Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фидосова пише на Барозу: Марковска е безукорна като магистрат

Румен Петков и Богомил Бонев също се включиха в яростната защита на зам.-шефката на ВАС

242 коментара
Искра Фидосова

ГЕРБ се зае с кризисно изчистване на името на новоизбрания конституционен съдия Венета Марковска пред Брюксел. С тази мисия се нае шефката на правната комисия в парламента Искра Фидосова. Тя изпрати писмо лично на председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, в което го уверява в "безукорната" репутация на Марковска, досегашен зам.-председател на Върховния административен съд (ВАС).

 

Това става ден след фарсовото изслушване в правната комисия на вече избраната за конституционен съдия Марковска, макар че подобна възможност няма в нито един регламент или процедура, но бе стъкмена в отговор на заканата от ЕК за извънреден доклад по правосъдието и вътрешния ред в България заради съмненията за "търговия с влияние и корупция по отношение на един от кандидатите" за КС.

 

Фидосова подробно преразказва на Барозу всички действия, с които управляващите са осигурили прозрачност при избора на членове на Конституционния съд (КС), без обаче да коментира по същество нито едно от твърденията за поведението на Марковска, визирани в сигнала срещу нея, както и в разследването на Mediapool и в. "Капитал" през 2010 г.

"От всички тези безспорни факти и дани, представени ни от компетентните държавни органи на Република България, може също да се направи извод за безукорното поведение на г-жа Венета Марковска като магистрат", пише Фидосова, визирайки единствено донесените от Марковска справки от прокуратурата и ВСС, от които е видно, че срещу нея не няма образувани дисциплинарни или досъдебни производства.

 

Шефката на правната комисия напълно игнорира данните за натиск от страна на Марковска върху ръководството на МВР след ареста на близкия ѝ приятел Георги Георгиев през януари 2010 г., като дори не споменава факта, че самият вътрешен министър Цветан Цветанов призна пред Mediapool преди две години и половина, че Марковска е ходатайствала по случая пред заместниците му.

 

"На заседание на Комисията по правни въпроси, проведено на 1 ноември 2012 г. беше изслушана г-жа Марковска, която подчерта, че полученият сигнал е донос, засяга въпроси касаещи семейното и имотното ѝ състояние, а тя всяка година подава декларация за имотното си състояние пред Сметната палата, която не е установила несъответствие относно притежаваните от нея имоти. Категорично заяви, че никога не е имала среща с министъра на вътрешните работи или с негови заместници по повод визирания в анонимния сигнал инцидент със служители от същото министерство", обяснява Фидосова на Барозу.

 

"Знам, че имаше една среща, която е провеждана, но не зная дали Димитров (Павлин – бивш вътрешен зам.-министър – бел.ред.) или Вучков (Веселин – все още такъв – бел.ред.). Знам, че един от заместниците се е срещал с Марковска по нейно искане, защото жалбоподателят живее на семейни начала с Марковска", заяви през юни 2010 г. вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов. Думите му обаче удобно се подминават с мълчание от Марковска и Фидосова вече цяла седмица.

 

"По повод твърдяното, че нейният син е имал обща фирма с лице, посочено в анонимния сигнал и е продал след няколко години дяловете си, отбеляза че синът ѝ е пълнолетен и сам взема решенията си. Това не е нарушение на закона според нея и няма никакво отношение към работата ѝ като магистрат", допълва доводите си в защита на Марковска шефката на правната комисия.

Не се споменава фактът, че общите бизнес отношения между сина на Марковска и Георги Георгиев в миналото бяха съобразително спестени от съдийката при изслушването ѝ преди гласуването на кандидатурата ѝ за КС. Данни за такива връзки бяха публикувани, след като тя категорично отрече въпросният бизнесмен да е близък до семейството ѝ.

 

В подкрепа на думите си Фидосова споменава и личния златен почетен знак, с който Марковска бе наградена на 12 май 2011 г. от стария състав на ВСС, който стана причина за множество скандали в съдебната система, както и за няколко остро критични доклада на ЕК, в които директно бе поискана "реформи из основи" на най-т.нар. правителство на съдебната власт.

 

Румен Петков и Богомил Бонев – също на амбразурата

 

Междувременно съгражданинът на Марковска, бивш вътрешен министър и депутат от БСП Румен Петков активно се включи в нейна защита. Пред агенция Фокус, избрана за официоз и от Марковска, Петков заяви в петък, че обвиненията срещу нея са "анонимни сигнали, и сигнали от граждани с неустановена самоличност, защото зад всички сигнали на граждани, които се размахват в парламента срещу г-жа Марковска, няма нито един реален автор".

 

"За мен атаката срещу Венета Марковска е абсолютно нехигиенична, мотивирана от това, че явно на г-н Костов нечистоплътните интереси тук и там не са удовлетворени. Нещо повече, Костов си позволяваше да идва и да възлага на наши народни представители да излязат на трибуната и да клепат Венета Марковска, защото на него не му било удобно. И аз присъствах на това събитие, което според мен е едно от най-срамните в историята на парламентаризма на нова България", добавя Петков по повод огласения от Иван Костов втори сигнал срещу зам.-шефката на ВАС.

 

В отбраната на Марковска през последните дни дейно участие взе и уволненият от Костов негов бивш вътрешен министър Богомил Бонев. В социалната мрежа Фейсбук той надълго и нашироко разказва за полицейския произвол, който бизнесменът Георгиев преживял при ареста си през 2010 г.

 

одкосяват го в крака отзад и тогава къса менискус. Пълзи по земята, опитвайки се да се скрие под колата им, защото скачат и двамат върху гърба му. И жената, което минава всички граници", описва драматичната сцена Бонев в импровизирана дискусия в интернет.

 

Всъщност, както Mediapool писа още през 2010 г., по данни от вътрешната проверка срещу въпросните двама полицаи, самият Георгиев е заявил в Шесто РПУ, след като е бил задържан, че има стара травма на крака.

 

Друга подробност е, че именно поведението на Георгиев при ареста му стана една от причините Софийският районен съд (СРС) да върне обвинителния акт срещу полицаите Борислав Серафимов и Лина Маркова това лято. Според мотивите на магистратите в него изобщо не са описани действията на бизнесмена, заради които униформените не са могли да му сложат белезници.

 

"С оглед на цялостната обстановка в случая и направената правна преценка за злоупотреба с власт е наложително Софийската районна прокуратура да посочи подробни факти за действията на лицето, което в крайна сметка е задържано, защото само така ще бъде дадена възможност да се анализира и поведението на полицейските служители, което във всички случаи следва да се извърши през призмата на действията или бездействията на посочения като пострадал, независимо дали ще се оцени като законосъобразно или не", аргументира се районният съд.

Съдът постави под сериозно съмнение и декларативния извод на прокуратурата, че от насилието, упражнено при ареста от Серафимов и Маркова върху бизнесмена Георгиев, на него му е скъсан менискуса, от което пък последвала белодробна емболия, застрашаваща живота му. По какъв начин от едното директно е последвало другото, в обвинителния акт не бе описано.

 

В писмото до Барозу е подминато и обстоятелството, че преди ареста му бизнесменът Георгиев се легитимира с личната служебна карта на Марковска. За нея тогава съдията твърдеше, че била загубена, а преди ден пред депутатите обясни, че я забравила заедно с "чантичката си за документи", докато била на гости, и Георгиев поел ангажимент да ѝ я донесе.

 

"(Марковска) подчерта, че изнесеното твърдение, че познанството ѝ с адвокат води до конфликт на интереси, е нелепо, тъй като Върховният административен съд заседава в различни тричленни или петчленни състав и е невъзможно тя да повлияе на останалите членове от състава при приемането на решение по конкретен спор", пише още Фидосова, визирайки обвиненията срещу съдийката, че в конфликт на интереси се явявала по дела, по които страна е близкият ѝ приятел и съгражданин – адвокат Румен Еленски", пише още Фидосова на председателя на ЕК.

 

Първоначално Марковска категорично заяви пред медиите, че никога не е била член на състави, които са разглеждали казуси с участието на Еленски, но след като протоколи от общо шест такива процеса, описани от Mediapool, я уличиха в лъжа, тя промени мнението си. Това обаче също не фигурира в писмото на Фидосова до Барозу.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

242 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #242
  2. Анонимен
    #241

    taja debelata i tja da si hodi i da si satvara ustata saschoto i tja ima da vrascha mn.pari na bg.da ne potschne skandala i sa neja kato notar kolko koji e odrala po selata i profinziata ot kadeto e kak e sabogatala da blagodari na boiko tsche ja isdigna pismo do barosov toi ima po vajni nesdcha ot pismoto na debelata deputatka svesdata ot provinziata na gerb

  3. Анонимен
    #240

    Ако не подкрепяте кака Венче Марковска за конституционен съдия - Фидосова ще ви гази!

  4. Анонимен
    #239

    Грух, грух и пак грух!

  5. Анонимен
    #238

    Щом Марковска е "безукорен магистрат", какво ли представляват "укоримите магистрати"?

  6. Анонимен
    #237

    Да си изпрати и снимката за по-голяма убедителност.

  7. Анонимен
    #236

    И не е Монтана, а Михайловград...най-бедния град в ЕС...беднотията това ражда - михайловгардски магистрати...

  8. Анонимен
    #235

    Ле ле колко коментари за едни кухи лейки...; Марковска, Георгиев и тн и тп - за какво е цялата патаклама - за Конституционния съд...та вижте досегашния му състав - Марковска ще заблести там....а и Георгиев или който и да е там с менискус или без - и той покрай нея

  9. Анонимен
    #234

    От правистката, завършила право в ПУЦ-Монтана и известна като най-корумпирания нотариус в цяло Монтанско - толкоз. Благодаря още веднъж на всичкото матрял, докарало тези добитъци на власт и искрено им желая да му се върне тъпкано "добрината".

  10. Анонимен
    #233

    На 16.01.2009 тодина, в декларацията си по чл. 12, т. 2 във връзка с чл. 14 от ЗПРКИ в графата „Свързани с мен лица по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителната разпоредба на ЗПРКИ, дейността на които би довела до възникване на конфликт на интереси” съдия Венета Марковска е отбелязала едно твърдо НЕ. Ако синът на госпожа Марковска е съдружник в търговско дружество, това дружество би следвало да бъде отразено в нейната декларация в тази графа, както повечето магистрати в такава хипотеза са постъпили. Тези дни Марковска заяви, че „синът й е пълнолетен и не е длъжен да уведомява майка си в какви фирми участва". Подписала ли е все пак г-жа Марковска декларация с невярно съдържание???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.