Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филчев атакува управляващите, че му пречат да се бори с престъпността

32 коментара
Филчев атакува управляващите, че му пречат да се бори с престъпността

Ръководителите на прокуратурата отново държаха политически речи и прехвърлиха на политиците, “олигарсите” и слабата държава отговорността за състоянието на престъпността и правораздаването в България.

Проблемът на правосъдната система не е в това къде е мястото на прокуратурата, а къде е мястото на крадливите политици, обяви главният прокурор Никола Филчев в четвъртък пред Националното съвещание на прокурорите, проведено в София.

Според него хора, забогатели от престъпления, се опитват да оказват влияние върху политиката в България и върху решенията, които се вземат от прокуратурата, а отслабналата държава в преход не може да осигури ефикасна защита на магистратите.

“Приватизацията на държавната собственост доведе до приватизация или поне опити за приватизация на политическата власт. И така възникнаха олигарсите - новобогаташи, които се опитват да влияят върху политиката и вземането на държавни решения...и в частност върху решенията на прокуратурата”, изтъкна Филчев първото и основно според него предизвикателство пред българската прокуратура.

Прокуратурата готви обвинителен акт срещу петима от финансовата къща на Доктора “Амигос” 

Обвинителен акт за пране на 128 млн. лв. ще бъде изготвен в следващите дни срещу петима членове на финансовата къща “Амигос”, собственост на хасковския бизнесмен Иван Тодоров – Доктора. Това съобщи в четвъртък софийският градски прокурор на София Бойко Найденов. Той обясни, че в случая става дума за контрабанда в особено големи размери. Жена, която е сред замесените, е в момента зад граница и се издирва от Интерпол, но прокурорът отказа да назове името ѝ.

Още

Управляващите не оказват подкрепа в борбата с престъпността

Месец преди изборите, зам. главният прокурор Христо Манчев атакува управляващите,        като каза, че понякога прокурорите се чувстват самотни в борбата с престъпността и усещат липсата на политическа воля от страна на управляващите да окажат съответната държавна подкрепа.

“Смятам, че няма да ни спре в работата желанието на различни политици - бивши министри и депутати, сега подсъдими или осъдени с влязла в сила присъда за извършените от тях престъпления - да подчинят българската прокуратура, да я превърнат в едно послушно звено на подчинената им държавна администрация и по този начин да осуетят наказателното преследване срещу техните послушници, вършейки престъпления, разграбвайки държавното и общинско имущество и нарушавайки държавния интерес и правата на гражданите”, заяви Манчев пред прокурорите.

“Не искам да споменавам имената на всички тези лица, защото те се знаят – знакови фигури като Александър Божков, Венцеслав Върбанов, Стефан Софиянски и други”, добави Манчев.

По-нататък той увери, че “прокуратурата никога не се е месила и няма да се меси в партийната политика и политическото управление”. Според Манчев обаче политиците пречат на прокурорите: “Всеки път когато прокуратурата си свърши работата, се надават безкрайни вопли за нейното преструктуриране и едва ли не закриване”.

Олигарси, мръсни пари и опасности дебнат прокурарите

Никола Филчев се оплака, че отслабналата държава не може да осигури ефикасна защита на магистратите. От една страна е службата на закона, от друга - неправомерното въздействие на олигарсите, на мръсните пари и опасностите, които носи изпълнението на служебните задължения на магистратите, посочи обвинител №1.

По думите му, в момента прокуратурата не получава никаква подкрепа нито от държавата, нито от партиите, нито от гражданското общество. Причините за корупцията сред магистратите са както неефективната работа на Висшия съдебен съвет, така и на партийно-политическия натиск, оказван върху прокуратурата и съда, смята Филчев.

Той отново призова за по-бърз съдебен процес и за срокове в работата на прокурорите и съдиите - нещо, което е залегнало в проекта за нов Наказателно – процесуален кодекс, приет от кабинета преди седмица. Прокуратурата обаче се обяви против проекта, защото той предвиждал ограничаване на правомощията ѝ. 

Управляващите стеснили възможностите на обвинението

Христо Манчев пък обясни, че от 1997 г. под прикритието на гръмки фази политиците на практика стеснявали възможностите на прокурорите да се борят ефективно с престъпността.

Всеки път, когато български прокурор извършва действия за спазване на законността, обикновено следват бързи акции на управляващите чрез промяна в законодателството за ограничаване възможностите на прокуратурата, изтъкна Манчев. За пример той посочи промените в НПК през 2001 г., в ГПК и въвеждането на данъчната тайна за прокурора през 2002 г.

Според оценката на Манчев, прокурорите работят като едни от най-добрите държавни служители. Той декларира, че прокуратурата вече е готова за европейските предизвикателства и че политическите сили у нас винаги са разчитали на прокурорите да приложат правилно закона.

По думите на Христо Манчев, когато малък брой лица концентрират в ръцете си голяма сума пари, имат ресурса "да управляват задкулисно различни политици и служители в държавната администрация, включително и магистрати". Той каза това по повод съобщеното от градския прокурор на София Бойко Найденов, че предстои внасянето на обвинителен акт за "пране на пари" в размер на 128 млн лева срещу пет лица, свързани с финансова къща "Амигос".

В рамките на националното съвещание Никола Филчев награди своите предшественици Иван Татарчев, Васил Мръчков и Евтим Стоименов със златен почетен знак. Награди бяха връчени и на прокурори от апелативните и окръжните прокуратури в страната.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pencho
    #36

    ghk

  2. Chapaev
    #35

    PETKA, KOY E EDINIYAT?

  3. Лукашеко
    #34

    Молодец!

  4. The Untouchables
    #33

    Ajde Manchev, ne stavaj smeshen!Chak takiva balami ne sme!!!Pak kazvat, che i ti si se sdobil s evtino apartamentche, taj che ..traj si!!!Po -dobre e vsichki da si malchite i da si kradete tiho-krotko,nas ni ostavete na mira , che ot lazsite vi samo ni boli glavata, skarcame sas zabi i prezsdevremenno napuskame toja svjat poradi masivna. sardechna ataka.

  5. Bai Nikola
    #32

    Podhodjaschta narodna pogovorka: "Koi sra v gasvchtite na Filchev?"

  6. //
    #31

    Това ,което си написал ми харесва!Направо супер казано!

  7. nezavisim
    #30

    kakvi zakonui 4akah ot tiah,dejstvaj 4e shte ostane bez rabota.

  8. Филчев-Манчев
    #29

    И върти всички далавери....

  9. Анти
    #28

    http://vip.lenta.ru/doc/2005/05/18/belkosvsky/

  10. Луд Филчев
    #27

    Там делата са САМО срещу заплащане и преследват лични интереси - на бизнесмени, мафиоти-комунисти, ченгета и прокурори. Дори ВИСШ прокурор бе убит !!! преди 2 години.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам