Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ФАЦ: Война на Балканите ли?

5 коментара
ФАЦ: Война на Балканите ли?

Германският канцлер Ангела Меркел използва сериозен аргумент, за да защити политиката си за бежанската криза - тя каза, че може да се стигне до военни сблъсъци на Балканите. Но и нейният многостепенен план също буди безпокойство, пише "Франкфуртер алгемайне цайтунг".

Много от европейските правителства вече са проиграли сценария какво би се случило, ако Германия затвори границите си за бежанците. Последиците ще са струпване на хора пред границите на Бавария и верижна реакция - транзитните страни по балканския маршрут например биха последвали примера на Берлин и също биха затворили границите, отбелязва вестникът.

Преди да се стигне до издигане на огради, поне за известно време възникваха условия, които бяха оценявани от повечето европейски политици като "нетърпими".

Меркел сега посочи още една причина защо не може да става и дума да такива мерки - тя се опасява, че внезапно спиране на потока би могло да доведе до военни сблъсъци на Западните Балкани, отбелязва "Франкфуртер алгемайне цайтунг", цитиран от БТА.

Може ли евентуален отказ от политиката на отворени врати да се окаже възможна причина за война? Това е най-сериозният аргумент досега, който Меркел е използвала, за да защити линията си. Може ли Европа да бъде отново поставена пред въпроса война или мир, при положение че Меркел е последователка на бившия канцлер Хелмут Кол?

На извънредната среща с балканските държави тя отправи критики, че европейците отново се държат като сомнанбули. Възможно ли е да са си взели никакви поуки от историята, при положение че миналия век Първата световна война започна именно на Балканите? Канцлерът използва сериозна защита. Страхът от война, поне в Германия, е по-голям от всеки друг страх, дори и от страховете, че тя е на предела на възможностите си и че чужденците стават прекалено много.

"Отечество, бъди спокойно, канцлерът няма да допусне да се стигне до най-лошото", пише авторът на коментара и изтъква, че Меркел разчита на многостепенния си план за управление, разпределение и интегриране на мигрантския поток. Продължаващият поток от Афганистан и Пакистан трябва да бъде спрян далеч от германските граници, в Турция.

Ердоган трябва да поеме охраната на Босфора, защото никой не иска да повери тази задача на Гърция. Затова турският президент, който вече разполага с огромна сила, ще иска висока цена, прогнозира "Франкфуртер алгемайне цайтунг". Но в същото време, ако притокът на мигранти към Германия и Европа продължи, и финансовата, и политическа цена, разбира се, би била много по-голяма.

Но и в плана на Меркел има нещо, което буди безпокойство, и то не само за вътрешнополитическите наблюдатели. Ако той бъде осъществен, мирът и спокойствието в Европа в бъдеще ще зависят от двама души, които "ще пазят шлюзовете" - и те са Ердоган и Путин.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jesse Jackson
    #5

    Мисля че това е заслужен бумеранг към ЕС, заради отношението си към нас и всички новоприети страни членки години наред. Ние бяхме "визови", без право на работа и пребиваване на запад. А сега, 1 милион сборна шпана нехранимайковци от 2 континента се влачи из ЕС и бавно пълзи към Германия. Ами да, не пускахте българи и румънци години наред, сега приемете афганци и пакистанци и се грижете за тяхното изхранване, Да са ви ЧЕСТИТИ!

  2. milan
    #4

    Дикато Путин си разиграва коня в Сърбия,която използва сръбското малцинство в бившите югорепублики,за да дестабилизира новите държави,винаги ще има опасност от напрежение и конфликти в този регион.Мигрантите са само повод.

  3. Kiril Kovatchev
    #3

    Определено майката на всички германци стигна нивото на своята некомпетентност и е време да се оттегли в заслужена почивка. Тя управлява добре в условията на познатата и Германия. В условията на бързо променящия се свят мамчето е напълно безпомощно и по-скоро би сътворило още беди за Германия и европа като цяло.

  4. Васил Здравков
    #2

    Проблемът не е в идиотския лапсус на Меркел за войната на Балканите, а в престъпно антиевропейското Willkommen преди няколко месеца, последвано от затваряне на границата. Щом Меркел и германците смятат, че могат да интегрират 5-10 милиона мюсюлмани, да си ги вземат, но да не ни занимават повече с тях. Жалко че тогава ще забранят и Вакен и Октоберфеста, за да не накърняват нежните мюсюлмански души.

  5. Милостипросим
    #1

    Ако географската неграмотност на рупорите на общественото мнение в едни страни можеше да предизвика войни в географските области, то би станало страшно. Това вече го преживяхме по времето на Буш.
    Но в Европа едва ли е възможно. Босфорът все още е във владение на Турция, а Гърция не се кани да си го поиска като изконна византийска земя. Франкфуртералгемайничките са се оляли, в опит да замажат лапсуса на Мути.
    На Балканите е мирно. Бежанците от Балканите след края на ВСВ и особено след 1989 оставиха

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.