Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филчев нареди разследване срещу Инокентий

0 коментара

По разпореждане на главния прокурор Никола Филчев, Върховна касационна прокуратура (ВКП) е образувала следствено дело срещу т.нар. алтернативен синод на Инокентий за незаконно владеене на чуждо имущество, самоволно действие и самоуправство.

Обвинението е за обсебване от страна на алтернативния синод на църковно имущество и вещи, принадлежащи на БПЦ, по член 206 от НК . Хората на Инокентий са обвинени и за използване на идентични наименования на Българска православна църква - име, печат и документи по член 274, ал. 2 от НК. Делото е възложено на Националната следствена служба, съобщи прокурор Мария Якимова.

В същото време, от четвъртък, всеки ден от 18 часа ще има среднощни бдения пред храма "Св. София" в знак на протест срещу "бруталната намеса в църковните дела", осъществена в рамките на координирана акция на прокуратура и полиция. В сряда близо 200 църковни имота, ползвани от синода на Инокентий, бяха запечатани, за да бъдат въведени в тях служители на патриарх Максим. Отец Бараков съобщи, че се строи подвижна църква-палатка с разрешение от общината, в който ще се служат литургии.

Междувременно политиците в парламента се разделиха по казуса за скандала в църквата. Лидерът на Демократи за силна България Иван Костов призова политиците да не се месят в църковните дела, а спешно да променят закона за вероизповеданията и да се свика църковно-народен събор. Водачката на БЗНС-Народен съюз Анастасия Мозер обаче съобщи, че ще поиска среща с министър-председателя Симеон Сакскобургготски. СДС пък искат разговор с вътрешния министър Георги Петканов и настояват полицията да не се меси в спора.

Депутати от НДСВ се разграничиха от акцията на прокуратурата, а колегите им в БСП и "Новото време" защитиха позицията на патриарх Максим. Бившата адвокатка на патриарх и депутат от левицата Татяна Дончева поиска ревизия на хората от алтернативния синод, но също смята, че е нужен църковно-народен събор и трябва да спре политическата намеса в религиозните дела. Всяка партия има свой синод, описа сегашната ситуация Дончева.

Междувременно от Светия синод обявиха, че няма да има наказания за свещениците, които се върнат при Максим и те отново ще могат да служат в храмовете, от които са били изгонени.

Последен щурм в София, пиян богомолец удря "полицейски командир"

До късно през нощта продължи обсадата на храма "Свето Успение Богородично" в столичния кв."Хиподрума". Свещениците от синода на Инокентий, които се бяха барикадирали вътре, бяха изведени насила, съобщи дядо Инокентий. Около 50 полицаи са влезли в храма, петима души са арестувани и отведени за разпит в Шесто РПУ, а свещеник Христо Писаров е бил ранен.

Това беше последният храм, който не беше предаден на Синода на патриарх Максим, след като с прокурорско разпореждане свещениците от алтернативния Синод на Инокентий бяха отстранени от имотите - административни сгради, църкви и манастири.

Според официалното съобщение на СДВР за сблъсъка, свещеникът и четирима граждани са били задържани за 24 часа "заради опит да възпрепятстват действията на столичната полиция в изпълнение на постановление на Софийската градска прокуратура".

Посочва се, че отец Писаров се бил заключил вътре в храма и не позволявал на полицаите "да осигурят достъп на легитимен представител на БПЦ до храма. В това време богомолци от района, които държат да се изповядват не при натрапения от Максимовия синод нов поп, а при отеца, който познават и уважават, започнали да се държат агресивно, пише в съобщението на СДВР. В нетрезво състояние, 39-годишният Николай К. наричал полицаите "убийци" и заплашвал, че ще се самоубие с нож, който бил опрял в гърлото си. При намесата на униформените оказал съпротива, направил опит да удари полицейския командир и успял да скъса пагона на лейтенант от националната полиция, информират от СДВР.

В сряда, при опит за завладяване на храма "Св. Параскева" бяха задържани и разпитани други трима църковни служители от алтернативния синод в Пето РПУ. Ден след мащабната операция в София, Пловдив, Пиринско и Смолянско, пред запечатания храм "Св. София" в столицата останали без работа свещеници отслужиха молебен.

Има духовници, които поставят някакви други интереси над духовните си задължения, коментира за Дарик радио директорът на вероизповеданията доц. Иван Желев, който застана на страната на официалния синод на патриарх Максим. "Яростта, с която се държат за сградите си, показва и съответните интереси и мотиви, подчерта доц. Желев. Той не пожела да коментира действията на прокуратурата, но според него тя защитава законовите права на БПЦ.

Заради акцията, от синода на Инокентий още в сряда поискаха оставка на главния прокурор Никола Филчев и вътрешния министър Георги Петканов. Те сезираха правозащитници институции за погазване на религиозни права.

Синодът на Максим обещава да не наказва покаялите се

Свещеници от страната от т. нар. алтернативен синод на Инокентий се обаждат в Дирекцията по вероизповеданията, за да питат дали ще бъдат приети да служат като свещеници в БПЦ, съобщи директорът на Дирекцията по вероизповеданията при Министерския съвет доц. Иван Желев. Според него не би трябвало да има санкции към свещениците, които доброволно се връщат в БПЦ.

Няма да има санкции, всеки който идва с открито сърце, ще бъде приет отново в Българската православна църква, каза главният секретар на Светия синод на патриарх Максим архимандрит Наум. По думите му нямало пречки за връщането на свещениците, патриарх Максим е настроен благосклонно към тази идея, посочи архимандрит Наум. Ако това стане, така де юре и де факто, ще бъде преодолян разколът в БПЦ, добави той.

Според архимандрит Наум имало възможност свещениците на Йнокентий да останат да служат на същите места, на които са били досега в страната. Може само някъде да има малки промени в църквите, тъй като БПЦ има много малък брой свещенослужители, посочи Наум. Той съобщи, че в София и в страната в храмовете на Инокентий в момента се описват документи и имущество.

В Народното събрание свещеници от алтернативния Синод на митрополит Инокентий се срещнаха с народни представители от парламентарните групи на НДСВ, ОДС, ДПС, СДС, Народен съюз и независими депутати. Попитан защо свещениците не искат да говорят с БСП и "Новото време", Инокентий отговори, че депутатите от тези две групи с нищо не са показали, че мислят за БПЦ.

Инокентий заяви, че е поискал среща с народните представители, защото те като държавници трябва да дадат отговор защо са се случили вчерашните събития. Законът за вероизповеданията не даде право на някоя от двете страни в спора, защото в него никъде не е казано, че Максим е българският патриарх, отбеляза той.

Според алтернативния владика прокурорската акция била подарък за предстоящия 90-ти рожден ден на Максим.

Костов: Конфликтът да се реши на събор, без политическа намеса

Десните партии в парламента се обявиха против грубата намеса на държавните институции в църковния спор. ОДС, Демократи за силна България и БСДП призоваха за спешна промяна на Закона за вероизповеданията и за свикване на Църковно-народен събор, призова с декларация ПГ на ОДС, прочетена от парламентарната трибуна от зам.председателя на групата и лидер на ДСБ Иван Костов. Църковният конфликт трябва да се реши от православните християни без политическа намеса, заяви той.

"Приетият с гласовете на НДСВ, ДПС и БСП Закон за вероизповеданията е основната причина за днешното насилие", се посочва в декларацията. ПГ на ОДС гласува против този закон и сезира Конституционния съд и Съвета на Европа, защото предвиждахме, че той ще задълбочи разкола както в православната църква, така и в мюсюлманската общност, отбеляза Костов.

ОДС, ДСБ и БСДП протестират най-остро срещу това, че български държавни органи грубо потъпкват основни права и свободи на човека, защитени от Конституцията и международни актове, се казва в декларацията. Те настояват властта веднага да отвори храмовете за вярващите и да остави техните свещеници да служат в тях. В декларацията се отправя апел към вярващите и духовниците да проявят въздържаност и дух на смирение. Църковният клир е длъжен да даде пример за покаяние и да покаже воля за помирение, е призивът към алтернативните.

Костов заяви, че полицията е прогонила вярващи по време на богослужение и е запечатала църкви, както в най-мрачните години на комунистическия режим. По време на управлението на ОДС не бе позволено подобно посегателство върху чувствата на вярващите, добави той.

СДС призова държавата да не се бърка в църковните дела

Лидерката на БЗНС-НС обаче покани всички десни и десноцентристки сили в парламента да се присъединят към тяхната идея за разговор с премиера Симеон Сакскобургготски по проблема в Българската православна църква.

В декларация и ПГ на СДС се обяви срещу намесата на държавата и нейните институции в църковните дела. Навлизането на полиция в църквите и насилието над миряните е опасен прецедент в най-новата история на България, каза Валентин Василев. Грубите сцени, на които станахме свидетели, не ни доближават до Европа, напротив те ни отдалечават, допълни той. Нека бог да пази българската църква от атеисти, те не могат да решат нейните проблеми, добави Василев.

Председателят на парламентарната комисия по вероизповеданията Лъчезар Тошев от СДС заяви, че е недопустимо църкви да се завземат от полиция, да се разбиват врати и да се малтретират свещенослужители. Това е намеса на държавата във вътрешни работи, отбеляза той и посочи, че когато в едно вероизповедание има спорове, те трябва да се решат от съда.

Зам.шефът на СДС Емануил Йорданов като адвокат също заяви, че прокуратурата няма основание да издава постановление. По закон прокуратурата се намесва в бързи и неотложни случаи на самоуправство, каза той и попита какво самоуправство има при положение, че години наред свещеници от алтернативния синод проповядват във въпросните храмове.

НДСВ се оправда с прокуратурата

Инокентий обяви, че сестрата на Борислав Ралчев, която е църковен настоятел във варненски храм, също е била изхвърлена от полиция при акцията в сряда. Самият Ралчев заяви, че е некоректно да се поставят на такова битово ниво спора.

Като зам. председател на парламентарната група на НДСВ Борислав Ралчев отхвърли като манипулативно твърдението, че случилото се в църквата е пряка намеса на държавата в църковните дела. До момента българското правителство не е направило изявления, с които да вземе становища по този въпрос, застрахова се царският депутат, пропускайки, че шефът на правителствената дирекция по вероизповеданията доц. Иван Желев вече оправда действията на прокуратурата в полза на Максим. Ралчев посочи като манипулативни твърденията, че в основата на църковния разкол и действията от сряда седи закон, "защото всеки юрист знае, че законът сам по себе си не предполага разпоредителни действия".

Ясно е, че прокуратурата е част от съдебната система, а съдебната система е независима и в този смисъл също смятам, че няма никакъв разумен аргумент в противна насока, заяви още Ралчев. Той подчерта, че прокуратурата по никакъв начин не е зависима от българското правителство.

"Новото време": Има само един синод

Според Мирослав Севлиевски, лидер на "Новото време", което стои в основата на новия закон за изповеданията, няма алтернативен синод, има само един синод на БПЦ, а законите в България трябва да важат за всеки. Политиците нямат работа в БПЦ и това трябва да стане правило, обяви той. По думите му практиката от 1992 г., когато разколът започна със завземане на синодалната палата, трябвало да бъде прекратена.

Крадците не бива да викат "дръжте крадеца", заяви Севлиевски по повод оплакванията на алтернативния синод. Според него те не били достойни да искат оставки на главния прокурор и вътрешния министър. Той се усъмни и в политиците, че се опитват да правят "шир потреба" вместо политика като се ангажират с позиция по случая.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.