Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филчев пак обеща да разследва корупцията по високите етажи

0 коментара

В очакване на критичния доклад на Европейската комисия за България, където се съдържат критики, че у нас не се разследва корупцията по високите етажи на властта, главният прокурор Никола Филчев за пореден път обеща проверка.

Главният прокурор съобщи, че редица такива сигнали са подадени от МВР в прокуратурата и по тях ще се извърши проверка. Той обясни, че сред тях има и сигнали включително за корупционни прояви на висши магистрати и в трите звена на съдебната власт - прокурори, следователи и съдии.

Филчев обаче отказа да уточни колко са, срещу кого и за какъв период от време.

Докладът на Европейската комисия за напредъка на България, който ще бъде огласен утре, констатира, че корупцията у нас се възприема като сериозен проблем, въпреки че няма съобщения за влошаване на положението.

В същото време проблемът с корупцията се споменава на много места в доклада, и то в такива важни глави като "Правосъдие и вътрешни работи", тъй като засяга митническите служители, полицаите, засяга ефикасността на тяхната работа и борбата с организираната престъпност и трафика на хора.

Според доклада властите не са взели мерки за борба с корупцията по високите етажи на властта, в политическите и бизнессредите.

"Нашето министерство не се занимава с корупцията по високите етажи на властта, ние се занимаваме с подобряване на работата на администрацията", оправда се междувременно министърът на държавната администрация Димитър Калчев по "Нова телевизия". Той съобщи, че комисията за борбата с корупцията, на която е зам.-председател, е свършила доста работа, като е предала на прокуратурата около 1000 случая на корупция.

"По степента на корупция България се е предвижила назад с два пункта в сравнение с миналата година. Това е една добра цифра, имайки предвид степента на развитие на общественото ни", каза още министър Калчев.

Според доклада, цитиран от ББС вчера, ако България не продължи съдебната реформа, специално за предварителното разследване, има опасност да се забави с една година за ЕС. Липсата на ефективно и качествено разследване се отразява негативно на способността да се преследва организираната престъпност и корупцията.

Шефът на ВАС призова парламентът да приеме нов Административно процесуален кодекс

За успешното завършване на съдебната реформа трябва час по-скоро народното събрание да приеме Административно-процесуалния кодекс, заяви във вторник председателят на ВАС Константин Пенчев и бивш депутат от управляващата НДСВ след среща с делегация на Висшия съвет на правосъдието на Украйна.

Приемането на АПК е безспорна част от съдебната реформа и Европа настоява за приемането му, както и за създаването на специализирани административни съдилища, каза Пенчев. Той апелира законодателната власт час по-скоро да приеме АПК, за да Финишира реформата в административното правосъдие, а оттам - и съдебната реформа.

По украинската конституция следствието е в изпълнителната власт и там работи по-ефективно, заяви гостуващият у нас председател на украинския Висш свет на правосъдието. Заради това, че у нас разследването е двойно - води се от следователите в съдебната власт и дознателите в МВР, България отново ще бъде критикувана в евродоклада.

Преди дни председателят на Върховния касационен съд Иван Григоров апелира в съдебната власт да остане само съдът, а следствието и прокуратурата да преминат към изпълнителната власт. Григоров посочи, че тази структурна реформа трябва да бъде извършена от Велико народно събрание веднага след влизането ни в ЕС през 2007 година.

За цялата 2003 г. има внесен един обвинителен акт за пране на пари, сочат данни от доклад за работата на прокуратурата, огласени преди дни от шефа на Върховния касационен съд Иван Григоров. По глава "Организирана престъпност", прокуратурата докладва, че за цялата страна е образувала общо 150 дела за разследване на престъпления с прояви на организирана престъпност. Това е 0.08 на образуваните разследвания за всички престъпления по Наказателния кодекс, отбеляза съдията. За контрабанда на стоки, извършени от лица по поръчение или по решение на организирана престъпна група, през 2003 г. са образувани само 3 следствени дела, в съда са внесени 2 обвинителни акта. За отнемане на моторни превозни средства от организирани престъпни групи има образувани 7 следствени дела, пет от които са прекратени, няма внесен нито един обвинителен акт през 2003 г. в съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.