Главният прокурор Никола Филчев не предостави на Висшия съдебен съвет делото срещу Бриго Аспарухов за унищоженото досие на бившия банкер Атанас Тилев. 6-те тома за агент "Румянцев" от архива на Първо главно управление на Държавна сигурност са унищожени през 1993 г. по заповед на ген. Аспарухов, тогава директор на Националната разузнавателна служба (НРС).
Миналата седмица с 12 гласа "за" висшите магистрати взеха решение, с което изискаха прокуратурата да им предостави делото, но не определиха срок за това. Шефката на Софийския окръжен съд Нели Куцкова и и.д. директорът на националното следствие Румен Георгиев направиха предложението, заради противоречивата информация за неговата съдба. Прокуратурата веднъж обяви, че е прекратила делото, а малко по-късно, че не го е прекратила, а само е снела обвиненията срещу Бриго Аспарухов. По думите на Куцкова тези противоречия са основание за съмнение, че нещо не е на ред.
Срещу предложението преди седмица се обявиха прокурорите, членове на ВСС. Техният мотив бе, че делото е секретно. Затова като алтернативно предложение членовете на съвета гласуваха да се предостави справка кога то е било засекретено. Против искането на ВСС се обяви и правосъдният министър Антон Станков, според когото съветът излиза извън своите компетенции и подобна проверка е безсмислена.
Запитан дали ще даде материалите по делото за досието на Тилев на ВСС, главният прокурор Никола Филчев заяви преди седмица, че би го сторил с най-голямо желание, стига ВСС да има достъп до класифицирана информация.
Днес председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Иван Григоров обяви, че законът за класифицираната информация не е пречка прокуратурата да предостави на Висшия съдебен съвет делото. Григоров бе категоричен, че единствено прокуратурата може да даде отговор защо делото срещу Аспарухов е спряно.
Покрай спора обвиняем ли е Бриго за това че е унищожил досието на приятеля си Тилев, който е съдружник на премиера Сакскобургготски в застрахователно дружество "Витоша", прокуратурата се превърна адвокат на о.з. генерала, устремен към съветнически пост в политическия кабинет на премиера.
Казусът стана повод Върховният съд да обвини прокуратурата в нарушение на закона, след като се разбра, че 2 години делото неправомерно е престояло в касите на обвинителите, вместо да чака във Военния съд, докато е спряно временно от ВКС заради депутатския имунитет на Аспарухов. След като кандидатът за съветник по въпросите на специалните служби се отказа от депутатския си имунитет, той автоматично се превръща в обвиняем и процесът трябва да продължи, обясниха простичко съдии. Според юристи, не може при внесен обвинителен акт, какъвто има от 2001 г. срещу Бриго, прокурор да прекрати дело, което вече е в съдебна фаза.
След като дълго време мълчаха, прокурорите и началникът им Филчев започнаха да разясняват, че делото било в досъдебна фаза, конституцията не позволявала да има обвинение срещу депутат, Бриго не бил нито обвиняем, нито подсъдим и т.н. Шефът на отдел "Следствен" във Върховна касационна прокуратура Цеко Йорданов в един момент призна пред mediapool.bg, че делото отдавна е прекратено от прокурор, а на другия ден се поправи и уточни, че само обвинението било оттеглено, а делото по "деянието" не било прекратявано. С други думи - води се срещу неизвестен извършител, след като веднъж вече военен прокурор го е посочил и описал - и това е самият директор на НРС тогава. Същият Цеко Йорданов си призна и че през 2001 г. е изискал делото от Военния съд не за да го доразследва, а само за "послужване" - т.е. за справка. Вместо това то е било задкулисно прекратено, коментира признанието зам.шефът на ВКС Румен Ненков. Ако съдът е искал да го върне за доразследване той сам е щял да го даде на прокурорите, а не да се налага те да го изискват, поясни Ненков. Съдиите призоваха прокуратурата да върне делото обратно в съда, който да го възобнови или пък да го върне на обвинителите за допълнително разследване, които тогава вече биха могли и да го прекратят законно.
"Ако някой иска да си нарушава закона и конституцията ще го питате него", коментира пред журналисти днес и шефът на ВКС Иван Григоров, визирайки прокуратурата. Той обясни, че делото може да продължи, ако бъде внесено в съда. "Ако прокуратурата никога не го внесе, никога няма да продължи в съда. Ние сме съд и не влизаме в диалози нито с прокуратурата, нито с адвокатите, нито с подсъдимите, нито със страните по делата", допълни той.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.