Федерер излиза за олимпийското злато срещу Анди Мъри

Световният номер 1 Роджър Федерер ще трябва да победи британеца Анди Мъри, ако иска да спечели единственият липсващ трофей в изключителната му кариера – олимпийското злато.

Швейцарецът достигна до финала в Лондон, след като успя да отстрани аржентинеца Хуан Мартин дел Потро в епичен полфинал с 3:6, 7:6 (5), 19:17 продължил продължи 4 часа и 26 минути.

В същото време с мощна подкрепа на публиката на централния корт на “Уимбълдън” Анди Мъри победи бившият лидер в световната ранглиста Новак Джокович 7:5, 7:5.

Двубоят между Федер и Мъри е в неделя.

Исторически полуфинал Федерер - Дел Потро

За да излъчат победителя в двубоя Федерер и Дел Потро изиграха най-дългият трисетов мач в историята на тенисаот 4 часа и 26 минути. Предишният рекорд беше на Рафаел Надал и Новак Джокович от полуфинала в тунира от сериите "Мастърс" в Мадрид през 2009 г., който продължи 4часа и 3 минути.

Чистото игрово време в третия решителен сет между Федерер и Дел Потро се игра историческите 163 минути.

Двамата доставиха насладана зрителите, след като общият брой на печелившите удари достигна 115 - 64 за Федерер и 51 за Дел Потро. Швейцарецът и аржентинецът разиграха общо 366 точки, като световният номер 1 спечели с шест повече.

Двубоят се разви изключително драматично, след като поставеният под номер 8 аржентинец спечели първия сет, а във втория имаше "скрит" мачбол при 4:4. Федерер правеше грешка след грешка, но серивисът му работеше на изключително ниво и той успя да обърне гейма.

Само в този втори сет асовете му бяха 10, а общият им брой достигна 24в срещата. В първите два сета Федерер правеше изключително много и нетипични за себе си грешки. В тези две части той направи 24 непредизвикани грешки за 22 гейма. Дел Потро пък беше много стабилен и допусна само 11.

В третия сет обаче ситуацията се обърна. Федерер допускаше по-малко грешки и печелеше сравнително лесно подаванията. В същото време Дел Потро, видимо уморен, често бъркаше и водеше страхотна борба, за да измъква подаванията си.

Въпреки това аржентинецът беше като стена и не допускаше пробив, въпреки че трябваше да спасява шест "брейк пойнта", преди да се стигне до 11:11. Тогава все пак Дел Потро се пропука и Федерер получи възможността да сложи край на мача при свой сервис.

Изненадващо обаче аржентинецът влезе изключително агресивно в гейма и успя да върне пробива, при това на нула - 12:12. Страхотната битка на централния корт в "Ол Ингланд клъб" продължи и никой от двамата не отстъпваше.

При 16:15 в полза на  Дел Потро аржентинецът се добра три пъти до равенство в сервиса на Федерер, но така и не стигна до мачбол. Швейцарецът нанесе своя втори удар в сета, след като проби за 18:17 и за втори път получи шанс да сервира за мача.

Дел Потро създаде напрежение, след като поведе с 30:15, но все пак Федерер този път не пропусна шанса да си осигури място на финала.

С подкрепата на публиката Мъри победи Джокович

С мощна подкрепа на домакинската публика и великолепна игра Анди Мъри този път успя да срази Новак Джокович със 7:5, 7:5. Двамата заложиха на мощната физическа игра от дъното на корта, но за разлика от сърбина шотландеца не се пропука нито веднъж.

Британският тенисист беше поставен на изпитание при 4:3 в първия сет, но успя да защити подаването си в един много дълъг гейм. Веднага след това получи две точки за пробив, но на свой ред Джокович успя да вземе сервирането си.

Решителният момент настъпи при 6:5 за Мъри, който получи един брейкбол и веднага го грабна с перфектен минаващ удар на излезлия на мрежата сърбин.

Историята се повтори във втория сет. Първи Джокович можеше да пробие при 4:4, но Мъри взе подаването си. После Джокович получи още един шанс при 5:5 и това може би беше най-важният момент в мача.

Сърбинът имаше идеалната възможност да пробие, като атакува противника на бекхенд. Вместо това изпрати топката на форхенда му и Мъри със сетни усилия успя да върне и да спаси точката. След това си взе сервирането за 6:5. В следващия гейм той буквално разби Джокович - получи три мачбола и с лекота затвори срещата със 7:5.

Публиката на централния корт изригна мощно след победната точка и започна да скандира "Джи Би". При победана финала Мъри ще постигне най-големия успех кариератаси, тъй като досега не успява да спечели титла от Големия шлем.

"Мъри беше по-добър в ключовите моменти. Сервисът му беше невероятно добър. Яд ме е, че във втория сет имах почти при всеки негов сервис гейм възможност за пробив, но не се възползвах. Особено за онова отиграване при 5:5", заяви Джокович след мача.

Попитан за сравнение със загубата си на полуфинала на "Уимъбълдън" преди месец, той отговори: "Тази загуба е по-тежка, защото играя за Сърбия".