Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филчев срещу съдебната реформа

0 коментара

Главният прокурор Никола Филчев поде безпрецедентна акция срещу поправките в закона за съдебната власт. Самият той е изпратил писма до президента и премиера, а днес прокурори от цялата страна излязоха с открити декларации до Управителния съвет на Асоциацията на прокурорите в България.

Идеите за децентрализация на прокуратурата целят единствено дестабилизацията и уронване престижа на институцията, се казва в декларация на прокурори от Благоевград, Сандански, Петрич, Разлог и Гоце Делчев. Зад много медийни изяви напоследък прозираме опит да се омаловажи огромния труд и морал, който всеки от нас влага в прокурорската си работа, се посочва в днешната декларация на прокурорите. Те съзират и "една последователно и тенденциозно налагана идея за необходимост прокуратурата да бъде извадена от съдебната система на страната и поставена под контрола на изпълнителната власт". С декларация в подкрепа на централизираната прокуратура излизат и обвинителите от Кърджали, която адресират до Никола Филчев.

В действителност настоящите промени в закона за съдебната власт не предвиждат извеждането на прокуратурата от съдебната власт и подчиняването ѝ на изпълнителната. Факт е обаче, че сред юридическите кръгове се обмислят варианти за преодоляване на сегашното уникално положение на прокуратурата в България, която е

единственият безконтролен орган,

снабден с безконтролна власт. България е сред малкото държави в Европа, където прокуратурата е изградена по сталински модел, което дава безгранични права на главния прокурор, на който са подчинени всички останали в системата.

СДС вече изрази готовност да дискутира с останалите политически сили промени в конституцията, чрез които да се постигне по-ефективно правораздаване.

Сегашните промени в закона за съдебната власт предвиждат въвеждането на мандатност за ръководните магистратски длъжности, атестация на магистратите и задължение да декларират имуществото и доходите. Другата промяна, насочена към ограничаване правомощията на прокуратурата, е свързана с възстановяването на Националната следствена служба, в резултат на което окръжните

следствени служби излизат от контрола на прокуратурата.

Настоящата офанзива на прокуратурата очевидно цели да препъне и тези малки, но все пак необходими стъпки към реформиране на неефективната съдебна система и да блокира самата идея за дискусия в по- съществената ѝ част - промени в конституцията.

Прокурорите декларират, че само централизираната прокуратура може да се провежда единна национална политика по отношение на наказателното преследване и наказателната репресия. Подчиняването на прокуратурата на изпълнителната власт или включването ѝ в нея щяло да доведе до погазване на основните принципи в правовата държава, тъй като прокуратурата може да се превърне в инструмент за разправа с политическите опоненти на правителството.

Прокурорите твърдят, че същинските проблеми на съдебната система са финансовата и кадрова обезпеченост. Поставянето на други въпроси водело до дестабилизация на съдебната система като цяло и отдалечаване от общата цел - ефективно наказателно правораздаване, ред и законност в страната.

Тези лозунги са изпитаният метод на прокуратурата за обезсмисляне на всеки опит за реформиране на статуквото чрез

нарочване на опонентите

им като лица, които нямат интерес от ред и законност.

Явно обвинител №1 е подел отчаяна битка срещу съдебната реформа, подета от новото ръководство на правосъдното министерство начело с бившия съдия и настоящ министър Антон Станков. Не особено словоохотлив с медиите, напоследък Филчев използва всякакви поводи да се оплаква пред чуждестранни държавни или неправителствени представители. В края на миналата седмица пред международна фондация Филчев заяви, че съдебната власт е под натиска на мощни групировки, на изпълнителната и законодателната власт и някои медии. Преди около месец главният прокурор разказа на временния посланик на САЩ Родерик Мур, че у управляващите

липсвала политическа воля за борба с корупцията.

Той беше далеч по-благоразположен към изпълнителната власт, когато Стоян Ганев все още дърпаше конците в Министерския съвет и поддържаше контакта с прокуратурата. Тогава от ведомството се чуваха закани за национализация и реприватизация, за преразпределение на благата и възстановяване на социалната справедливост. Правителството обаче не допусна Филчев да се изживява като политик, вследствие на което последният ревизира отношението си към него.

В писмо до президента Георги Първанов Филчев говори "за самотата си в борбата с престъпността", съобщава в. "Дневник" в днешния си брой. "Ако не получа вашата подкрепа, ще ме убиете вие, а не престъпниците. Предпочитам да ме убият престъпниците", пише в посланието на Филчев до президента. В него той моли за подкрепа и настоява да не бъдат ограничавани правомощията му, твърди източник от "Дондуков" 1, цитиран от вестника. Официално Първанов не е отговорил на Филчев и няколко дни по-късно обвинител №1 посетил държавния глава в приемното му време, но среща не се е състояла, пише още в."Дневник".

Същото писмо е било изпратено и до министър-председателя Симеон Сакскобургготски. Все още висящото дело за законността на избора на Филчев и знаковата борба за промените в закона за съдебната власт са двете причини, с които в системата си обясняват загадъчните послания на ръководителите си напоследък, се отбелязва в публикацията.

Вчера министър Станков продължи размяната на реплики, като поиска от Филчев да посочи кои са групировките, които влияят върху съдебната система. "Главният прокурор има достатъчно информация, за да бъде по-конкретен", заяви министърът пред bTV. Станков коментира изказването на Филчев миналата седмица. Тогава пред международна конференция в София главният прокурор се оплака, че съдебната власт е формално независима, но в действителност е влиянието на икономически групировки, на изпълнителната и законодателната власт и на медиите.

Проектът за промени в закона за съдебната власт беше подкрепен от всички парламентарно представени сили, заяви през уикенда Антон Станков. Това би бил първият подобен случай в сегашното Народно събрание, ако надеждите на министъра се потвърдят при гласуването.

От изказванията на депутатите обаче става ясно, че

гласуването по групи едва ли ще е единно.

Лидерът на БСП Сергей Станишев, който участва в дискусиите обяви, че подкрепя реформата, предложена от кабинета. В същия ден обаче заместникът му Румен Овчаров каза, че червената група няма да подкрепи промените. Депутатите от ОДС също надали ще гласуват единно по закона - лидерите на СДС Надежда Михайлова и Екатерина Михайлова вече публично се обявиха "за" поправките, но това не може да се твърди за вътрешнопартийната опозиция в лицето на юристите Димитър Абаджиев и Йордан Соколов.

Цялата парламентарна група на НДСВ застават зад поправките в съдебния закон, декларира шефката на правната комисия Анелия Мингова. В групата на царските депутати се очаква лек разнобой заради това, че Филчев има поддръжници и там. Единни са единствено в ДПС, които се очаква да подкрепят промените на Станков.

Гласуването на промените в съдебния закон са второто сериозно изпитание пред младия и амбициозен министър. Веднъж Антон Станков вече спечели битката за съдебната реформа в рамките на правителството, което въпреки сериозните възражения на МВР-шефа Георги Петканов гласува промените. Предстои вторият и по-тежък рунд от мача за съдебния закон, който ще бъде в парламента към края на май. Тогава се очаква да се разгори и същинската битка за промените за закона за съдебната власт.

Дотогава не е изключено след декларациите, Филчев да прибегне и до другия си изпитан способ за "убеждаване" на противника - компроматите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.