Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ФБР дири къртицата, подала на Уикилийкс данни на ЦРУ

Новото изтичане на информация в перспектива е много по-опасно от онова, което направи Едуард Сноудън

10 коментара
ФБР дири къртицата, подала на Уикилийкс данни на ЦРУ

ФБР е започнало подготовка за голяма акция по издирване на източника, чрез който организацията Уикилийкс се е сдобила със секретните материали за програмите и инструментите, които ЦРУ използва за електронен шпионаж, пише американският всекидневник "Вашингтон пост", цитирайки "хора, запознати с въпроса".

Изтичането на това огромно количество суперсекретни материали разтърси правителството и хората от хай-тек индустрията, които през целия вчерашен ден се опитваха да преценят идентичността и мащаба на информацията, съдържаща се в хилядите документи, разпространени от Уикилийкс. Те се опитваха също така да оценят вредата, която тези разкрития могат да причинят, опасявайки се при това от бъдещите разкрития, обещани от Уикилийкс, отбелязват източниците на вестника.

Този сценарий вече е познат за правителството на САЩ, което за пореден път се сблъсква с крупен инцидент по изтичане на поверителна информация през последните години. Както и при предишните случаи с Челси Манинг и Едуард Сноудън, започва търсене на начини да се затегнат процедурите за сигурност, а федералните агенти са под силен натиск да предотвратят изтичането на тайни от правителството. И въпреки това пробойни в системата продължават да изникват, пише "Вашингтон пост".

"Всеки, който си мисли, че Манинг и Сноудън бяха изключения, дълбоко се заблуждава", казва Джоъл Бренър, бивш шеф на американското контраразузнаване към кабинета на директора на националното разузнаване.

Още не е ясно дали ЦРУ е изпратило в Министерството на правосъдието доклад за извършеното престъпление - формален механизъм, който би дал повод на правоохранителните органи да разследват потенциално вредно и незаконно изтичане на информация за националната сигурност. Ако такъв доклад бъде изпратен, ФБР ще получи "пътна карта" откъде да започне разследването и кого да разпитва по случая. Засега и ФБР, и ЦРУ отказват коментар.

След като следователите удостоверят идентичността на документите, разкрити от Уикилийкс, ключов въпрос, на който ще се търси отговор, е кой е имал достъп до тази информация, твърдят ветерани от предишни подобни разследвания. ФБР от години разследва "Уикилийкс" и властите искат да знаят дали тази организация е успяла да вербува нов и пласиран на удачно място източник в американското правителство, пише "Вашингтон пост".

Ключов въпрос за следователите ще бъде дали Уикилийкс ще разкрие фактическия компютърен код - или достатъчно детайли за този код, от който могат да се възползват и други хакери, са казали сегашни и бивши служители пред вестника.

Според цитирания от вестника Бренър цялостният ефект от новото изтичане на информация може да се окаже "много опасен", защото то "подлага на риск текущи операции, разкрива детайли от методиката на нашата работа, които не трябва да попаднат у нашите противници, да не говорим за тяхното възпроизвеждане".

Затова, според разузнавателния експерт, последното изтичане в перспектива е много по-опасно от онова, което направи Сноудън. "Неговите публикации дадоха повод за гръмки заглавия и изложиха на опасност няколко живота. А това, с което се сблъскваме сега, може да изложи на опасност хиляди хора по цял свят. Това е като да предадем нашето най-мощно кибероръдие на всеки, който има достъп до интернет", посочва той, цитиран от "Вашингтон пост".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Сред 150-те български адреси, са най-големите интернет-доставчици в България, телекомуникационни компании, банки, университети. Според „Уикилийкс“ и експерти, най-вероятно IP адресите на тези институции и фирми са били „зомбирани“, т.е. използвани за следене на трети компютри и устройства.
    „Уикилийкс“: 150 български IP адреса са шпионирани от ЦРУ
    10.03.2017 10:13 В списъка с IP адреси, следени от американското ЦРУ, които са качени на сайта на „Уикилийкс“ има и 150 адреса от България, съобщи БНТ.
    През

  2. Big Bang
    #9

    Слвд като се научихме да не купуваме нищо на което пише Deluxe защото е пълен боклук, сега ще престанем да купуваме всичко на което пише SMART за да не ни шпионира Големия Брат.

  3. анита хегерланд
    #8

    "Хиляди хора по целия свят" са подслушвани и следени?!

  4. dimitardi100
    #7

    Вместо да търси къртици, ФБР да си опере кирливите ризи, за да отпадне необходимоста от къртиците !

  5. Sgt. Pepper
    #6

    На грубоват казармен език акцията на Уикилийкс се нарича "Бой по ... с черпака". Не мога да не споделя задоволството си от случващото се.

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  7. ivancho ivanov
    #4

    Обикнивеният американец е горд с родината си, но във всяко стадо има мърша. Ще си я изчистят - за нашата не е ясно дали ще успеем!

  8. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #3
  9. harv
    #2

    Шизофренията е пълна!

  10. От Драгалевци
    #1

    Мъката краварска е много голяма. Тези почнаха да се издават един-друг. Хубавото е, че сега Тръмп ще се отърве от всички агентчета на Обамго и на Хилърито в ЦРУ, които му правят мръсно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.