Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ФБР ще дава допуск на фирмите за възстановяване на Ирак

0 коментара

Фирмите, които желаят да участват в следвоенното възстановяване на Ирак, трябва да имат чисто досие - да не са доставяли оръжие за режима на Саддам Хюсеин, да не са имали връзки с терористични или криминални групи, да отговарят на условията за конфиденциалност на определени документи и т.н.

Проверката за надеждност на фирмите няма да става в България, а ще се прави директно от ФБР. Това каза говорителят на Външно министерство Любомир Тодоров пред Mediapool. Условията са били разяснени от американските власти на българското посолство във Вашингтон. Според Тодоров по подобен начин ще се процедира и с останалите държави, чиито фирми искат да се включат в следвоенното възстановяване.

Фирмите ще попълват стандартизиран формуляр и ще го изпащат директно във ФБР или в адвокатски кантори, определени за посредници. Проверката ще се извършва безплатно. Ако няма съмнения в досието на фирмата - кандидат, тя ще бъде допусната за участие. Ако обаче има съмнения, ще се прилага по-дълга процедура на допълнителна проверка. Тя ще отнеме между 6 и 8 седмици и трябва да бъде платена от фирмата - кандидат.

По думите на Тодоров виждането на американската Агенция за международно развитие е, че като поддоставчици в следвоенното възстановяване на Ирак могат да се включат американски и неамерикански фирми. Делът на неамериканските фирми може да бъде над 50 на сто. За да се участват повече фирми, някои изисквания са отпаднали, каза още говорителят на външното ведомство. Той посочи изискването за източник и място на производството.

Убеден съм, че има български фирми, които могат да отговорят на изискванията и да спечелят някои от търговете за участие, независимо дали преди са участвали в проекти в Ирак , каза говорителят на Външно министерство.

Според него българските фирми могат да участват в проекти за строителството, изграждането на летищни и пристанищни съоръжения, организиране на образователната система и общественото здравеопазване.

Очевидно САЩ все още нямат доверие на българските власти за проверката за надеждност на фирмите. Поради съмнения за изтичане на класифицирана информация и неблагонадеждност на кадрите България не получи и места в основните комитети на НАТО след подписването на протокола за присъединяване на 26 март т.г. Според българското правителство останалите 6 страни- кандидати за НАТО имат същите проблеми.

В скоро време за Кувейт ще да замине група от трима представители на Министерството на отбраната, МВнР и Министерство на икономиката. Те ще бъдат своеобразни "офицери за свръзка", аташирани към офиса на "Gardner group". Групата ще съдейства на място за включването на български фирми в хуманитарните операции и възстановителните дейности след края на военния конфликт и ще предоставят информация на българските фирми за нуждите и за проектите, които предстои да бъдат обявени.

Съставът на групата не бил окончателно определен, посочи Тодоров, тъй като възникнали предложения за включване на представители от направителствени структури като БТПП, БСК и др. Засега обаче не било ясно какъв ще е статутът им.

Т.нар. "Gardner group" всъщност е Служба за реконструкция и хуманитарна помощ, сформирана под началството на Пентагона. В началния етап службата ще се грижи за ежедневния живот в страната - снабдяване, инфраструктура, медицински грижи. Тя ще се ръководи от запасния генерал Джей Гарднър, като офисът ѝ понастоящем е в Кувейт, но след края на операцията в Ирак ще се премести в Багдад.

Към България няма отправено конкретно искане за участие на български мироопазващи сили в следвоенен Ирак, макар че това е обсъждано в рамките на ежедневните контакти с американски представители, съобщи още Любомир Тодоров.

"Смятаме, че нашето участие на базата на решението на парламента, както и функционирането на военната база в Сарафово, ни дават основание да поискаме военна помощ, която би могло в известна степен да компенсира евентуални негативни последствия. Долната граница е 20 млн. долара. Горната граница - фантазията ни и ограниченията на американската администрация". Това обясни днес Любомир Тодоров по повод поисканите от страната на президента Буш 310 млн. долара допълнителна военна помощ за страните - участващи в коалицията срещу Саддам Хюсеин.

В понеделник за САЩ замина парламентарна делегация, която ще лобира България да получи 20 млн. долара от тази помощ.

Според Христо Кирчев от ОДС помощта щяла да бъде разпределена само между 15 страни. Имаме уверения, че България ще бъде сред тях, заяви Тодоров. Отделно, България ще настоява да получи и средства за доизграждане на летище Сарафово, което сега се използва от САЩ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.