Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филчев погна журналистите от ББС по молба на Иван Славков

0 коментара

Главният прокурор Никола Филчев изпълни обещанието си пред Иван Славков да образува дело срещу екипа на ББС, който го изобличи в готовност за корупция във филма "Да купиш игрите".

До момента българската прокуратура не се е самосезирала и не е образувала дело, за да установи дали Славков е злоупотребил със служебното си положение като председател на Българския олимпийски комитет и член на МОК, за да се облагодетелства.

Славков се защитава пред Комисията по етика в Лозана

Комисията по етика към Международния олимпийски комитет (МОК) няма да оповести становището си по случая "Иван Славков" преди 24 ноември, заяви в интервю за радио "Гонг" служителка от пресофиса на МОК в Лозана. "Комисията по етика ще оповести единствено и само крайното си становище. Това ще стане, когато докладът бъде представен пред изпълнителния борд на МОК, в края на ноември и по-точно 24-и или 25-и", каза тя. Председателят на БОК проф. Иван Славков замина за Лозана, където в сряда ще бъде изслушан от Комисията по етика към МОК. В случай, че комисията предложи изключване от МОК, решението трябва да бъде гласувано от сесията на комитета, която ще бъде след година в Сингапур. За такова решение са нужни 2/3 от гласовете на всички членове на МОК.

Ден преди Славков да се яви пред Комисията по етика на МОК в Лозана, която ще реши дали той да бъде отстранен окончателно от организацията, БНР съобщи, че Софийска градска прокуратура е започнала разследване срещу авторите на филма "Да купиш игрите", от който избухна международен скандал за корупция с участието на Иван Славков от България. Заради филма, членството на Славков в МОК бе замразено и му бе отнета акредитацията за Летните олимпийски игри в Атина през август.

Във филма, излъчен преди откриването на Олимпиадата, бяха показани зетят на Тодор Живков и неговият приятел и лобист Горан Такач, заснети в среща с журналистите, представили се за британски бизнесмени, чиято цел е да купят гласове в МОК в полза на кандидатурата на Лондон за домакин на игрите през 2012 година.

Разследването в България срещу британските журналисти ще се води по два от текстовете в Наказателния кодекс - за склоняване към вземане на подкуп и незаконно използване на технически средства. Това е обявеният за абсурд текст в българския Наказателен кодекс, според който не само журналистите, но и всеки заловен с фотоапарат или записващо устройство, може да бъде осъден по чл. 339 А, ако някой прокурор реши, че това техническо средство, предназначено за събиране на информация.

Законът предвижда до 10 година затвор и 15 000 лева глоба, ако бъде доказана вината на британските журналисти. Делото е образувано по молба на председателя на Българския олимпийски комитет Иван Славков до прокуратурата.

За това, че Филчев е обещал да разследва ББС Славков съобщи още в края на август по белградската телевизия Бе-92.

Пред сръбската телевизия Славков се оплака, че не е извършил нищо срамно, чист е като момина сълза и е обиден, че още преди да бъде видян филма на ББС, е бил "замразен" във фризера, а също - лишен от акредитацията си за Летните олимпийски игри в Атина.

В излъчения и по БНТ филм се вижда ясно, че Батето дава съгласие да преговаря за евентуален подкуп.

"Да", отговаря Батето, когато журналистът Джъстин Роулат го пита дали е готов да преговаря за подкупи и дали знае какво се иска. Шефът на БОК едновременно потвърждава, че няколко члена на МОК са "хора на преговорите", а други "се интересуват от спорта".

В интервю за Mediapool още на 16 август адвокатът Михаил Екимджиев посочи, че при всички случаи е необходимо прокуратурата да започне разследване по случая и срещу Славков.

"Производството може да бъде образувано по един много харесван от прокуратурата текст - чл. 282 - за "длъжностно лице, което не е изпълнило служебните си задължения и/или е превишило властта и правата си с цел да набави за себе си или за другиго облага" (използван за делата срещу столичния кмет Стефан Софиянски, б.р.). , посочи адвокатът. Славков е длъжностно лице - член на МОК и БОК, в случая става дума за облага за него или за кандидатурата на Лондон за игрите през 2012 година, поясни Екимджиев.

Веднага след приключването на Олипийските игри в Атина, на които Славков не можа да отиде, защото МОК му отне акредитацията, Изпълнителното бюро на Българския олимпийски комитет излезе с позиция и се обяви в защита на разследвания за корупция шеф на БОК и член на МОК Иван Славков.

Според ръководителите на БОК, афишираните намерения във филма "Да купиш игрите" са зле прикрити зад преднамерено режисираните манипулативни кадри, внушаващи атмосфера на подозрителност. "Извършена е голяма медийна спекулация. Нечестно и манипулативно са отразени факти и обстоятелства. Целта е да се създава внушение у зрителя, че Иван Славков е извършил нарушение спрямо Етическия кодекс на Международния олимпийски комитет", се казва в защитната пледоария.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.