Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ферхойген: Ирак и преговорите за ЕС нямат нищо общо

0 коментара

Позицията на България по кризата в Ирак не може да повлияе негативно на присъединяването на страната към Европейския съюз, заяви комисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген след работна закуска с министрите Соломон Паси и Меглена Кунева в Брюксел.

Еврокомисарят заяви, че не желае да спекулира с темата, но даде ясно да се разбере, че процесите, които се развиват в ЕС и в Съвета за сигурност на ООН, са различни.

Гюнтер Ферхойген съвсем основателно не смесва двата въпроса, коментира външният министър. Паси отново повтори, че в момента ЕС няма консенсусна позиция по кризата в Ирак, която да налага България да се съобразява с нея в Съвета за сигурност.

Най-силните спекулации, че българската позиция по иракската криза може да навреди на присъединяването ни към ЕС, идват от БСП. Левицата използва недипломатичния френски натиск върху София и останалите източноевропейски страни - кандидатки, подкрепящи американската гледна точка за кризата, за да лобира за промяна на българската позиция. Тази позиция бе изразена в приетото без нито един глас против решение на българския парламент. Дни след като на 7 февруари БСП - депутатите се въздържаха в пленарната зала, партията започна масирана публична кампания в подкрепа на френско-германската теза за продължаване на оръжейните инспекции в Ирак, която бе подкрепена и от Русия. Спекулацията на БСП е, че това е позицията на целия ЕС и България влиза в противоречие с нея. На практика, че поне 4 от страните членки на съюза - Великобритания, Испания, Италия и Дания, твърдо подкрепят САЩ. От останалите страни - членки на ЕС, само Белгия се е обявила официално в защита на френско-германския мирен план.

След днешната работна закуска Гюнтер Ферхойген заяви още, че 2003 г. е решаваща за присъединяването на България към ЕС. По думите му, в края на годината, в доклада на Европейската комисия България трябва да докаже, че продължава да изпълнява политическите и икономическите реформи. Докладът ще бъде решаващ за стратегията по разширяването, която ще приеме съюза. Ферхойген наблегна, че от съществено значение за присъединяването ни е напредъкът в съдебната и административната реформа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.