Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ФБР няма да изисква специален формуляр за проверките на фирмите за Ирак

0 коментара

ФБР ще проверява фирмите - доставчици за следвоенното възстановяване на Ирак, но без условието те да изпращат специални формуляри до американската служба за разследване. Това уточни днес заместник-министърът на икономиката Милен Керемедчиев, след среща с американския посланик в София.

За проверката за чисто досие на фирмите съобщи вчера говорителят на МВнР Любомир Тодоров. Той заяви, че кандидатите за участие във възстановителните работи ще попълват стандартизиран формуляр и ще го изпращат директно във ФБР или в адвокатски кантори, определени за посредници. Фирмите не трябва да са доставяли оръжие за режима на Саддам Хюсеин, да не са имали връзки с терористични или криминални групи, да отговарят на условията за конфиденциалност на определени документи и т.н.

След срещата с посланик Пардю Керемедчиев уточни, че фирмите за възстановителните работи в Ирак се набират по две линии - от т.нар. "Gardner group", която ще се грижи за ежедневния живот в Ирак след края на военните действия, и от USAID, която ще финансира част от мащабното следвоенно възстановяване, свързано с петролната промишленост, транспортната инфраструктура, държавните системи здравеопазване, образование и други.

В набора от документи, изисквани от USAID и публикувани на Интернет страницата на министерството на икономиката, не фигурира специален формуляр за чисто досие на компанията - кандидат. Това не означава, че ФБР няма да ги проверява, просто това ще става по искане на американската фирма, определена за основен изпълнител по конкретния проект, обясни Керемедчиев пред mediapool.bg.

За доставките за "Gardner group" е сигурно, че ще минават през проверката на ФБР. И тук обаче българските кандидати няма да изпращат формуляри до американската служба за разследване, а това ще става чрез "Gardner group".

Т.нар. "Gardner group" всъщност ще поеме функциите на правителство в Ирак непосредствено след края на военните действия. Това е неформалното име на Службата за реконструкция и хуманитарна помощ, сформирана под началството на Пентагона, която се оглавява от запасния генерал Джей Гарднър. В момента тя работи в Кувейт, но веднага след края на войната ще се премести в Багдад.

В началния етап службата ще се грижи за ежедневния живот в страната - снабдяване, инфраструктура, медицински грижи. Във връзка с тези си функции тя ще има нужда и от определени спешни доставки на стоки. Към "Гарднър груп" ще бъдат прикрепени трима български дипломати, единият от които вероятно ще бъде съветникът на икономическия министър, Марио ал Джебури.

Американската агенция за международно развитие (USAID) има бюджет от близо 600 млн.щ.долара, които са предвидени за по-дългосрочни проекти по възстановяването на Ирак.

Днес Марио ал Джебури съобщи, че досега има 170 български компании, които са попълнили формулярите на Американската агенция за международно развитие. Сред тях има строителни, фармацевтични, търговски компании от сектора на хранително-вкусовата индустрия, както и компании от военно-промишления комплекс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.