Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ферхойген доволен от българския напредък, с изключение на съдебната система

0 коментара

23 март

Българската съдебна система все още не е готова да прилага европейското право, е мнението на еврокомисаря по разширяването Гюнтер Ферхойген. Той обаче се изказа насърчаващо за общия напредък на страната. При темповете, с които България изпълнява критериите за членство, тя ще може да затвори всички глави от преговорите до 2004г., което означава, че членството ще стане факт през 2006 – 2007г. Като най-важни в политически смисъл той е посочил стабилността, предвидимостта и прозрачността на българската външна политика.


Председателят на Върховния касационен съд Иван Григоров е заявил на среща с еврокомисаря несъгласие с някои от негативните констатации за съдебната система в доклада за напредъка на България през 2000г., съобщи говорителят на Съвета Йордан Иванов. Ферхойген е обяснил, че Еврокомисията има утвърдена методология за набиране на информация и оценка на всички страни-кандидати. Иван Григоров предложил на Гюнтер Ферхойген нова схема, по която да бъде изготвен докладът на Европейския съюз за България за 2001 г. в частта за съдебната система.

Гюнтер Ферхойген каза пред журналисти, че целта на срещата му е била да се информира за състоянието и реформата в съдебната система у нас, като не е давал конкретни препоръки. Той е оценил положително преустройството, което се прави в съдебната система.

По време на проведените среща, българската страна изрази готовност да изработи цялостна стратегия за развитие на съдебната система до лятото на тази година, която ще бъде в съответствие с най-добрите европейски практики, но и ще запази някои национални специфики. Провеждат се и програми за обучение на представители на съдебната система, финансирани по програма ФАР.

По време на публичната си лекция в аулата на Софийския университет Ферхойген акцентира на критериите за членство. По основния от тях – демократизацията, очакването е българската страна да разработи и осъществи стратегия, която да сложи край на всякакъв вид социална дискриминация и маргинализация на отделни обществени групи.

По втория копенхагенски критерий - пазарна икономика- е необходимо да се задържи макроикономическата стабилност в страната, да се подобри бизнесклиматът и да се гарантира независима и професионална съдебна система.

Във връзка с третия критерий - приемане на европейското право, гостът оцени като впечатляващ напредък отворените в преговорите с ЕС 11 глави, от които 8 са затворени, както и очакванията по време на шведското председателство на съюза да бъдат открити още 9 преговорни теми.

Досега по програма ФАР на България са отпуснати над един милиард евро, а за тази година са предвидени над 100 милиона евро. Средствата, които са определени за страната за тази година по програмата ИСПА са 106 милиона евро, а по програма САПАРД - 52 милиона евро. Така България се нарежда на трето място след Полша и Румъния по отпусната помощ от предприсъединителните фондове на ЕС, отбеляза Ферхойген.


На пресконференцията Ферхойген заяви, че при водене на преговорите със страните - кандидатки Комисията се придържа към принципа на заслугите и на диференциацията. Няма сценарий за присъединяването, няма групи страни, каза Ферхойген. България не се разглежда в една група с Румъния, с която все още не сме обсъждали краен срок на преговорите, защото пред нея стои още дълъг път. България се разглежда като самостоятелен кандидат и данните за нея в ЕС са много впечатляващи. "За няколко години постигнахте макроикономическа и политическа стабилност, с която можете да се гордеете", добави Гюнтер Ферхойген.

Срещите на Ферхойген с президента Стоянов и премиера Костов минаха под знака на кризата в Косово. Според Петър Стоянов, България може да помогне за мирното разрешаване на събитията на запад от нас, като решава своите икономически проблеми, като изпълнява критериите за членство в ЕС, като показва, че и тук на Балканите може да има страна, която, устремена към своята основна стратегическа цел може да я изпълни, без да се поддава на "всички болести, които заразиха част от балканските страни в последните години".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.