Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ферми за патици пред колапс заради птичия грип и "лобистка" заповед

Загубите оценени на милиони, неадекватните мерки съсипали репутацията на България като световен производител на гъши дроб

1 коментар
Ферми за патици пред колапс заради птичия грип и "лобистка" заповед

Отглеждането на патици в страната е спряно заради птичия грип и "лобистки" заповеди на Българската агенция по храните (БАБХ), оплакаха се фермери в сряда. Проблемът е, че заповедите, с които се забранява придвижването на новоизлюпените патета, няма срок на действие и се отнася само за водоплаващите птици. Това поставя под заплаха съществуването на целия бранш, който е втори в света по обем на производство за около 100 млн. евро, като 95 на сто от продукцията се изнася. Това заявиха от бранша по време на изслушването им в парламентарната комисия по земеделие.

Те настояват за бързо решение на проблема, но от Министерството на земеделието и от БАБХ не се ангажираха с дата, до която ще бъдат в сила заповедите.

Държавата взе драстични мерки за решаване на проблема с птичия грип, който върлува от края на миналата година, едва преди десетина дни. Причината е, че заразата може да засегне и хората, а при тях болестта протича със сериозни усложнения.

Четири огнища на птичи грип и над 100 хил. избити животни

За периода от 19 декември 2016 г. до края на март тази година са били регистрирани 87 огнища на птичи грип у нас в 12 региона на страната, като при 87 на сто от случаите са били във ферми с водоплаващи птици, каза д-р Дамян Илиев, изпълнителен директор на БАБХ.

От средата на октомври до началото на ноември са констатирани четири нови огнища и са умъртвени по хуманен начин над 100 хил. птици, допълни той.

С цел да се спре разпространението на болестта, на 3 ноември (петък) Дамян Илиев издава заповед, с която забранява населването на фермите с новоизлюпени еднодневни водоплаващи птици. В заповедта обаче не е посочено какво да правят люпилните, които в България са общо пет.

Затова седмица по-късно – на 10 ноември шефът на БАБХ издава нова заповед, с която забранява придвижването на новоизлюпените патета в страната, но по изключение разрешава  износа им или транзитното им преминаване.

Ефектът от тази заповед е, че всички новоизлюпени патета през последните десетина дни у нас са били избити, макар че не са реално заразени с птичи грип, стана ясно от обясненията на д-р Павел Челебиев, собственик на "Волекс 2005", която има ферма за производство на патици и люпилня. Освен това в заповедта не се казва какво се случва с патетата, които предстои да се излюпят, допълни той.

Браншът: Заповедите са дискриминационни и лобистки 

Тези заповеди са безпрецедентни, дискириминационни и лобистки, заяви Любомир Зиколов, собственик на "Булчикън" АД, който говори от името на производителите на гъши дроб и патици.

По думите му БАБХ предприела драстичните мерки, след като бил установен птичи грип и при кокошки и пилета. Под прицел обаче били поставени само водоплаващите птици. По този начин заповедта разделя бранша на отглеждащи патици и пилета, които се занимават с пилета, каза Любомир Зиколов.

Дамян Илиев обясни, че мерките са взети само спрямо новоизлюпените патета, защото 87 на сто от случаите на птичи грип у нас са във ферми, в които се отглеждат патици.

БАБХ не си върши работата, действа некомпетентно и поставя в колапс бранша, беше мнението на собственици на ферми.

Те обясниха, че в нито една страна на ЕС не са били наложени такива драстични мерки. От края на октомври миналата година до началото на февруари птичи грип е засечен в 21 страни членки на ЕС. Във Франция например карантина е била наложена само около констатираните огнища, а не върху цялата територия на страната, както в момента се прави у нас, обясни фермер от Ловешко.

Производителите искат обезщетения и ваксинация на патиците

Производителите искат да получат справедливи обезщетения за избитите птици. В тях да е включена себестойността на убитото животно и пропуснатите ползи. За пример дадоха, че Франция и Унгария са платили по 20 евро за убита патица през зимата, докато България по 6.30 лв. За яйцата пък, които са били купени с фактура по 1.20 лв., държавата им ги изплатила на половин цена – 60 ст. Някои фермери се оплакаха, че все още не са си получили пълния размер на обезщетенията от зимата.

Производителите на патици настояват и да се ваксинират животните. За това обаче е необходимо да се иска разрешение от Европейската комисия, а тази стъпка не е предприета от българските власти, стана ясно по време на обсъждането.

Браншът настоява още екарисажите да работят денонощно, за да бъдат изгаряни своевременно убитите птици и да не се разпространява болестта. Сега мъртвите животни се разкарвали от единия край на страната до другия, което разнасяло болестта.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Ферми а патици с по 5 работни места, бяха "водеща" новина в Медияпул като пример за привличане на "гулеми инвиститури"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам