Феноменалният Юсейн Болт отпадна след фаулстарт на 100 метра

Ивет Лалова с най-добро време в сериите при жените

Феноменалният спринтьор от Ямайка Юсейн Болт не успя да защити световната си титла на 100 метра, след като на Световното първенство в южнокорейския град Даегу направи фаулстарт и бе дисквилифициран от финалното бягане.

Според новия правилник на световната лекоатлетическа федерация с дисквалификация се наказва всяка грешка на старта, включително първата.

Въпреки относително по-слабата си форма от предишните години, в които постигна серия победи на най-големите първенства и постигна фантастични световни рекорди, Болт пак бе сочен за безспорен фаворит за титлата.

В негово отсъствие до титлата стигна друг бегач от Ямайка – Йохан Блейк с постижение 9.93 сек. при силен насрещен вятър. Втори се класира американецът Уолтър Дикс, а трети - 35-годишният Ким Колинс от Сейн Китс и Невис.

Тройният европейски шампион в спринтовите дисциплини от миналата година французинът Кристоф Льометр остана четвърти. Льометр е първият бял лекоатлет, достигнал до финал на световно първенство, от години насам.

Ивет Лалова с най-добро време в сериите на 100 метра при жените

Ивет Лалова се класира за полуфиналите на 100 метра на провеждащото се в южнокорейския град Даегу Световно първенство по лека атлетика. Българката постигна най-добър резултат от всички участнички в предварителните серии рано сутринта в неделя – 11.10 секунди. Същия резултат в друга серия постигна и Блесинг Окагбаре от Нигерия.

Най-доброто постижение на Лалова за сезона е 10.96 сек. Полуфиналите и финалът в дисциплината ще бъдат в понеделник в ранния следобед. Въпреки отличния резултат класирането на Лалова на финал няма да бъде лесно, тъй като според новия регламент на първенството полуфиналните бягания ще са не две, а три, като от всеки от тях ще се класират само първите две места плюс двете най-добри времена от всички участнички.

Другата българка в същата дисциплина Инна Ефтимова се размина за малко с класиране на полуфиналите. Тя финишира четвърта в пета серия с време 11.36 сек.и няколко стотни от секундата ѝ попречиха да влезе в трите най-добри времена, даващи също право на класиране.

Безславно напусна световното първенство Радослава Мавродиева с последен резултат в квалификацията на тласкане на гюлле. Тя направи само един успешен опит на 15.76 метра.