Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ферхойген окуражи България за 2007-ма, но напомни за закъсненията

0 коментара

Еврокомисарят Гюнтер Ферхойген окуражи България, че ако постигне успешни реформи в съдебната и в административната системи и продължи да въвежда ефективни мерки в икономическата и в социалната сфери, ще приключи преговорите през 2004 г., при този състав на Европейската комисия и няма да има пречка да се присъедини към съюза през 2007-ма. Ферхойген заяви това на брифинг след среща с министъра по европейските въпроси Меглена Кунева и външния министър Соломон Паси, които са в Брюксел на заключителни консултации по годишния доклад на Европейската комисия.

Цитиран от агенциите, Ферхойген заяви, че в редовния доклад ще бъде отчетен лек напредък на България в борбата с корупцията, както и напредък в подобряване на състоянието на ромското малцинство.

По време на срещата, на която са присъствали и финансовият министър Милен Велчев и министърът без портфейл Филиз Хюсменова, Ферхойген е оценил високо "приетите своевременно конституционни промени", свързани със съдебната реформа. Приемането им от българския парламент стана факт след остро изказване на еврокомисаря, който дойде в София, за да предупреди народните представители, че с бавенето си застрашават поставените от самите тях цели за присъединяване на страната към ЕС.

Дойче веле предаде, че според еврокомисаря, що се отнася до икономическите критерии България е стабилизирала позициите си като функционираща пазарна икономика и това вероятно ще бъде ясно подчертано в годишния доклад по напредъка за членството, който трябва да бъде публикуван с останалите доклади, касаещи другите страни кандидатки.

Пред Mediapool.bg евроминистър Кунева заяви, че страната ни трябва да следва стъпка по стъпка, включително и по дати, приетите от самото правителство и одобрени от Брюксел стратегии за реформи в съдебната и административната сфери. Като пример тя посочи, че до 3 месеца трябва да се приемат промените в закона за съдебната власт, с които ще се въведат на практика конституционните изменения, свързани с имунитета, мандатността и несменяемостта на магистратите.

Ние нямаме политически проблеми с ЕС, проблемите могат да дойдат от самите нас самите, от всяко спиране на институциите от активна работа, заяви Кунева.

Източници от Брюксел обаче заявиха, че Европейската комисия е оценила негативно закъснението на България с приемането на три важни закони, свързани с реформите в икономическата сфера - за енергетиката, за енергийната ефективност и промените в закона за обществените поръчки. Сроковете, приети и от София, и от Брюксел това да се случи, са били до 30 септември. На днешните срещи представителите на правителството все пак са успели да получат отсрочка от 10 дни - до 10 октомври - измененията да бъдат приети от парламента, за да бъдат взети предвид от Еврокомисията в годишния доклад.

До края на септември бе и срокът да се избере нов състав на комисията за защита на конкуренцията, за да може тя да заработи ефективно. Едва днес, в последния ден от месеца, управляващите от НДСВ успяха да одобрят своите представители в комисията, чийто състав тепърва трябва да се гласува от парламента.

След срещата си с Ферхойген българският министър Соломон Паси припомни реформите от последните години и заяви, че с радост вижда, че постигнатият забележителен напредък е бил оценен по адекватен начин от Еврокомисията, предаде АФП.

Рано сутринта, в интервю за Би Ти Ви, Паси обясни, че страната ни иска редовният доклад да признае изключителния напредък в реформите. "Не само законодателните, не само по отношение на съдебната система, промяната на Конституцията и т.н., но и реформите, свързани с икономиката, защото смятам, че тези реформи показаха истински, истински напредък и това трябва да бъде отчетено в този доклад", обяви външният министър.

Според съобщение на МВнР, на срещата днес Гюнтер Ферхойген похвалил също бюджетната политика на България, както и позицията на страната ни за Международния наказателен съд. Заради позицията си за МНС България бе отрязана от достъп до военна помощ от САЩ в размер на 20 млн. долара.

Брюксел потвърди, че от догодина повишава предприсъединителната помощ

Още през януари догодина Европейската комисия ще внесе в Съвета на министрите предложенията си за финансовата рамка по преговорите за финансовите глави с България, съобщи още Гюнтер Ферхойген. Очаква се преговорите по конкретните цифри за помощите, които страната ни ще получава от фондовете на ЕС в различните сфери, да започнат през февруари - март.

Пред финансовия министър Велчев и евроминистър Кунева директорът на Генерална дирекция "Бюджет" Луис Ромеро Рекена е потвърдил, че България ще получава средства по същите принципи, които бяха договорени и с първите 10 кандидатки за ЕС, влизащи реално в съюза от май догодина. След присъединяването страната ни ще бъде нетен бенефициент спрямо бюджета на ЕС, тоест постъпленията към нас по различните еврофондове и програми ще надвишават вноската ни към бюджета на съюза.

Луис Ромеро Рекена е потвърдил и че в периода до реалното ни членство в ЕС предприсъединителната помощ за България ще бъде увеличена. Процентите са същите, които бяха обявени на годишната среща на Европейския съвет в края на миналата година - 20% през 2004 г., 30% през 2005 г. и 40% през 2006 г.

Според Рекена това ще позволи още по-пълното изпълнение на амбициозните цели на икономическа политика на България.

В първоначалното предложение на дирекция "Бюджет" за новата финансова перспектива на ЕС за периода 2007-2011, което ще бъде представено на комисарите в средата на ноември, разчетите ще предвиждат 27 страни-членки, което включва и България, и Румъния.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.