Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Феноменът (Приключението) "12+3"

30 години по-късно създателите на оригиналното предаване предлагат негова дигитална история

0 коментара
Първите водещи в студиото на "12+3“: Седнали, от ляво на дясно: Георги Папакочев, Йордан Лозанов; прави: Петко Георгиев, Чавдар Стефанов

"12+3" навършва 30 години. В 12:00 на 4 януари 1989 година стартира легендарното предаването на програма "Хоризонт“ на БНР, което започва да разказва по непознат дотогава начин за необичайните събития от онези години и бързо спечели сърцата на милиони слушатели.

В рамките на година "12+3“ разбива дотогавашния стереотип и превръща "глухите“ следобедни часове на програма "Хоризонт“ в най-слушаното радиовреме, достигайки до аудитория в пъти надвишаваща всичко, създавано в радиото преди него. В началото на 90-те всеки ден "12+3“ слушат около два милиона българи. В пикови политически моменти предаването достига до над три милиона слушатели на ден.

Тогава в "12+3“ искат да участват всички, с казаното в него се налага да се съобразяват всички. По същия път тръгват и останалите новинарски предавания на "Хоризонт“ и програмата се превръща в незаобиколим фактор в обществения дебат в страната.

Този успех предопределя и тъжния финал на първата вълна на реформи в общественото Радио. По време на Виденовия опит за реставрация всички от останалите основатели на "12+3“ и водещите фигури на сутрешната и вечерната новинарска линия на „Хоризонт“ са уволнени. Уволненията предизвикват масов граждански протест, един от първите от гражданската вълна, помела правителството на Жан Виденов и върнала България обратно на пътя на демократичните промени.

Точно 30 години по-късно в интернет пространството се появи порталът "Приключението "12+3“. В него създателите на "12+3“ се връщат към годините на началото, за да представят своя прочит на историята на Радиото и на България от драматичните времена на края на комунизма и началото на демократичните промени в страната.

Заедно със спомените, снимките и документите на екипа, създал предаването, в изграждането на тази виртуална история на "12+3″са включени и спомените на някои от хората, чийто професионален и житейски път се е кръстосал с този на предаването в годините от неговото основаване до предколедните политически уволнения от 1995 година, които слагат край на оригиналния му вариант.

Историята на началото на "12+3“ не е документирана досега. БНР не съхранява оригинални записи на предаването от онези години. Предаването се роди десетина години преди масовото навлизане на Интернет в България, поради което онлайн следи от историята на първите му стъпки също практически няма. "Приключението „12+3“ се опитва да компенсира тази празнота и да хвърли светлина върху хората, случките и факторите, които направиха феномена "12+3“ възможен.

Създателите на "12+3“, първите му водещи и редактори Йордан Лозанов, Чавдар Стефанов, Георги Папакочев, Петко Георгиев, Галина Спасова, Гита Минкова и Маргарита Шапкарова са автори на своите страници в тази дигитална история. Спомените на приятелите, гостите и колегите са споделени отново от самите тях в специалния отдел на този портал във времето.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.