Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фермерите може останат без национално финансиране от догодина

4 коментара
Фермерите може останат без национално финансиране от догодина

Лют спор за това дали от догодина от държавния бюджет да се плащат помощи на фермерите, се разгоря в сряда на редовното заседание на парламентарната Комисия по земеделие при обсъждане на законопроекта за подпомагане на земеделските производители.

Министерството на финансите (МФ) иска от проектодокумента въобще да отпадне възможността за национални субсидии от държавния бюджет, стана ясно от изявление на зам.-министъра на финансите Любомир Дацов.

Вариантът за национални доплащания е заложен в Общата селскостопанска политика на Европейския съюз, но размерът за надбавките към европейската субсидия, която ще се дава за декар обработвана площ, се определя от всяка държава членка. За българските фермери с ниви над 10 дка и лозови, овощни и тютюневи насаждения над 5 дка е предвидено да получават 25 на сто от размера на субсидията, която получават европейските фермери. Към тази сума страната може да реши да доплаща до 10 процента от субсидията, като точният размер е политическо решение.

Именно тези пари обаче МФ не желае да отдели. Догодина българските фермери ще получават само от евросубсидиите двойно повече пари от тези, които в момента им дава държавата за подпомагане, аргументира се пред земеделската комисия заместник - финансовият министър. За тази година нашите земеделци ще получат 259 млн. лв. чиста държавна субсидия, като реалното финансиране с бюджетни средства ще достигне 600 млн. лв. заедно с облекчените заеми. Само за догодина фермерите ще получат 500 млн. евро от ЕС, обясни Дацов след това пред журналисти.

Политическото решение на управляващата коалиция е заради всички средства, които ще дойдат по линия на структурните и кохезионните фондове на ЕС за земеделие, околна среда, транспорт и трудовия пазар, финансирането на тези дейности от републиканския бюджет да отпадне, заяви Дацов. Ако запазим разпределението на сегашните средства от хазната за тези дейности плюс еврофинансирането, бюджетът ще излезе извън приетата рамка от 40 на сто преразпределение на брутния вътрешен продукт на страната, допълни той. Тогава ще достигнем 47 процента, което би значело да нарушим ангажимента ни към частния бизнес. Ако парламентът все пак реши да има национално доплащане, тогава много вероятно е да се наложи да орязваме разходите за други сектори, които се нуждаят остро от финансиране, за да се вместим в бюджетната рамка, каза още зам.-финансовият министър.

Освен това съществуват предпоставки всички средства за финансиране на селскостопанския отрасъл да отидат основно в отглеждането на две земеделски култури, които и в момента обират държавните помощи за сектора, предупреди Дацов народните представители. Той заяви, че сегашната статистика сочи как 50 процента от държавните субсидии се разпределят между 2-5 на сто от всички селскостопански производители у нас. По думите му изсипването на толкова средства към малък процент от заетите в отрасъла ще доведе до сериозни разлики между отделните сектори на селското стопанство. Това ще се стигне до опасен натиск върху ръста на инфлацията, върху потреблението и ще застраши макроикономическата рамка на страната, прогнозира зам.-финансовият министър.

Фонд “Земеделие” става Разплащателна агенция за агропарите от Европа

На заседанието си в сряда парламентарната земеделска комисия одобри и преструктурирането на Държавния фонд “Земеделие” в Разплащателна агенция за разпределяне на директните плащания от ЕС за земеделие. Приетите текстове в Закона за подпомагането на земеделските производители предвиждат новият орган да бъде акредитиран от Министерството на земеделието и горите. В управителния съвет на агенцията ще влизат 11 души, сред които ще има представители на министерствата на земеделието и горите, на финансите, на икономиката и енергетиката, на околната среда и водите, на регионалното развитие и благоустройството и на социалната политика. Един от борда ще бъде избиран за изпълнителен директор с 2/3 квалифицирано мнозинство от УС.

Още

Той предложи вместо да се плаща на калпак на всеки производител, агроминистерството да определи приоритетни дейности в областта на земеделието, които държавата да продължи да финансира. Раздаването на пари на всички фермери доказа своята неефективност и в Европейския съюз, заради което и са сериозните спорове в общността за това дали Общата селскостопанска политика (ОСП) да продължи да се прилага в сегашния си вид, припомни Дацов.

Отказът от национално доплащане би означавало, че България се отказва от прилагането на схемата на ОСП, заяви председателят на Комисията по земеделие Васил Калинов, депутат от БСП. Заместникът му Юнал Тасим от ДПС заяви, че оставянето на българските фермери само с плащане в размер на 25 на сто от това, което получават европейските им колеги, би поставило нашите земеделци в неизгодна позиция на европейския пазар. За да са конкурентноспособни, е нужно да ги финансираме, заяви той.

Друг от зам.-председателите на комисията - Венцислав Върбанов от БНС, посочи, че размерът на евросубсидиите за България е определен на база на сегашните цени на земеделските стоки и покупателната способност на хората. След влизането ни в ЕС обаче е ясно, че цените ще скочат и тогава само парите от ЕС няма да са достатъчни за отрасъла, допълни той.

Бойко Боев от НДСВ, зам.-министър на земеделието по евроинтеграцията в бившия кабинет, пък посочи, че отказът на Министерството на финансите да даде пари за съфинансиране може да повлияе отрицателно върху предоставянето на средства на България по линия на развитието на селските региони, които държавата ни е длъжна да доплаща с 20 на сто от предоставените от ЕС средства по тази линия.

Не може да искате въобще да се отреже възможността за национално финансиране на селскостопанските ни производители, реагира министърът на земеделието и горите Нихат Кабил. Нека това право да си остане записано в бъдещия закон, пък в хода на подготовката на републиканския бюджет на 2007 г. пак да разговаряме по въпроса. Ако бюджетната рамка позволява, нека при дискусията да се реши дали въобще да се консумира тази възможност и ако да, какво точно да е държавното финансиране за отрасъла, допълни той.

Евдокия Манева от ДСБ формулира конкретно предложение, което да се внесе при гласуването на законопроекта на второ четене в пленарна зала и което предвижда за националното доплащане на фермерите всяка година да се взема решение според макрорамката на бюджета.

Така депутатите запазиха възможността фермерите да продължат да получават пари от държавния бюджет, но последната дума по въпроса ще има Законът за републиканския бюджет за съответната година. А наместването на финансите в него става с благословията първо на Политическия съвет на управляващата коалиция на БСП, НДСВ и ДПС, после – на Министерски съвет, и накрая от парламента. Твърде много фактори и твърде много интереси, официалните от които са свързани с образование, здравеопазване, социална политика и иновации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SAPARD agency
    #5

    драги коментатор, националната политика в сектора се подкрепя от фондовете, но на Националния иновационен форум беше зададен един неполитически въпрос: "Защо фонда за иновациии е 5 млн. лв., а фонд "Тютюн" е 220 млн. лв. (цитат)

  2. SAPARD agency
    #3

    забравих да ти кажа кои ще са членовете на управителния съвет на агенцията, от разните министерства, изброени по-горе...сети се сам за квотите в коалицията, аз мога да ти ги посоча поименно

  3. SAPARD agency
    #2

    "Заместникът му Юнал Тасим от ДПС заяви, че оставянето на българските фермери само с плащане в размер на 25 на сто от това, което получават европейските им колеги, би поставило нашите земеделци в неизгодна позиция на европейския пазар. За да са конкурентноспособни, е нужно да ги финансираме, заяви той."При положение, че и ЕС и САЩ се отказват от директните плащания...

  4. коментатор
    #1

    Ако не влезем в ЕС догодина, то тогава фермерите остават без всякакви субсидии. Това някой мисли ли го. Или приемаме членството ни от догодина като нещо сигурно. От друга страна - финансирането от фондовете на ЕС само допълва, без да замества, националното финансиране, включително и в земеделието. Толкова ли са неграмотни в нашето Министерство на финансите, та да не са обърнали внимание на този принцип. С други думи казано, помогни си сам, за да ти помогне и ... ЕС. Ако сами не подпомагаме нашето

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.