Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ФБР разследва за умишлено заразяване три случая на антракс в САЩ

0 коментара

ФБР разследва за умишлено заразяване с антракс. Във вторник здравните органи на щата Вирджиния съобщиха за трети регистриран случай. Преди това бе съобщено за двама служители от корпорацията Американ медиа в щата Флорида, болни от най-редкия вариант на заразната болест. Единият от двамата почина в петък миналата седмица.

Според санитарните власти вероятността заразата да е случайна е почти нула. Разследването на ФБР водело към стажант от арабски произход в Американ медиа, съобщи тази вечер телевизия Фокс. В понеделник генералният прокурор на САЩ Джон Ашкрофт заяви, че възприема съвсем сериозно докладваните случаи на заразната болест на белите дробове, които са първите в САЩ след 1976 година. Според думите на Ашкрофт в понеделник засега не може да се смята, че става дума за терористично нападение с бактериологично оръжие. По-късно тази нощ се очаква специална пресконференция на ФБР по въпроса.

От миналата седмица ФБР проучва обстоятелствата около смъртта на фоторепортера Робърт Стивънс от в."Сън" - един от вестниците, които се издават от медийната компания. В петък Стивънс почина от инфекция с респираторната форма на антракс. Федералните служби разследват и подробности около заболяването на колега на Стивънс, 73-годишния Ернесто Бланко, вдишал спори на опасната бактерия.

Лекар от болницата в Манасас, Вирджиния, днес каза пред репортери, че вчера в болницата е постъпил мъж със симптоми, подобни на инфлуенца. Медицинските тестове за антракс на пациента били отрицателни, но случаят му предизвикал безпокойство, защото се оказало, че мъжът е поддържал контакти с корпорацията Американ медиа.

Според телевизия Фокс, ФБР изследвало писмо на почитател до певицата и актриса Дженифър Лопес, което било покрито с лепкаво прахообразно вещество и което било пипано и от починалия Стивънс, и от колегата му Бланко. Подозренията се насочили към стажанта от арабски произход заради поздравителен имейл, изпратен от него до двамата след приключването на стажа. В него стажантът пишел, че ги очаква изненада, нещо, което той е оставил.

Смъртоносен и труден за диагностициране, преди да е станало твърде късно за жертвата, антраксът е идеалното биологично оръжие, смятат експерти, цитирани от Ройтерс. Инфекцията съществува под три форми: кожна, респираторна и стомашно-чревна.

Най-често срещана е кожната форма /95 % от случаите на антракс/. При нея бактериите навлизат през ранички и драскотини по кожата. Това най-често се случва, когато човек държи заразена вълна или кожа от инфектирано животно. Ето защо работниците, занимаващи се с обработка на вълна, са изложени на по-голям риск. Кожната инфекция започва с образуване на оток, подобен на ухапване от насекомо, който предизвиква неприятен сърбеж. Отокът в последствие преминава в мехурче, което по-късно започва да гангренясва. Възможно е лимфните възли в близост до инфектираната област да се подуят. При подходящо лечение с антибиотици, смъртните случаи при тази форма са рядкост.

При респираторния антракс първоначалните симптоми много наподобяват тези на най-обикновена настинка. По-късно обаче може да се стигне и до задушаване. Тази форма на болестта е по-рядко срещана и обикновено е с фатален изход.

Стомашно-чревната форма на антракс се развива при консумиране на заразено месо и се характеризира с остро възпаление на чревния тракт. Най-често проявяваните симптоми са гадене, повръщане /на храна и кръв/, загуба на апетит, болки в корема, треска и диария. Тази форма на антракс причинява 25-65 процента смъртност.

При хората антраксът се среща доста рядко, случаи на болестта са описани предимно при домашните животни.

Според експерти няма естествено обяснение служители в медийна компания да се заразят с антракс, при това с най-рядко срещаната, но същевременно най-опасна форма. Бактериите няма как да се появят изведнъж в офиса. Освен това директното предаване на болестта от човек на човек е доста рядко явление. Тъй като в медийната компания вече са регистрирани два случая, се предполага, че инфекцията не се е появила по естествен път.

Инфекция с антракс може да възникне доста време след разпространяване на микробния агент. За това допринася свойството на бактерията Bacillus anthracis, причиняваща антракса, да образува спори, които са естествен начин за предпазване на вида от неблагоприятни условия. Спорите могат да преживеят много години в почвата при екстремни условия. Те издържат и на слънчева светлина, и на дезинфектанти. Ето защо могат да оцелеят седмици в затворено помещение. При попадане на благоприятно място / с оптимална температура и влага/ те прорастват и са готови да заразяват. Спорите могат да бъдат разпространени дори само с обикновен домашен аерозол. Това ги прави много подходящи обекти за биологична атака. Много е трудно обаче да се установи дали е налице атака с биологично оръжие преди хората да започнат да проявяват симптомите на инфекцията.

Изхвърлените чрез аерозол спори са невидими и нямат мирис. Ето защо те могат да се носят из въздуха стотици километри, преди да възникне инфекция, без да бъдат забелязани. Хора, които си стоят по домовете, също могат да се заразят.

През 1979 г. инцидент във военната лаборатория в Свердловск доказал колко смъртоносни могат да бъдат спорите на антракса. От инфектираните 79 човека починали 68. При някои от тях симптомите се проявили 43 дни след вдишване на спорите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.