Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фейсбук познава по-добре нравите ни от близките

2 коментара
Фейсбук познава по-добре нравите ни от близките

Профилът на потребител, съставен въз основа на неговите "харесвания" в социалната мрежа Фейсбук (Facebook) описва по-добре неговата личност, отколкото това могат да направят дори най-близките му хора. Това е основният извод на изследване, проведено от учени от университетите в Кеймбридж и Станфорд върху социалните реакции на 86 700 доброволци и цитирано от "Файненшъл Таймс" и ББС във вторник.

Това, че компютърът може да определя по-добре индивидуалността на човека от семейството и приятелите му, изглежда плашещо, признават изследователите. Проучването им обаче може да има и практическа стойност в областта на взаимодействието с изкуствения интелект, тъй като е установено, че "машинният разум" може добре да разбира емоционалните потребности на хората на основата на сравнително немного масови данни.

Изследвани са "харесванията" на фейсбук потребители по пет характерни черти – привлекателност, съвестност, екстровертност, невротизъм, честност. Участниците отговорили на 100 въпроса, свързани със собствената им личност, а след това резултатите са сравнени с компютърно направен анализ и с анкетни, попълнени от близките им.

Колкото повече харесвания е изследвал компютърният модел, толкова повече той се е доближавал до оценките, които самите хора са си давали. Чрез анализ на 10 харесвания компютърът е надминавал колегите на човека. При 70 харесвания той е конкурирал приятелите или съквартирантите, а след 150 е надминал членовете на семейството в познанията за личността, като тук не се включват интимните партньори. Машината се е доближила или е надминала партньорите в оценката им за хората след анализ на 300 харесвания.

"Резултатите може да са изненадващи, защото хората като цяло са добри в отсъждането за нечия личност. Интуицията подсказва, че тези, които са най-близко до нас, ни познават най-добре, затова е впечатляващо, че компютрите могат да ни бият в собствената ни игра", коментира д-р Юю Ву от университета в Кеймбридж.

"Приятелите и колегите ни ни виждат само в определени ситуации, затова и имат по-малко информация. Компютрите пък имат достъп до всякакъв вид данни, а и разполагат с огромна памет, за да ги обработят. Те правят преценката по логичен и систематичен начин, докато хората обикновено са пристрастни", допълва Ву.

"Това означава, че компютрите могат да разбират човешката личност и след време ще могат да си взаимодействат с човека", коментира съавторът на изследването и заместник-ръководител на Центъра по психометрия на Кеймбриджския университет Дейвид Стилуел. Според него сценарият на филма "Тя" (Нer), където човек се влюбва в изкуствен интелект не е напълно невъзможен. Стилуел обаче признава, че резултатите от изследването будят безпокойство относно вмешателството в личния живот. "Компютри, разбиращи хората -това не е непременно лошо. Проблемът с компании от типа на Гугъл" (Google) и Фейсбук (Facebook) е ,че не обясняват на какъв принцип ви показват точно на вас съответния банер", коментира той.

Учените преди време установиха, че чрез анализ на харесванията в социалната мрежа "Фейсбук" могат да бъдат разпознати сексуалната ориентация и политическите предпочитания на даден потребител.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #2
  2. pinocchio
    #1

    86 700 доброволци и милиони малo умници споделящи и майчиното си мляко в мрежата на ЦРУ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.