощни аптеки би могло да се гарантира от бюджета на НЗОК, което най-накрая би легитимирало ролята на аптеките като здравни заведения, каквито са всъщност по закон, а по-важно – и по мисия, както стана ясно в условията на пандемията от Covid-19", казаха в своя позиция от съсловната организация на фармацевтите в понеделник.

Против продажба на лекарства в супермаркети и бензиностанции

Що се отнася до предложението да се промени начинът на отпускането на лекарствени продукти без лекарско предписание, фармацевтите смятат, че в тази ситуация не е необходимо да се либерализира още повече пазарът и лекарства да се продават в супермаркетите и бензиностанциите. Според тях тази мярка няма да спомогне за осигуряване на правилна фармацевтична грижа. "В тези обекти пациентите няма да имат достъп до фармацевтична консултация, а безконтролната употреба на лекарства без лекарско предписание може да бъде опасна за тяхното здраве", смятат фармацевтите.

"Регулаторите са категорични, че лекарствата без лекарско предписаниептрябва да се отпускат с подходящите съвети за дозирането им, лекарствени взаимодействия и противопоказания и имат потенциала да вредят при нерационалната им употреба. За тази опасност многократно предупреди и министърът на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов в свои медийни изяви", казват от Фармацевтичния съюз.

Генерично предписване и замяна

"Споделяме мнението на ръководството на БЛС, че е от изключителна важност цялата здравна система да работи заедно и всички усилия и ресурси да бъдат насочени към преодоляване на кризата. В тази връзка, напомняме за възможността лекарите да предписват лекарства по международното им непатентно наименование (т.нар. генерично предписване), която е широко възприета в ЕС практика, улесняваща пациентите и фармацевтите в осигуряването на необходимите лекарства", се казва още в позицията.

Според Фармацевтичния съюз точно сега е подходящият момент и за въвеждане на генерична замяна при някои лекарства. При генеричната замяна фармацевтите заменят със съгласието на пациента един предписан продукт с друг лекарствен продукт със същото лекарствено вещество, същите, като предписаната лекарствена форма и количество в дозова единица.

"Генеричното заместване е обичайна практика в другите държави, то води до спестяване на значителни публични ресурси, а в условията на пандемията ще помогне да се ограничат максимално контактите на пациентите с повторни посещения при медицински специалисти или аптека за намиране на предписаната търговска марка", посочва съсловната организация на фармацевтите.

В търсене на най-добрите решения за преодоляване на кризата, свързана с Covid-19 те са готови да споделят и успешни практики от други държави, в които за по-успешна борба с пандемията бяха разширени правомощията на фармацевтите по отношение на поставяне на ваксини, предписване на определени лекарства и др.

"В модерната медицина в центъра на здравеопазването стоят не медицинските специалисти, а пациентите. Всички медицински специалисти следва да работят в пълноправно сътрудничество, още по-единни, ориентирани към една единствена цел – успешно справяне с пандемията от Covid-19. Всеки един от нас (лекар, фармацевт или специалист по здравни грижи) да работи според компетенциите си, дадени от нормативната уредба, морала и мисията на професията си, с доверие към способностите на останалите участници в здравеопазването, и не на последно място – колегиалност и професионализъм. Това очакват от нас българските граждани и това са заслужавали винаги, но още повече в този труден момент", се казва в позицията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #4
  2. orso
    #3

    Два блистера аспирин-16 хапчета в супермаркет в северна ирландия струват 90 стотинки.

  3. velko
    #2

    Плод на безхаберие на невежите и полуграмотни управляващи.

  4. bobacko
    #1

    Когато проф. Асена Стоименова, с право говореше за предстоящия недостиг на лекарства, тогава изпратиха Гешевата прокуратура да я разследва, вместо изготвяне на план, стратегия, визия за решаването на проблема. А сега всички вият на умряло, а прокуратурата мълчи вместо да разследва престъпно (без)действие.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.