Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фармацевтите ще изпълняват ограничен брой рецепти по линия на НЗОК

18 коментара
Фармацевтите ще изпълняват ограничен брой рецепти по линия на НЗОК

От следващата година фармацевтите ще могат да изпълняват ограничен брой рецепти по линия на НЗОК, предвижда одобрения от Българския фармацевтичен съюз и касата проект на нов типов договор, който аптеките ще подписват. Председателят на фармацевтичния съюз Мирослав Ненчев обясни, че за период от 15 дни един магистър-фармацевт, ако е на осем часов работен ден, ще може да обработва 660 рецептурни бланки, а ако е на четиричасов работен ден – 330. Това прави по около пет и половина рецепти на час, но в крайна сметка ще се гледа 15-дневният период, тъй като през толкова дни аптеките се отчитат на касата.

“Ако магистър-фармацевтът е и собственик на аптеката, се приема, че неговият работен ден е 12-часов и лимитът е 990 рецептурни бланки“, посочи Ненчев. Това е изцяло в интерес на по-малките аптеки, тъй като именно техните собственици са магистър-фармацевти и Българският фармацевтичен съюз дълго отстояваше искането само магистър-фармацевти да имат право да отварят аптеки, което в крайна сметка отпадна от закона.

Срещу въвеждането на лимита са собствениците на големи аптеки, според които ограничението засяга тези, които обработват по-бързо рецептурните бланки и които ще трябва да връщат пациентите си при изчерпване на лимита. В големите аптеки обаче работят обикновено по няколко гишета, тоест лимитът се удвоява и утроява, според това колко гишета работят.

Според Ненчев ограничението се въвежда, за да се гарантира доброто обслужване на пациентите и не цели те да бъдат връщани.

“За населени места, където има само една аптека с договор с НЗОК се разрешава за три месеца в годината този лимит да бъде завишен с до 30%. Условието е аптеката да има договор с НЗОК за отпускане на всички лекарствени продукти“, посочи Ненчев.

Той съобщи още, че средно на месец НЗОК плаща 1.9 млн. рецепти като при този режим на регулация тези рецепти могат да бъдат обработени средно от 1400 магистър-фармацетвти.

“Сега аптеките, сключили договор с НЗОК, са между 2100 и 2200. За да имат разрешение за откриване в тях има поне един магистър-фармацевт“, посочи Ненчев.

По думите му ограничението гарантира освен обработването на рецептурните бланки също и консултация на пациента. Тя се предприема, за да ограничи случаите, при които един фармацевт обработва по 1000 рецепти за два-три дни.

От фармацевтичния съюз са против практиката, която се е наложила предимно в малките населени места, основно от веригата аптеки “Марешки“, неин представител да събира рецептите на хора от няколко села, след което те да се обработват в някоя от техните аптеки.

Собственици на по-големи аптеки обаче смятат, че от ограничението ще пострадат и тези, които просто са създали добра организация на работа между магистър-фармацевта и помощник-фармацевта и обработват по-бързо и повече рецепти.

Ненчев съобщи още, че в новия типов договор е разписано, че когато аптеката прави отстъпка по свободна продажба ще трябва да прави същата и по НЗОК и тя ще се разпредели пропорционално между пациента и касата. Така ще се избегнат случаите, при които едно лекарство се оказва по-евтино на свободна продажба, отколкото по линия на касата.

От фармацевтичния съюз се обявиха против и подготвяна промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, които предстои да бъдат окончателно гласувани на второ четене в парламента. В момента законът предвижда, че помощник-фармацевтът може да извършва всички дейности с изключение на отпускане на лекарства с рецепта и консултации в присъствието и под контрола на магистър-фармацевт. От новата формулировка думата “в присъствието“ отпада и остава само “под контрола на магистър фармацевт“. Според Ненчев това означава, че на практика аптеките ще могат да работят без в тях да има магистър-фармацевт. Според него има вариант помощник-фармацевтите да спазват стриктно закона и да не отпускат лекарства по лекарско предписание, но има риск и да го нарушават, което крие опасности за пациентите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    Тия първо да спрат ментетата, да започнат да спазват закона и да издават касови бонове, пък тогава да се обаждат. Дянков докога ще се прави, че не ги забелязва?

  2. Анонимен
    #17

    Е ква стана тя? Излишък в бюджета на НЗОК и с врътка в закончето - по-малко лекарства за хората.... та да има оооще по-голям излишък и повече мъртви пенсионери. Да стават от рано пенсионерите и да обикалят апреки, на които им е останала бройка рецепти за изпълняване. Е това вечеее.... нямам думи. Направо да ти се отще да си плащаш здравните вноски. Хей хора, да ти линчуваме тези бе!

  3. Анонимен
    #16

    15 защо не отидеш на битака? Там и без пари ги дават понякага!

  4. Анонимен
    #15

    14, хайде сега да видим кой е коня с капаци аз или вие. Да вземем например медикамента Спирива капс по 30 броя, код по НЗОК RF094. В аптеката в която го получавам доплащам цифром и словом 1 лев и 21 стотинки. В друга аптека която е на 200 метра от там за същата рецепта и същия медикамент доплащам по 12.46 лв т.е. разлика от над 1000%. Ако сте фармацевт просто си скъсайте дипломата и се захванете например като шофьор на такси.

  5. Анонимен
    #14

    Ама вие,13,наистина сте като" кон с капаци"!Вярвате ли,че може да има 30-40 процента разлика? При положение,че макс.разрешената такава е 18,и почти всички са паднали под нея,а между другото Марешки,който допреди 2 месеца работеше без надценка!?-сега слага цели 5 процента,т.е. маржът намалява и цените се доближават.Но хората са толкова лъгани,че вече и на очевидните факти гледат с подозрение.

  6. Анонимен
    #13

    12, не сте прав, защото хронично болните които са 99% от пациентите в аптеките, обикновено с години са на едно и също лечение т.е. те знаят толкова за медикаментите които приемат колкото и фармацевта срещу тях. Необходимо ли е по 8 минути всеки месец да му се изнася една и съща консултация? И това ли е прехваленото гарантирано и професионално обслужване. Задавал съм въпроси на фармацевти на които могат и те да отговорят, но винаги съм получавал отговора "Консултирайте се с лекуващия лекар". Е този

  7. Анонимен
    #12

    А защо не протестирате против същите ограничения,които имат лекарите?Минимум 15-20 мин.за преглед,т.е. не повече от 20-25 пациенти за ден,това гарантира наистина преглед,а не претупване и отчитане на амб.прегледи.В повечето случаи хората имат въпроси в аптеката,но така наречените "оборотни"аптеки нямат време за "лекции".Там количеството е важно.Все пак има стандарти за добра фармацевтична практика,и когато няма друг начин да бъдат озаптени "големите",се налагат тези "пранги".

  8. Анонимен
    #11

    Не разбрах дали ще се запазят пунктовете за събиране на рецепти, че ми е много по-лесно да си получа лекарствата, от колкото да ходя до другия край на града и да чакам с часове докато ме обслужат!

  9. Анонимен
    #10

    Работя в бранша и имам едно предложение към шефа на фармацевтичния съюз Мирослав Ненчев. Тъй като периода от 1-во до 15-то число е много по натоварен заради изплащането на пенсии понякога обработените рецепти са с 40-50% повече отколкото през втория период в месеца е правилно да се разглежда обработеното количество рецепти за целия месец, а не на 15 дни. Много жалко и тъжно е, да те представляват хора, които не знаят това елементарно нещо.

  10. Анонимен
    #9

    7, вероятно вие сте фармацевтка работеща на максимално допустими цени и затова ми говорите врели некипели за гарантирана услуга и спазване на закони. В момента доплащам за рецепти по 100 лева на месец, но съм сигурен че ако опра до вашата гарантирана услуга и спазване на измислени правила ще ми се наложи да плащам по 150 лева. Ето това е същината на проблема госпожо, а бръщолевенията за гарантираната услуга и спазването на измислени правила служат за маска зад която да се скриете.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.