Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филм показва библиотеката на СУ като Ноевия ковчег на знанието

1 коментар
Писателят Георги Господинов разказва как се намира знанието на улицата

История за знанието като пътешествие, което трябва да бъде търсено, завоювано и предадено на другите разказва филмът "Ноевият ковчег" на университетската телевизия "Алма Матер”, който е третият от поредицата "125 години в 125 минути”, посветена на юбилея на Софийския университет "Св. Климент Охридски”. Лентата ще бъде излъчена по БНТ в събота – 19 октомври.

 

Библиотеката е едно от първите неща, създадени от основателите на първото висше училище, верни на принципа "дайте ми библиотека и аз ще създам университет”, разказва във филма директорът на университетската библиотека Анна Ангелова и разгръща страници на оригиналното издание на "Рибния буквар” на д-р Петър Берон от 1824 година.

 

"Библиотеката пази истини, пази и лъжи. Пази и една мълчалива стена от книги, които не са отваряни, но очакват своя читател", допълва Ангелова и посочва, че книгата не само не изчезва, а се множи - всяка година в света се печатат 600 милиона книги.

 

И докато някои търсят знанието в библиотеката, други го преследват до края на света, в ледените води на Антарктика, допълват авторите на филма. За да разберат, например, какво са кремъчните водорасли. Професор Христо Пимпирев и младите учени от екипа му са пристрастени към ледения континент, към знанието за природата и от природата.

 

За бурните времена на 1989-1990 г., когато студентите търсят знанието по площадите и улиците, си спомня в кадрите писателят Георги Господинов. Библиотеката е Ноев ковчег, пълен с книги, а всяка книга сама по себе си е Ноев ковчег – Ноев ковчег в Ноев ковчег в Ноев ковчег... Защото всяка история заслужава да бъде разказана и да бъде чута.

 

Според екипа на "Алма матер" си струва да се чуят и историите на водопроводчика Емил, който познава като пръстите на ръцете си потайностите на университета. Там, в подземията, в края на 70-те години на XX в., предшественикът му бай Васо е открил лирата на Иван Вазов - изработена от сребро и опасана със златен лавров венец. Заедно с нея открил едно сандъче и мундира на брата на поета - генерал Владимир Вазов. Служители на Държавна сигурност арестували бай Васо и три дена го разпитвали: казвай, къде е съкровището на Вазов!

 

А нагоре, към покрива, но още по-назад във времето, университетът пази още тайни – мястото, където по време на Втората световна война е поразен от американска авиобомба, която, слава Богу, не избухва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    То ръководството на СУ се е обзавело със собствени ноеви ковчези с по четири колела. И не пропуска възможност да задоволява научното си "любопитство" с "командировки" по света.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.