Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Фич": Дългът на Китай излиза от контрол

15 коментара
"Фич": Дългът на Китай излиза от контрол

Китай се движи в неправилна посока, съобщават анализаторите на агенция "Фич" (Fitch).

Само за пет години общият дълг на страна нарасна със 70% и два пъти превиши брутния вътрешен продукт (БВП). Нито една държава не може вечно да живее с такъв ритъм.

През април тази година "Фич Рейтингс" (Fitch Ratings) вече понижи дълговия рейтинг на Китай. От новия доклад на агенцията следва, че за последните месеци ситуацията само се е влошавала.

Нивото на заемните средства към собствените продължава да се повишава с бързи темпове. Вече пета по ред година обемът на новите кредити е повече от една трета от БВП на страната. През август 2013 г. този показател достига рекордните 21 трилиона юана. Някои видове кредитиране се съкращават, но като цяло задлъжнялостта на китайската икономика расте. При това голяма част от кредитния ръст не попада в официалната статистика. В действителност ръстът през 2013 г. превишава 20%. Затова всички разговори за свиване на кредитите са просто неуместни.

Общият дълг на Китай – държавен, корпоративен и този на домакинствата – е нараснал до почти 200% от БВП, като през 2008 г. е бил 130% от БВП. Според данните на Централната банка на Китай към момента той превишава 100 трилиона юана (16.3 трилиона долара). И според прогнозата на "Фич" към 2017 г. общият дълг може да нарасне до 270% от БВП.

През последните пет години съотношението на кредитите и БВП е нараснало до 87%. Това е два пъти по-бързо, отколкото в останалите страни в годините преди кризата. Към момента не се забелязват никакви предпоставки, сочещи, че този разрив ще намалява.

Пределно ясно е, че икономика с дълг, който два пъти превишава БВП и продължава да расте, не може да функционира нормално.

Домакинствата могат да са относително спокойни. Те силно са увеличили задлъжнялостта си, но ръстът на кредитите започна практически от нула. Докато корпоративният дълг и този на местните власти предизвикват сериозно притеснение.

Китайските корпорации са толкова задлъжнели, че ръстът на печалбите им се оказва недостатъчен да покрие дълговете.

 

Властите на различните провинции са също много уязвими. Тъй като държавните финанси са непрозрачни, не може да се каже какъв е точният размер на задлъжнялост на местните органи на властта. По оценки на "Фич" през първата половина на 2013 г. този показател е бил 32% от БВП или 18.5 трилиона юана. Общият обем на процентите по дълговете е нараснал примерно от 7% от БВП през 2008 г. до 12.5% през 2013 г.

До 2017 г. този показател ще се повиши до 16% от БВП. И то само, ако се осъществи оптимистичният сценарии, при който ежегодният ръст на номиналния БВП е 11%.

При такова високо дългово бреме на страната ще ѝ е трудно да провежда либерализация на икономиката и особено на финансовата политика. Затова, че се намалява вероятността за понижение на процентите икономиката ще продължава да изпитва проблеми с финансирането и ще се забавя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #15

    До №7 Е, добре, комунизмът не е виновен, защото го няма, но комунистите са виновни, защото останаха и са непокътнати. Така става ли?

  2. Анонимен
    #14

    http://en.wikipedia.org/wiki/File:Public_debt_percent_gdp_world_map.PNG

  3. Анонимен
    #13

    До 8: Да ти припомня , че Орешарски беше член на ръководството на СДС и по едно време даже кандидат за кмет,. Повечето министри и замове са също бивши седесари.Например здравната министърка е бивш младежки деец на СДС. В колонията България не ръководи нито една шайка наричаща се партия. Всичко се решава във Вашингтонския обком. Реално единствената най-стройна и дисциплинирана партия е ДПС. Чрез нашите си мекерета тя успешно прокарва турските интереси у нас.

  4. Анонимен
    #12

    Задлъжнялоста на Китай в никакъв случай не е по-голяма или по-страшна от тази на САЩ. Разбира се по разбираеми причини има множество агенции в САЩ, Англия, Австралия, Нова Зеландия и Канада (по-интелигентнте няма да попитат защо точно в тези държави!), които много удобно ни информират за плашещото състояние на точно определени икономики (другите не са интересни).
    За мен Китай постъпва по единствения възможен начин за да си поличи забавените (за да не кажа забравените плащания от САЩ). Както самите

  5. Анонимен
    #11

    от 10 - допълнение, за капитализма реално най-добре чист либерализъм, при който контролът над всичко е минимален, и практически ограничава само убийствата на конкурентите.

  6. Анонимен
    #10

    какъв комунизъм в Китай ви гони? В Китай е капитализъм под държавен контрол. За някои "комунизъм" = "там дето не ни харесва", "капитализъм" = "дето ни харесва". А демокрация няма връзка с капитализма. Капитализъм много добре може да съществува при диктатура, че ще му е по-добре.

  7. Анонимен
    #9

    7, проблемът на Китай е, че тамошните комунисти се опитват да правят капитализъм без демокрация. Путиноиди и други подобни все ги дават за пример с големите растежи и т.н. Фактите от статията леко намаляват блясъка на този пример, но родните комунета могат да спят спокойно - все още не е фалирал техният идеал.

  8. Анонимен
    #8

    7,
    явно ти още вярваш, че комунизма е някаква идеология противостояща на капитализма, това е абсолютно погрешно и същата грешка са направили Маркс, Ленин и т.н. "философи". Комунизъм е начин на мислене. В обществото явно има много хора които вярват, че чрез мързелуване може да се гради общество в което всички да са сити и доволни, само че световната практика не един път доказа, че това е невъзможно и със диктатура и без диктатура както през последните 24 години в България това е невъзможно. Затова

  9. Анонимен
    #7

    До 5: Айде пак комунистите виновни. Да ти припомня, че Студената война свърши през 1991 г . В целият свят е капитализъм вкл. и в Китай. Няма нито СИВ нито Варшавски договор. Дали е станал светът по-добър през тези години? Един не-комунист като Мадоф например ограби много повече хора от всички комунисти взети заедно. Кризата , която изобщо не си е отишла и нея ли докараха комунистите? За твоята импотентност определено не са виновни те. Обърни се към сексолог.

  10. Анонимен
    #6

    2, уточнението в статията е "Общият дълг на Китай – държавен, корпоративен и този на домакинствата " Т.е. всичко възможно като дългове. Нормално по таблиците се дава само държавния.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.