Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ферхойген: България трябва да ни даде положителна новина

27 коментара
Ферхойген: България трябва да ни даде положителна новина
Предпазливи оценки за България, придружени с частични похвали за икономическия ръст и напредъка от началото на преговорите ѝ за членство в ЕС, неколкократни бележки, че проблемите на страната с корупцията, съда и администрацията са същите като от преди години и очакване на положителни новини, отправи заместник-председателят на Европейската комисия и комисар по индустрията Гюнтер Ферхойген в сряда.

След срещите си в София с премиера Сергей Станишев, вицепремиера по еврофондовете Меглена Плугчиева, президента Георги Първанов и министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров и преди разговора му с финансовия министър Пламен Орешарски, Ферхойген заяви на пресконференция, че е притеснен от натрупващия се лош имидж на страната ни. Той призова българската общественост да е нетърпима към престъпността и корупцията.

Ферхойген, който водеше преговорите за членството на София в ЕК, заяви, че има личен интерес да види дали и как договореното се изпълнява. В същото време каза, че "никой не оспорва, че България има проблеми и те са същите като преди десет години – слаб административен капацитет, корупция, нужда от съдебна реформа".

Той посочи, че безпрецедентно критичният доклад на ЕК от юли "е моментна снимка на състоянието на България, без да покаже какво е направено, а България от 1990-те години не може да сравнява с България от 1999 г., нито тя - с България от 2008 г. "

"Докладът не указва мястото на страната в ранг - листата на държавите членки на ЕС, защото такива доклади се правят само за България и Румъния заради притесненията от присъединяването им. Това не значи, че другите членки нямат подобни проблеми. Ако ЕК приложи същият механизъм спрямо останалите евространи, ще се получи доста интересно", отбеляза Ферхойген.

Той допълни, че ЕК вече е дала своята оценка за състоянието на страната, дала е препоръките за отстраняването на проблемите и не се предвижда специална програма, а само по-добро взаимодействие с ЕК.

Той изрази надеждата си, че "у българите не личи огорчение и фрустрация от посочените недостатъци, защото те са същите като преди 10 години". "Те възпрепятстват положителния имидж на страната, за което наистина се безпокоя. Трябва да има положителни новини от България", каза Ферхойген.

"С изключение на твърде гласовитата опозиция, не чувам евроскептицизъм", добави германският социалдемократ Ферхойген, на чието застъпничество в ЕК правителството на Станишев разчита, обвинявайки еврокомисарите от десни и дясно-центристки партии в съзнателен стремеж да подкопаят позициите на воденото от БСП управление у нас.

По време на пресконференцията от устата на Ферхойген не прозвучаха суперлативи и хвалби по адрес на властта, но такива са изразени спрямо президента Георги Първанов, става ясно от съобщението на прессекретариата на държавния глава.

В него се казва, че еврокомисарят е дал висока оценка на ролята на президента Първанов като гарант на политическата стабилност в България. "Вие успяхте да излезете извън рамките на отделните партии и да наложите европейско самосъзнание у българите," е казал Ферхойген и изразил увереност, че това ще продължи и след предстоящите през идната година избори в България.

От своя страна президентът е казал, че е постигнато пределно ниво на мобилизация както в областта на правосъдието и вътрешните работи, така и по усвояването на европейските фондове. Първанов е отделил специално място на амбицията на България активно да участва в европейската енергийна политика.

На срещата с министър Петър Димитров е станало дума за затворените малки реактори на АЕЦ "Козлодуй", но "това бе условие за присъединяването на страната към ЕС и е част от напредъка на страната към втората ядрена централа", каза зам.-шефът на ЕК.

Коментирани са били и проектите на третия пакет от мерки за разделяне на енергийните мрежи и на пакета "енергетика-климат", в който са регламентирани задълженията за намаляване на въглеродните емисии и търговията с парникови квоти. "Няма да допуснем конкурентността на нашите икономики да бъде възпрепятствана от опазването на околната среда", заяви еврокомисарят по индустрията.

Ферхойген посочи малките и средни предприятия като голям потенциал за страната ни, но отбеляза, че трябва да се положат усилия за намаляване на бюрокрацията и енергоемкостта на производствата. "Впечатляващ е икономическият ви ръст, българското правителство е наясно какво да прави в борбата с инфлацията, която става европейски проблем", допълни ферхойген.

Запитан какви мерки ще предприеме Брюксел спрямо инвестиционните намерения на тежкопромишлените предприятия, за които няма да достигат квоти за работа в рамките на ЕС, какъвто е случаят с австрийската "Фьост Алпине", имаща намерение да вложи 5 млрд. евро в България, Румъния, Украйна или Турция, Ферхойген каза, че е "застъпник на това европейските производства да остават в рамките на ЕС".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. никакъв!
    #28

    Като стане въпрос за България в момента, все се говори за някакъв "икономически ръст", който бил "впечатляващ". Сигурно е така, не съм икономист, обаче какво наблюдавам. Производството, доколкото все още го има, е изостанало, енергоемко и нерентабилно. Хората, останали кой до пенсия, той поради невъзможност, получават някави символични заплати, нередовно, често не им се плащат осигуровки. За трите години досега управляващите до такава степен бяха погълнати от стремежа да грабят, че нищо друго не

  2. Canada Dry
    #27

    Харесал си е Плугчийката.

  3. наблюдател
    #26

    Ферхойген и Гоце се разбират най-вече по тънката част. Славата им е на големи е.... !

  4. кики
    #25

    Ферхойген не ни прави добро като замазва с дипломатичен език трагичната истина за страната. Това не е езика на който властта ще обърне внимание.Той е по женската част и службите могат да го изработят като Франко Фратини.

  5. Минувач
    #23

    Това не значи, че другите членки нямат подобни проблеми. Ако ЕК приложи същият механизъм спрямо останалите евространи, ще се получи доста интересно", отбеляза Ферхойген.Интересно наистина защо не се правят подобни доклади... пак замазване и замазване !!!

  6. 123
    #22

    Мръсен и гаден европейски чиновник.

  7. Дядо
    #21

    Ухиленият хамстер от снимката май най-после не му е до смях!Голям артист е иначе. Все бодряшки и по комсомолски ухилен! Държавата загива, държавата се срива, а той се хили, сякаш не той, а опозицията управлява?!?!И такова чуди не сме имали?!?! Ами да, нали е "вносен" - еврейско, украинско - съветски човек.

  8. Да!
    #20

    О, Боже! Възможно ли е това?!

  9. НОВЕ
    #19

    "Проблемите с корупцията,съда и администрацията са като преди 10 години"По точна оценка не може да се напрпави!Защото червената мафия НЕ ИСКА ПРОМЕНИ !

  10. psihiatar
    #18

    trima oligofreni

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.