Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фермерските евросубсидии ще се изплащат не на декар, а на стопанство

Найденов оптимист, че ЕК ще удвои планирания таван от 150 хил. евро за директните плащания

10 коментара
Мирослав Найденов откри публичния дебат за европейската селскостопанска политика

Директните плащания за фермерите от 2014 г. няма да са на декар обработваема площ, както е в момента, а на стопанство и при предвидения от Европейската комисия таван на помощта от 150 хил. евро годишно за стопанство не може да се прогнозира колко точно ще получават отделните български производители. Това коментира във вторник министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, стартирайки публичния дебат за бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз и Програмата за развитието на селските райони в България.

Освен това агроминистърът е оптимист, че Брюксел ще повиши сега обсъждания таван за директните плащания от 150 хил. евро на 300 хил. евро.

При гарантирани приходи дори от 150 хил. евро годишно за малките земеделски стопанства, това са много средства, което задължително налага реформата в ОСП да се случи, за да се даде шанс на много повече хора в бранша, коментира Найденов.

"Тогава разпределението ще бъде повече за по-малките и средните и по-малко за големите и парите няма да отидат при "октопода". Жертвам двадесет и няколко човека за двеста, веднага", заяви той.

По думите му България ще достигне  разрешения за страната ни размер от 860 милиона евро за директните плащания през 2016 г.

Позицията на българската администрация е, че бюджетът на ОСП трябва да бъде запазен и през следващия седемгодишен период. Призивът на някои страни като Великобритания например за намаляването му с 1 процент всяка година до достигането му до 40 на сто през 2020 г. категорично не се приема от страната ни, заяви агроминистърът.

Еднозначно със страните членки на ЕС е и мнението ни за опростяване на ОСП. Държим запазването на схемата на директните плащания и дисбалансът, който даваше предимства на растениевъдството за сметка на животновъдството да бъде преодолян, каза още Найденов.

Според него обаче България не е готова за "позеленяване” на европейската селскостопанска политика и е против предложението 30% от бюджета за земеделие да отиват за зелени компоненти.

"Много малко са страните в ЕС, които ще могат да изпълнят тези изисквания”, допълни Найденов. Той коментира още, че Европейската Комисия все още не е дефинирала ясно понятието активен фермер. Според него не е активен фермер този, който просто има стотици хиляди декари. "Подкрепата трябва да отиде към фермерите, които активно се занимават със земеделие”, смята земеделският министър.

"Ако искаме да привличаме младите хора, трябва да подкрепим предложението 2% от финансовия пакет директно да отива към младите фермери", смята още Найденов.

Той информира, че предстои създаването на специално звено в земеделското министерство, което да събира информацията от Брюксел, свързана с ОСП. Идеята е, че улисана в ежедневните дейности, администрацията рискува да пропусне нещо важно в тази посока, поясни агроминистърът. Найденов призова браншовите организации да са активни и да дават предложения за бъдещата обща селскостопанска политика на ЕС. Идеите им ще бъдат събрани и анализирани, преди страната ни да излезе със своята позиция по ОСП.

"Надяваме се да представим позицията на България, а не на правителството на България”, каза още министърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Понеже произвеждаме жито, ядем скъп хляб! Цена, като в Германия, при заплата, като в България! Да ни е сладко!

  2. Анонимен
    #9

    Добре ни "храни" партията. Взе МТС-машините на цени за старо желязо с куфарчета в ръцете и сега ни "храни" навсЕкъде из държавицата. Още едно време секвестираха на хората инвентара и изгребваха за данъци житото им, въпреки, че бяха "дребни" производители. Не им даваха агне от стадото си да заколят в къщи за Гергьовден. Сега добре ни "хранят".Пък ползват и заграбена земя. За аренда да не говорим и за договори. Жалка червена измет...

  3. Анонимен
    #8

    A колко стопанства може да има един фермер или просто да ги преписхат на баби те си и те ще "взимат" субсидиите.!? Законът трябва да казва - един фермер с едно стопанство! И да има тотален контрол за това кои са реалните даржачи на земята!

  4. Анонимен
    #7

    Допълнение към идеята на 5. Твоята работа не става без индианци. Нашите ци гани ще бъдат индианците.

  5. Анонимен
    #6

    Когато наричаш едрите производители "октопод", не може да претендираш, че представляваш дясна партия. От тук до обявяването им за чорбаджии-изедници, като Жан Виденов, е само една крачка. А до мисленето в Северна Корея - две.

  6. Анонимен
    #5

    България има една чудесна, но напълно неизползвана възможност. Имам предвид развитие на свободнопасищно животновъдство в Странджанския район. Там могат да бъдат заселени стада от едър рогат добитък, включително и екзотични видове като бизони например. Трябва само да се организира подходяща охрана на територията от крадци и бракониери и на границата против преминаване на заразени животни от съседните страни. Е, не искам да кажа, че мин гяни не трябва да се оставят да краднат по малко, и те имат човешки права.

  7. Анонимен
    #4

    Този мил министър с много лека ръка "жертва човеци". Че нали ако не са големите производители, дребосъците ще разпилеят и разпацалосат всичко и накрая резултатите ще са-глад и скъп внос от чужбина. Този министър сякаш управлява АПК-по равно, по малко, пък каквото дойде-ще внесем картофи от Полша, лук от ГДР!

  8. Анонимен
    #3

    За каква земеделска политика говорим???? 90% от селскостопанските продукти са от внос. Винпром Пещера е най-големия получател на евросубсидии....,за милиони декари земя. Що за държава сме бе Найденов и какви глупости приказваш?

  9. Анонимен
    #2

    Каква бронетанкова техника, на какви боляри, уважаеми № 1? Това са хора производители на зърно, от което и вие ядете хляб, а не наркотрафиканти или перачи на партийни субсидии или приватизатори за пет лева на завод. Сега какво ще стане? На този, който се гърби върху хиляда декара и на онзи, който уж произвежда нещо от пет декара-по равно? Та това е див комунизъм!

  10. Анонимен
    #1

    Тук бронетанковата техника на болярите няма да има място. И дечицата им в София ще понамалят бензина за мерцедесите. Постепенно нещата ще станат ясни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.