Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филчев обвини Захари Желязков за сделката с "";Инкомс телеком"",N

0 коментара

Прокуратурата е повдигнала обвинение срещу бившия изпълнителен директор на Агенцията за приватизация Захари Желязков по първата приватизационна процедура за "Инкомс телеком холдинг". Тогава посредникът по сделката бе обвинен, че осигурява и финансирането на обявеното за купувач ВТП "Инкомс" ООД.

Сделката не бе сключена, защото класираният на второ място "Инкомс 2000" изпрати сигнал до прокуратурата и тя спря процедурата. По информация на БНР, на Захари Желязков е наложена мярка за неотклонение парична гаранция.

Обвинението срещу Желязков, както и разпореждането на Главна прокуратура да се проверяват около стотина приватизационни сделки, 50 от които в София, станаха известни след срещата на главният прокурор Никола Филчев в Съдебната палата с представители на изпълнителната и на законодателната власт. Има и 360 преписки, свързани със съмнения за незаконно забогатяване.

Филчев събра министри и депутати, за да обсъдят взаимодействието между институциите в борбата срещу престъпността и корупцията. На срещата бяха вътрешният министър Георги Петканов, министърът на финансите Милен Велчев, правосъдният министър Антон Станков, председателят на правната парламентарна комисия Анелия мингова и зам.председателят на комисията по национална сигурност Борислав Ралчев, изпълнителният директор на Агенцията за приватизация Апостол Апостолов, шефът на Сметната палата Георги Николов и депутати от НДСВ.

На 3 септeмври със заповед главният прокурор нареди да се провери законността на приватизацията на всички по-големи обекти в страната. За извършените престъпления ще се търси наказателна отговорност от виновните, пишеше в официалното съобщение на прокуратурата на 11 септември.

Има данни и за бивши министри, че са извършили нарушения и те се проверяват, каза още след днешната среща Филчев. На въпрос има ли опасност да поиска свалянето на имунитета на някой от сегашните депутати, главният прокурор отговори така: "За мен не е опасно, за тях е опасно. Ако има данни за извършено престъпление, ще прилагаме Конституцията и законите".

Главния прокурор обяви, че на срещата е призовал за взаимодействие между представителите на държавната власт, за да се постигне успех в борбата с престъпността. Филчев винаги разчитал на изпълнителната власт за съдействие, защото прокуратурата не разполага с нейните оперативни възможности.

Главният прокурор отново повтори, че приватизацията през последните години е била съпроводена с нарушения на закона. Според него бившето правителство е възпрепятствало работата на прокуратурата, като не ѝ е предоставяло достатъчно оперативна информация, която службите на МВР са можели да съберат.

Целта на общите усилия на всички институции, привикани в Главна прокуратура, щяла да бъде откриване на нарушения на законовите разпоредби при приватизационни процедури.

Главният прокурор заяви, че не приема упреците, че прокуратурата се намесва в определянето на стратегията на правителството по отношение на приватизацията. Никола Филчев избяга от директен отговор на въпроса, дали се проверяват и сделки с участието на големи чуждестранни инвеститори. Прокурор №1 обаче коментира, че ще има негативен ефект върху икономиката, ако съдът постанови, че има незаконно сключени приватизационни сделки. В съобщението на Главна прокуратура от 11 септември обаче се употребяваше термина справедлива съдебна деприватизация.

На днешната среща е решено до десет дни да бъдат сформирани екипи от представители на прокуратурата и съответните звена в изпълнителната власт за разкриване и разследване на случаи на незаконно забогатяване, корупция и незаконни приватизационни сделки, каза завеждащият отдел "Организирана престъпност и корупция" във Върховната касационна прокуратура Петър Петков. Министерството на финансите ще съдейства чрез Бюрото за финансово разузнаване, Главна данъчна дирекция и Агенцията за вътрешен държавно-финансов контрол, каза финансовият министър Милен Велчев.

По-рано през деня вицепремиерът Николай Василев съобщи, че се разследва все още неизвестен служител на министерството на икономиката, който по времето на Петър Жотев е поискал подкуп от 200 хил.щ.долара. Парите са били поискани, за да бъде решена една приватизационна сделка. Подкупът е бил отказан, а държавното предприятие, обект на сделката, сега се намира в тежко финансово състояние.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.