Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филчев реши, че може да се отчита пред парламента

0 коментара

Главният прокурор Никола Филчев заяви днес, че вече е дошло време да започне да се отчита периодично пред парламента. След среща с ръководството на БСП той заяви, че ще отправи писмено предложение до председателя на Народното събрание Огнян Герджиков за промяна в правилника на парламента, която да му позволи периодично да информира депутатите за работата на прокуратурата.

Подобно предложение Филчев направи и преди половин година, като обяви след среща с парламентарната комисия по борба с корупцията, че на 6 месеца ще дава отчет за антикорупционната дейност на прокуратурата пред комисията. Тогава новината дойде с цел да се намали напрежението около несменяемостта и безотчетността на Филчев, във връзка с писмото на Едвин Сугарев до Висшия съдебен съвет. И тогава срещата на Филчев с комисията начело с Коста Костов от НДСВ беше след разговор на главния прокурор с БСП.

Новата инициатива на Филчев на практика няма да промени нищо в статуквото на главния прокурор, защото без законова възможност на парламента да реагира при необходимост, той ще може да отчита всичко и да върши каквото намери за добре. Недосегаемостта на фигурата на главния прокурор си пролича най-ясно при оказалия се напълно безполезен апел на Висшия съдебен съвет към Филчев да си подаде оставката, заради системни нарушения в дейността на прокуратурата и стила му на работа. Главният прокурор изобщо не отвърна на призива на ВСС и проблемът, че органът, който по конституция администрира цялата съдебна система, е поискал оставката му, просто се разми.

Спорен е въпросът и дали при сегашното статукво парламентът може да задължи главния прокурор да отговори на точно определен въпрос на депутатите, при положение, че от доста време насам Филчев не предоставя на Висшия съдебен съвет дори исканата от магистратите информация за щата на прокуратурата.

"Включително и през лятото със срещата с ръководството на БСП казах, и сега е дошло времето - ще предложа на председателя на Народното събрание да приемат такива промени в правилника за НС, които да предвидят, че парламентът периодично изслушва отчет на главния прокурор за дейността на прокуратурата. Това дава възможност за механизъм за контрол и информиране, обсъждане за движението на делата, защото и прокурорската, и следствената работа е държавна работа. Тази държавна работа трябва да се отчита", заяви днес Филчев след разговор със Сергей Станишев, Румен Петков, Любен Корнезов, Младен Червеняков и Татяна Дончева.

"Едната форма на контрол върху работата на прокуратурата е съдът, който преценява и решава основателни ли са обвиненията. Друга форма на контрол е парламентът. Като изразител на народния суверенитет той трябва да има възможност и да получава информация за дейността на прокуратурата. Сега е дошло времето това предложение да бъде направено, а по-нататък управляващата политическа сила и ръководството на НС ще преценяват", допълни изложението си пред репортерите Филчев. Той напомни, че според закона за съдебната власт и в момента, чрез ежегоден доклад цялата съдебна система отчита извършената дейност пред Народното събрание.

Депутатите озадачени

Председателката на правната комисия в НС Анелия Мингова от НДСВ заяви днес пред mediapool.bg, че в никакъв случай не е проблем на правилника на парламента да урежда отчетността на главния прокурор пред депутатите. "Правилникът организира реда, по който такива действия могат да бъдат предприемани, но дали подобно нещо следва да бъде направено, не е проблем на правилника. Може в закона за съдебната власт да се предвиди нещо такова, но не и в правилника", каза тя.

Членът на правната комисия от ОДС и бивш председател на 38-ия парламент Йордан Соколов също изрази съмнение, че чрез правилника на Народното събрание може да се задължи Филчев да се отчита пред парламента. "Мисля, че не може чрез правилника да се уреди това, защото съдебната власт е независима", каза Соколов.

Гиньо Ганев от Коалиция за България също каза, че "това не е въпрос на правилник на парламента, а на устройство на прокуратурата в системата на съдебната власт".

Зам.председател на ПГ на НДСВ Борислав Ралчев заяви, че не знае дали това е проблем на правилника, но определи като коректно предложението на Филчев и добави, че щом като главният прокурор го отправя, сигурно е така. И според Борислав Цеков от НДСВ принципно е възможно да се създаде специална процедура в парламентарния правилник. Цеков напомни, че преди време самият Филчев е изразил желание за по-тясно взаимодействие с парламента по проблеми на борбата с корупцията и престъпността.

Днес главният прокурор съобщи още, че издал заповед до подчинените си да станат прозрачни и да обясняват мотивите за своите действия и решения пред медиите и обществеността. Самият Филчев обаче отказа да отговаря на всички зададени днес въпроси от журналистите и ги препрати към пресцентъра си.

Никола Филчев заяви още, че съдебната система е парализирана и не работи в интерес на обществото и държавата. Той не посочи вижда ли отговорност и на прокуратурата.

Филчев размаха пръст на НДСВ

Недоволство от процеса на законодателството изрази още след срещата главния прокурор.

"Законотворчеството е държавна, а не партийна работа. Това трябва ясно да се разбере от всички по-нови партии и партийци. Подготвянето на законопроекти, които да обслужват интереса на тесен кръг от хора, е обречено на провал", заяви Филчев, без да спомене с думи НДСВ, които на практика визира. Най-пресният пример от тази законодателна практика на управляващите бяха промените в закона за приватизацията, които премахнаха съдебния контрол върху определени сделки с цел да се довърши тази за Булгартабак.

Главният прокурор отказа да посочи кого визира като "тесен кръг хора".

Обвинител номер едно отново апелира към създаване на координиращ механизъм между различните правораздавателни органи в държавата, който да следи докъде е стигнало едно дело - идея, лансирана за първи път след среща между Филчев и ръководството на ДПС пак преди половин година.

БСП отново не постави конституционните промени като условие за съдебната реформа

Филчев и Станишев изразиха общо мнение, че реформата в съдебната система трябва да бъде направена с участието на всички магистрати, политически сили и държавни институции. Дълбоки, функционални и структурни - така червеният лидер описа необходимите съдебни промени.

Лидерът на БСП Сергей Станишев отказа да каже в присъствието на Филчев къде БСП вижда мястото на прокуратурата - в съдебната система, в изпълнителната власт или като самостоятелно звено. Отказът бе оправдан с липса на достатъчна юридическа компетентен по въпроса.

Станишев обаче заяви, че не трябва заради "един или друг предтекст" да се отлага във времето съдебната реформа. Той отново защити БСП-тезата, че и без промени в основния закон и само чрез изменения в други закони - НПК, ГПК, закона за съдебната власт, може да се промени правораздавателната система.

Работата на съдебната власт може да се подобри и без конституционни реформи, подчерта Станишев в отговор на въпрос. "Аз не мисля, че с останалите партии сме се споразумели съдебната реформа да се отлага до промяна в конституцията. Тя е поставено на първо място в последната част от декларацията просто йерархично. Промяна в конституцията е достатъчно сложен политически и юридически механизъм. Според мен има възможности достатъчно бързо да се правят промени в законодателство, които да водят до конкретни резултати", каза БСП-лидерът по повод подписаната в парламента декларация между всички политически сили по въпроса за съдебната реформа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.