Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Федералният резерв навлезе в нова ера

31 коментара
Федералният резерв навлезе в нова ера

Управлението на федералния резерв (УФР) на САЩ намали основната си лихва до рекордно ниско ниво, като даже надхвърли предварителните очаквания, съобщиха осведомителните агенции. УФР понижи лихвата от досегашния един процент и определи новата ѝ стойност в границите от 0 до 0.25 процента, като за първи път от 75 години заменя твърдата лихва с плаваща стойност. Дори и в максималната си стойност новото равнище е най-ниското, откакто УФР започна да публикува информация за водещата си лихва през 1990 г.

Предварителните очаквания на анализатори и инвеститори бяха за по-малко понижение – до 0.5 процента.

Фондовите пазари реагираха веднага на решението и акциите на Уолстрийт поскъпнаха. Индустриалният индекс Дау Джоунс скочи с над 4 процента и в края на търговията във вторник достигна 8924 пункта. Индексът на високотехнологичните компании Насдак се покачи с близо 5 и половина процента.

Доларът обаче поевтиня, тъй като ниските лихви водят до по-ниска доходност на паричните влогове в САЩ. Курсът на еврото спрямо долара отново надхвърли равнището от 1.40 и достигна 1.4052 – най-високата му стойност от 11 седмици насам. Британската лира също скочи с почти три цента и достигна 1.55 долара. А спрямо японската йена доларът падна до най-ниското си ниво от 13 години насам – 88.24 йени за долар.

Вестник "Интернешънъл хералд трибюн" коментира, че Федералният резерв е навлязъл в нова ера, и че със свалянето на лихвата до толкова ниско ниво ще му се наложи да прибегне до нови и неизпробвани средства в борбата с рецесията и спада на натиска на потребителските цени.

С този ход централната банка негласно признава, че рецесията е далеч по-дълбока, отколкото предполагаха експертите във Федералния резерв на последната си среща през октомври, отбелязва изданието.  

Този ход подсказва, че Федералният резерв се е отказал от основната лихва като основно оръжие в битката за укрепване на американската икономика и е предпочел отпускането на заеми, или така наречената политика на количествено облекчение, коментира британският "Телеграф". Изданието отбелязва, че през следващата година УФР може да започне да пуска допълнително количество пари в обръщение, и е готово да отпуска повече кредити за малкия бизнес и за домакинствата, както и да изкупува повече дългови и ипотечни ценни книжа. Решението на Федералния резерв напомня за политиката на нулеви лихви, прилагана от Япония в шестгодишната ѝ борба с дефлацията, коментира вестникът.

Решителните действия на Федералния резерв ще засилят натиска върху "Банк ъф Ингланд", която е обект на критики заради бавните си реакции в условията на финансовата криза, да предприеме по-решителни действия, за да подкрепи западащата британска икономика, отбелязва "Таймс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dedov
    #32

    а нашите банки а лихвите по депозитите - гледайте и се учете че после ще е късно

  2. Какво да се учат?
    #31

    Те, тези мошеници крадат, не се учат. Не вярваш ли? Онези също са мошеници, но крадат по научному, а нашите директно!

  3. Вишински
    #30

    Винаги съм се възхищавал на следната мисъл - колко добре е казано само:"Астрологията е измислена за това, за да може на нейния фон икономиката да изглежда като сериозна наука."

  4. РИД
    #29

    Американските граждани вече ще ги наричат не данъкоплатци , кредитоплатци.

  5. Az
    #28

    Очаквасе поредната адекватна реакция на БНБ. Едвали някои се съмнява , че тя ще е в посока на увеличаване на основния лихвеп прощент. Нашите управници, държавници винаги са реагирали "адекватно" на световните събития. После всички заедно се "радваме" на резултатите от решенията им.

  6. до аз
    #27

    Не се изказвайте по форумите без да имате представа. Валутния съвет е устроен така, че БНБ не определя лихвата, тя се формира от пазара.

  7. до Вишински
    #26

    Като Вишински си тъп или освен това си и злобен като него.

  8. Вишински
    #25

    А за кой Вишински става дума?Около 2 милиона поляци са с тази фамилия. Ти за кого по-точно говориш?Да не говорим колко немци са със същата фамилия.Кого визираш? Генералният прокурор на СССР? Кардиналът? Кой?Явно ги познаваш и двамата, за да знаеш колко тъпи и злобни са били те, та и аз като тях. А от къде ги познаваш? Ще споделиш ли?Явно си ми антипод, щом с такава лекота ме квалифицираш. Което те прави автоматично умен и любвеобилен. Супер. А в парада на хомосексуалистите дали взе участие, след като си такъв, какъвто сам се описваш?

  9. Гоце
    #24

    Каквито и мъдрости да пишеш всички те знаят:Ти си един червен изрод, мръсно комунистическо копеле, син на майка АБФК и баща незнаен партизанин!

  10. @@@
    #23

    За съжаление закъснял - доверието се възстановява най-трудно. Алчността е лош съветник.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.