Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Фиат" и "Старбъкс" ще връщат милиони евро нелегална държавна помощ

0 коментара
Еврокомисарят Маргрете Вестагер обяснява решението на Брюксел

Американската верига кафенета "Старбъкс" (Starbucks) и финансовото подразделение на италианския автомобилостроител "Фиат" (Fiat) трябва да върнат между 20 и 30 млн. евро , получени като данъчни облекчения съответно от Холандия и Люксембург. Това реши Европейската комисия, цитирана от световните агенции.

Брюксел реши, че това е нелегална държавна помощ чрез данъчни споразумения. Въпросът за данъчния статут на двете фирми беше разследван за нарушаване на конкуренцията на вътрешния пазар на ЕС от юни 2014 г.

Данъчните споразумения с двете компании са "насърчавали изкуствени и сложни методи за установяване на облагаемите приходи на компаниите" и "не отразяват икономическата реалност", посочва ЕК в съобщение до медиите.

Нарушението е било извършено чрез калкулиране на данъците на основата на цени и услуги, предоставяни взаимно между компаниите в холдингите на "Фиат" и "Старбъкс", които не са били реални спрямо пазарните условия. В резултат на това повечето от приходите на "Старбъкс" са били насочвани в чужбина, а финансиращата "Фиат" компания е плащала данъци върху непазарни и подценени приходи.

"Не искам да бъда данъчен инспектор", "ролята на Европейската комисия е да следи за нарушавания и изкривявания на европейските правила" в сферата на конкуренцията, а не да се намесва в данъчната политика, заяви комисарят за конкурентоспособността Маргрете Вестагер.

Тя уточни, че решенията за установяване на държавна помощ не предвиждат наказания и санкции, но намекна за морална санкция за "засрамените правителства".

Вестагер предвижда в бъдеще Европейската комисия да състави пакет от правила за взаимните уговорки между компаниите и данъчните органи, с които правителствата да се съобразяват. За момента обаче тя напомни, че в данъчните споразумения между правителства и бизнеса сами по себе си няма нищо нелегално и не се очаква всяко от тях да бъде докладвано до европейските органи, ако в него няма нарушения и преференциално отношение към засегнатите компании.

Засегнатите от решението държави членки разполагат с два месеца, през които да пресметнат дължимите им суми и да изискат тяхното възстановяване. Ако някоя от държавите не е съгласна с решението, "бихме могли да се видим в съда", напомни Вестагер.

Холандското правителство заяви, че е изненадано от решението на Европейската комисия. В свое становище Амстердам обясни, че споразумението между данъчните органи на Холандия и "Старбъкс" е напълно издържано по международните стандарти.

Освен "Фиат" и "Старбъкс", много други международни компании са обект на разследване, сред които "Амазон" (Amazon), "Епъл" (Apple) и "Макдоналдс" (McDonald's).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.